Sezmičko opterećenje rezervoara

Odgovori
Milena
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Jan 03, 2010 7:36 pm

Sezmičko opterećenje rezervoara

Post od Milena »

Prilikom izrade diplomskog rada na temu proračuna rezervoara za vodu javlja mi se problem seizmičkog opterećenja.
Naime, pod pretpostavkom da softver ne uzima u obzir hidrodinamički pritisak vode pri proračunu seizmike ovakvih objekata, krenula sam pesaka da ga nanesem kao površinsko opterećenje vetrom jer je dijagram pritiska vetra najsličniji dijagramu hidrostatičkog pritiska, ali opet drugačiji.
Međutim, oblik dijagrama je dobar ali smer opetrećenja nije dobar.
Da li se neko bavio ovim problemom ili ima ideje kako da rešim problem?
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Prvo pitanje: Dali je rezervoar ukopan ili je konstrukcija kao vodeni toranj?

Ako je ukupan rezervoar onda hidrodinamicki uticaji usled seizmike su relativno mali i nece imati znatne uticaje na uticaje u elementima i potrebnoj armaturi, Narocito ako je zapremina rezervoara 100-200m3 i sa relativno malom visinom vodenog stuba.

Ako je vodeni toranj u pitanju onda masa vode ima znacajan uticaj na konstrukciju usled seizmickog dejstva u odnosu koren iz k/m - konzolni stap sa velikom koncentrisanom masom na vrhu. Konstrukcija vodotornja zahteva ozbiljni proracun sa unosenjem pocetne nesavrsenosti, analizu po T.II itd.

Za smer opterecenja povrsinsko opterecenje unesite definisanjem pojedinacnih tacaka povrsi na koje deluje i rucno zadajte pozitivne ili negativne vrednosti opterecenja u karakteristicnim tackama,
Milena
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Jan 03, 2010 7:36 pm

Post od Milena »

Rezervoar je nadzeman ali ne na kuli. Visina je 7m a prečnik 17m sto mu daje zapreminu od oko 1600l.
Još malo ću se poigrati. U svakom slučaju hvala na pomoći.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

Nije mali rezervoar - 1600m3 vode.
Treba izanalizirati uticaje od hidrodinamickog dejstva usled seizmike, ali ce biti vrlo zabavno naneti opterecenje u Toweru - kruzna povrsina zidova i jos promenljivo opterecenje na sve strane i koja nije linearna funkcija. Verovatno treba naneti po nekim savovima, simetricno i zameniti sa linearnim promenljivim povrsinskim opterecenjima. Ako dobijete neke rezultate mozda da podelite sa nama.

Jos je lepsi problem ako je na sipovima.
Milena
Postovi: 3
Pridružio se: Ned Jan 03, 2010 7:36 pm

Post od Milena »

Uspela sam da nanesem opterećenje. Rado bi ga podelila sa vama ali prilikom unosa slike u poruku registruje grešku.

Zaključak je da se rezultati neznatno razlikuju sa i bez seizmike.
eddy
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Dec 18, 2012 10:28 am

Re: Sezmičko opterećenje rezervoara

Post od eddy »

Milena imam pitanje, kako se računa hidrodinamički pritisk vode?
Pošto je kod mene ukopani rezervoar za vodu zapremine 1000 m3 također me zanima kako
da izračunam seizmički pritisak zemlje?
Odgovori