Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Ovaj podforum će služiti za razna obaveštenja i objavljivanje novosti iz Radimpex-a
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

DD wrote: 1. Hoće li postojati mogućnost definiranja posebnih spektara za svaki smjer odvojeno (x,y,z)?
Predvidjeno je za kasnije - u okviru T7 ali ne u prvoj verziji.

DD wrote: 2. Hoće li postojati mogućnost izvoza spektra (grafa) u izvještaj s rezultatima? (cisto radi sminke :wink: )
Dobar predlog, nismo se setili a nije zahtevno da se izvede.

DD wrote: 3. Možete li pobliže objasniti o čemu se radi kada kažete "programirano ponašanje"? Koncept razumijem, ali način primjene ne baš. Prema podacima koje ste naveli ne bih rekao da se radi o dimenzioniranju prema kapacitetu nosivosti prema EC8; sa zadavanjem granice plastičnosti nekako mi više djeluje kao push-over postupak.
Biće moguće modeliranje konstrukcije kod koje se na unapred definisanim mestima mogu javiti plastični zglobovi i u skladu sa time novo ravnotežno stanje svaki put kada dodje do nove plastifikacije. Program nece pomagati pri odredjivanju mesta pojave plasticnog zgloba - to će ostati na korisniku da definise.

DD wrote: 4. Isto tako ne vidim elasto-plastično ponašanje za zidove. Jeli ovo tipfeler ili nije predviđeno?
Elasto-plasticno ponasanje zidova modelirace se pomocu granicnih uslova. Granicni uslovi u plocama/zidovima mogu imati elasto-plasticno ponasanje. Kada se postavi takav granicni uslov u neki zid ili plocu moci ce se smatrati da imamo elasto-plasticno ponasanje zida/ploce.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od DD »

DD je napisao:
3. Možete li pobliže objasniti o čemu se radi kada kažete "programirano ponašanje"? Koncept razumijem, ali način primjene ne baš. Prema podacima koje ste naveli ne bih rekao da se radi o dimenzioniranju prema kapacitetu nosivosti prema EC8; sa zadavanjem granice plastičnosti nekako mi više djeluje kao push-over postupak.


Biće moguće modeliranje konstrukcije kod koje se na unapred definisanim mestima mogu javiti plastični zglobovi i u skladu sa time novo ravnotežno stanje svaki put kada dodje do nove plastifikacije. Program nece pomagati pri odredjivanju mesta pojave plasticnog zgloba - to će ostati na korisniku da definise.
Zahvaljujem na brzom i preciznom odgovoru. Međutim, ovo mi povlači daljnja pitanja:

Na koji način će se ovo u analizi (proračunu) uzeti u obzir?
Nisam baš siguran da je ovakav postupak moguć kod modalne analize; i inače su ovakvi postupci rezervirani isključivo za push-over i direktnu dinamičku analizu kada imamo "definirane" korake (u kakvom god obliku bili) gdje možemo pratiti tijek plastifikacije i preračunavanja novog stanja ravnoteže. Naročito zato, jer modalna analiza daje samo pozitivne i "konačne" vrijednosti svih koraka.
Jeste li uspjeli naći način da prevaziđete ovo u modalnoj analizi?

Hvala!

DD
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

DD wrote: Na koji način će se ovo u analizi (proračunu) uzeti u obzir?
Nisam baš siguran da je ovakav postupak moguć kod modalne analize; i inače su ovakvi postupci rezervirani isključivo za push-over i direktnu dinamičku analizu kada imamo "definirane" korake (u kakvom god obliku bili) gdje možemo pratiti tijek plastifikacije i preračunavanja novog stanja ravnoteže. Naročito zato, jer modalna analiza daje samo pozitivne i "konačne" vrijednosti svih koraka.
Jeste li uspjeli naći način da prevaziđete ovo u modalnoj analizi?

Hvala!

DD
Ja nisam bas siguran da sam bas u potpunosti razumeo vase pitanje i unapred se izvinjavam ako ovo nije ono na sta ste mislili.

Modalna analiza (ako ste pod tim mislili na postupak odredjivanja perioda i formi oscilovanja) moze se sprovesti samo nad modelom sa linearnim odgovorom (elasticno ponasanje). Ne postoji nacin da se modalna analiza sprovede nad modelom sa nelinearnim ponasanjem.

Programirano ponasanje zasniva se na tome da se unapred "programira" ponasanje konstrukcije pri seizmickim dejstvima sa ciljem da se plastificiranjem odredjenih zona, raspe energija potresa uz zadrzavanje vertikalne stabilnosti celog sistema.
Programom Tower 7 se omogucava "programiranje" - definisanje mesta na kojima ce se dopustiti plastifikacija. Ulazni podatak je i granica plastifikacije, tj. nosivost.

Postupak kojim se sprovodi proracun je inkrementalno-iterativni i za red velicine je slozeniji i vremenski zahtevniji od obicnog nelinearnog proracuna. Sam postupak odvija se tako da se nivo opterecenja postepeno povecava, prati se dostizanje granice plasticnosti na mestima gde je "programirana" pojava plastifikacije a onda se u slucaju plastifikacije vrsi iterativno uravnotezenje novog statickog sistema.

Ovo je bio najkraci moguci prikaz onoga kako se sprovodi proracun.

Drugi deo "programiranja" ponasanja konstrukcije vrsi se postupkom dimenzionisanja (prema granicnoj nosivosti - granici plastifikacije).

Treci deo postupka "programiranja" obavlja se fazom ugradjivanja odgovarajuceg sklopa armature da bi se obezbedila maksimalna apsorpcija energije (ovo nije u domenu programa Tower).

Nadam se da je sada malo jasnije.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od DD »

Hvala na odgovoru!

Dobro ste razumjeli pitanje i potpuno je jasno!
Pretpostavio sam da nije baš moguće ovakav proračun provesti modalnom analizom i spektrom, a u informacijama nije navedeno da se radi o "novom" postupku proračuna (možda i nebitno za ovakve uvodne informacije).
Dakle, ovo jeste nekakva varijanta push-over metode, barem prema ovome kako ste opisali.

Nadam se da ne smaram, jer mi se otvara sve više pitanja, a ovo mi se čini kao "najjača" novost nove verzije. Pa evo još koje pitanje:

1) Hoće li biti moguće pratiti deformacije i globalnu silu u svakom koraku proračuna? Bilo bi poželjno jer bi se tada znala duktilnost cijelog sustava u globalu.

2) Kako se provodi postupak proračuna po granici plastičnosti ako je dimenzioniranje tek "drugi" dio postupka? Ovo se odnosi na AB konstrukcije, jer bi bilo potrebno poznavanje armature.
Ili se ovaj dio proračuna nastavlja tek nakon što se obavi "klasična" multimodalna spektralna analiza i dimenzioniranje, i odabir armature?

Hvala!

DD
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

DD wrote: 1) Hoće li biti moguće pratiti deformacije i globalnu silu u svakom koraku proračuna? Bilo bi poželjno jer bi se tada znala duktilnost cijelog sustava u globalu.
To bi bila svtarno velika kolicina podataka koja bi se morala pamtiti i obradjivati.
Za sada, bice dostupne informacije o plastificiranim zglobovima i o nivou opterecenja pri kojem je doslo do njihove plastifikacije.

DD wrote: 2) Kako se provodi postupak proračuna po granici plastičnosti ako je dimenzioniranje tek "drugi" dio postupka? Ovo se odnosi na AB konstrukcije, jer bi bilo potrebno poznavanje armature.
Sasvim je dovoljno da, koristeci alate dostupne u programu Tower, za neki unapred poznati armirano-betonski presek, dobijete podatak o granicnoj nosivosti. Sa novom mogucnoscu koja je uvedena u T7 (dobijanja interakcionog dijagrama), ovo ce biti jos lakse. Nije bas neohodno prethodno poznavanje uticaja u celom modelu.
Naravno, na inzenjeru (a ne na programu) ce biti da proveri da li su pretpostavke bile tacne.
Mi smo obezbedili alat za proveru tih pretpostavki.
Automatizacija procesa programiranja (ma koje vrste) nije realna opcija.

DD wrote: Ili se ovaj dio proračuna nastavlja tek nakon što se obavi "klasična" multimodalna spektralna analiza i dimenzioniranje, i odabir armature?
Kao sto rekoh, nema automatizacije procedure. Kako ce inzenjer najlakse doci do svojih pretpostavki - pa najverovatnije tako sto ce prvo pustiti klasican proracun kako bi sagledao "gde se nalazi". Nakon toga moze pristupiti "programiranju" ponasanja konstrukcije.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od DD »

b.milan wrote:To bi bila svtarno velika kolicina podataka koja bi se morala pamtiti i obradjivati.Za sada, bice dostupne informacije o plastificiranim zglobovima i o nivou opterecenja pri kojem je doslo do njihove plastifikacije.
Razumijem Vas, nije baš jednostavno imati stabilnost s tako velikim brojem podataka. Možda bi dosta dobro rješenje bilo da se pamti korak pojave prve plastifikacije (dakle sila-deformacija) i "zadnji" korak prije nego što dolazi do formiranja nestabilnog mehanizma. Na taj način bi opet dobili podatak duktilnosti konstrukcije.
b.milan wrote:Sasvim je dovoljno da, koristeci alate dostupne u programu Tower, za neki unapred poznati armirano-betonski presek, dobijete podatak o granicnoj nosivosti. Sa novom mogucnoscu koja je uvedena u T7 (dobijanja interakcionog dijagrama), ovo ce biti jos lakse. Nije bas neohodno prethodno poznavanje uticaja u celom modelu.Naravno, na inzenjeru (a ne na programu) ce biti da proveri da li su pretpostavke bile tacne. Mi smo obezbedili alat za proveru tih pretpostavki. Automatizacija procesa programiranja (ma koje vrste) nije realna opcija.
Apsolutno se slažem, jer koncepti programiranog ponašanja i ne mogu drugačije funkcionirati nego da se provjerava unaprijed zadana situacija. Tu smo se malo krivo razumili, moje pitanje se odnosilo na to koliko će ta cijela procedura biti pojednostavljena i dobio sam jasan odgovor.

Hvala!

DD
DD
Postovi: 40
Pridružio se: Uto Apr 12, 2011 7:53 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od DD »

Pozdrav!

Dodao bih još jedan, po meni, jako važan prijedlog, a to je:

-da se za seizmički (multimodalni) proračun mogu dobiti i tablični prikazi participacije rotacijskih masa, ponajprije participacija mase oko vertikalne osi kako bi se mogao vidjeti koliki je zapravo utjecaj torzije u slučaju da se ona javi u prvom tonu. Naime, ne mora značiti ako je torzija prvi ton, jer ima veliki period, da je značajna ako ima malo učešće mase.

-da se učešće mase može pregledati odmah nakon modalne analize, dakle da ne moramo "vrtiti" čitavu seizmičku analizu da bi vidjeli participacije masa. Ovo je naročito važno kod velikih i vremenski zahtjevnih modela.

Ispadoše dva prijedloga...

Hvala!

DD
Milorad
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Nov 05, 2007 12:15 pm
Lokacija: Beograd

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od Milorad »

Zdravo,
Hteo bih da postavim pitanje, hoce li u novom Tower 7 postojati mogucnost postavljanja kosih osa u osnovi, izvinjavam se ako je o ovom vec bilo diskusije.
Mislim da bi trebalo to uvesti posto trenutno kad imam objekat gde je deo objekta prav u okviru vertikalnih i horizontalnih osa, a drugi deo kos ja crtam kose ose obicnim linijama a za oznake osa unosim tekst, sto je prilicno zamorno a i posle u izvestaju je ne pregledno, tako da ne bi bilo lose to uvesti u novu verziju.
Pozdrav!
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od MSPROJECT »

Postovani,

Nisam korisnik Towera, vec konkurtenih softvera, Axis vm i Robot Structural Analysis..Planiram u buduce da i Tower dodam tom spisku, ali interesuje me da li cete u novoj verziji ubaciti par veoma vaznih novina:

- nelinearnu seizmicku analizu, P-delta analizu ,Time history, nelinearnu seizmicku analizu sistema sa kablovima, kao i medjusobnu komunikaciju sa ostalim softverima, recimo fajlova archicada, autocada sa towerom itd
- mogucnosti koje ima djelom Robot ili Axis

....mislim da biste trebali ovo uzeti u obzir, kako biste nam dali povoda da predjemo na Tower koji istina ne zaostaje sa svjetskim dostignucima.
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od MSPROJECT »

ovom bih dodao i novine u kreiranju krivih povrsi-po mogucnosti proizvoljnih...mozda previse trazimo, ali trziste je veliko, konkurencija takodje..i moramo biti u koraku sa kolegama u inostranstvu
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

DD wrote:Pozdrav!
Dodao bih još jedan, po meni, jako važan prijedlog, a to je:
-da se za seizmički (multimodalni) proračun mogu dobiti i tablični prikazi participacije rotacijskih masa, ...
-da se učešće mase može pregledati odmah nakon modalne analize, ...
Ovo smo vec imali u planu i realizacija bi trebalo da pocne uskoro. Hvala vam sto ste pomenuli ovu temu.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

Milorad wrote:Zdravo,
Hteo bih da postavim pitanje, hoce li u novom Tower 7 postojati mogucnost postavljanja kosih osa u osnovi, ...
Nazalost, jos uvek nismo u stanju da savladamo, sprecimo i resimo sve probleme koje bi se javile uvodjenjem sistema osa pod uglom.

Uglavnom su to geometrijski problemi ali i problemi sa zadavanjem, iscrtavanjem, izvestajima, opsegom vazenja... Razmisljamo o tome ali jos uvek ne vidimo nacin na koji bi to mogli da zaokruzimo. I dalje su pomocne linije jedino sredstvo koje mogu pomoci u tom slucaju.

Mogli biste na m poslati jedan crtez sa ucrtanim kosim osama - zeleli bismo da vidimo kako je tu resen taj problem - kako su definisane, kako se icrtavaju i obelezavaju ... Ono sto mi treba da uradimo kada se pominju "kose ose" je prilicno sirok zahtev, pa bi pomoglo ako bi smo znali na sta treba da se fokusiramo.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

MSPROJECT wrote:Postovani,
.... da li cete u novoj verziji ubaciti par veoma vaznih novina:
- nelinearnu seizmicku analizu, P-delta analizu ,Time history, nelinearnu seizmicku analizu sistema sa kablovima, kao i medjusobnu komunikaciju sa ostalim softverima, recimo fajlova archicada, autocada sa towerom itd
- mogucnosti koje ima djelom Robot ili Axis
....mislim da biste trebali ovo uzeti u obzir, kako biste nam dali povoda da predjemo na Tower koji istina ne zaostaje sa svjetskim dostignucima.
U spisku novina koje smo objavili vidi se da ce biti nelinearne seizmicke analize, P-delta analiza ce biti ugradjena u Tower 7 ali ne u prvim Build-ovima. Za sada, time history jos nije planiran. Nelinearna seizmicka analiza sistema sa kablovima - nisam bas siguran da znam o kakvim specificnostima je ovde rec pa ne bih mogao reci da li ce se programom Tower moci da vrsi analiza ovakvih konstrukcija.

Tower moze ucitavati IFC format i moze pretvarati geometriju arhitektonskog modela napravljenog u ArhiCAD-u u model pogodan za staticki proracun. Druga je stvar to sto IFC fajl moze sadrzati stotine i hiljade za statiku irelevantnih entiteta i sto se geometrija i preseci mogu zadati na desetine razlicitih nacina. Ne znam kakve mogucnosti Axis VM ima po pogledu ucitavanja IFC fajlova ali pretpostavljam da nije daleko odmakao od Towera.
Komunikacija sa AutoCAD-om postoji jos od prve verzije - omogucen je uvoz geometrije iz AutoCAD-a putem DXF formata.
MSPROJECT wrote:Postovani,
- mogucnosti koje ima djelom Robot ili Axis
Nismo bas marljivi u ispitivanju mogucnosti drugih programa. Mozete li nam Vi navesti neke mogucnosti koje bi trebalo da se ugrade u Tower a postoje u ovim programima jer mi stvarno ne znamo mogucnosti ovih programa i ne radimo sa njima ? Verujem da i kod tih programa postoje stvari koje nedostaju a postoje u Tower-u. Ne bi smo bas radili nesto samo zato sto postoji negde drugde. Mora se naci optimum funkcije vise parametara - jednostavnost rukovanja, fleksibilnost, upotrebljivost, brzina, tacnost, cena ...
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2140
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od b.milan »

MSPROJECT wrote:ovom bih dodao i novine u kreiranju krivih povrsi-po mogucnosti proizvoljnih...mozda previse trazimo, ali trziste je veliko, konkurencija takodje..i moramo biti u koraku sa kolegama u inostranstvu
Uhhh...
Proizvoljne krive povrsi.
Nemojte me pogresno razumeti ali to je mnogo uopsten zahtev a osim toga, tako nesto u matematici ne postoji :D .

Kao sto sam u prethodnom postu napisao, nije bas neophodno raditi nesto samo zato sto neko to ima.
Takve stvari su veoma komplikovane i skupe za implementaciju (skupe = vreme potrebno za implementaciju i testiranje i otklanjanje svih problema koji bi se pri tome obavezno javili). Sa druge strane, dobit koju bi smo od toga imali bila bi zanemariva. Od pojave Tower-a 5 (2003. godina) pa do sada sa tolikim brojem korisnika (preko 2500 radnih mesta) nije bilo vise od 2-3 zahteva za time.
Pri tome, program Tower ni te korisnike nije ostavljao bez resenja - problem se mogao zaobici pretvaranjem geometrije u poligonalnu ili slicnu krivolinijsku.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
MSPROJECT
Postovi: 13
Pridružio se: Uto Nov 29, 2011 12:37 pm

Re: Tower 7 - spisak novina - prva informacija i najava

Post od MSPROJECT »

Naravno da postoje proizvoljne povrsi..to se u arhitekturi zove parametric architecture..i pocevsi od svjetski poznatih arhitekata kao Zaha Hadid, Frank Gehry i Jean Nouvel..svi rade projekte koji se zasnivaju na ne-euklidovskim oblicima..i na proizvoljnim povrsima...da ne govorim o objektima od tekstila-fabric architecture(light structures), koji svi imaju proizvoljne povrsi....projekat se radi u Rhinocerosu, pa se importuje u Robot ili Sofistik,.i ond se nastavlja sa proracunom....a neko to mora izracunati,)...znam da je to preveliki korak naprijed, ali zivimo globalizam..koji ne prasta lokalno projektovanje)
Odgovori