Moment torzije

Odgovori
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Moment torzije

Post od GF1984 »

Molio bih gospodina Milana za komantar, mozda je ovo vec bilo negjde na forumu.

Ovo je citat iz upatstva Tower 6.

“Moment torzije se zanemaruje”. Postavljanjem ovog prekidača na uključeno stanje,
imate mogućnost da od programa zahtevate da pri proračunu potrebne armture zanemari
uticaje torzije. Ova opcija ima primenu kod dimenzionisanju greda u pločama, kada ove
uticaje objektivno preuzima sama ploča.

Dali to znaci da prilikom dimenzionisanja grede u plocama ovo treba da bude ukljuceno ?
Dali to znaci da ako je ovo iskljuceno, sam program uticaje torzije prebacuje na plocu
ili gredu po automatizmu sam program uzima u proracunu kao G ili T presek ?

Imao sam slucaj kad Torziju zanemarim , presek zadovoljava , a kad ukljucim onda presek
ne zadovoljava zbog Tau > 5 Tau.

Pozdrav
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Moment torzije

Post od b.milan »

GF1984 wrote: Dali to znaci da prilikom dimenzionisanja grede u plocama ovo treba da bude ukljuceno ?
Pozdrav
Ne. Ovo smete da iskljucite samo ako zelite da program ignorise torzioni momenat u gredi. Ovo se sme raditi samo i samo ako je momenat torzije izuzetno mali i ako se stvarno moze zanemariti. Poznato je da kada postoji torzija mora postojati i dodatna poduzna armatura koja se rasporedjuje po obimu grede . U slucaju da ste gredu dimenzionisali sa semom armiranja u kojoj postoje samo Aa1 i Aa2 armatura, u slucaju i naj,naj, najminimalnijeg momenta torzije dobice se i Aa3 i Aa4 armatura (takva je formula). To ce onda otezati i iskomplikovati proces usvajanja armature.


GF1984 wrote: Dali to znaci da ako je ovo iskljuceno, sam program uticaje torzije prebacuje na plocu
ili gredu po automatizmu sam program uzima u proracunu kao G ili T presek ?
Ne. Da bi se to prerasporedjivanje uradilo mora se izvrsiti staticki proracun modela sa ukljucenom opcijom za iskljucivanje torzije u gredama u ploci. Tada se gredama pred proracun ukida sposobnost (krutost) da se suprotstave torziji. Umesto torzije u gredama dobice se momenti u plocama.
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Post od GF1984 »

Ne. Da bi se to prerasporedjivanje uradilo mora se izvrsiti staticki proracun modela sa ukljucenom opcijom za iskljucivanje torzije u gredama u ploci. Tada se gredama pred proracun ukida sposobnost (krutost) da se suprotstave torziji. Umesto torzije u gredama dobice se momenti u plocama.
Milane, hvala na odgovoru, ali
onda kod mene se namece jedno jednostavno pitanje ?
Koja varijanta je ispravnija:
Da staticki proracun izvedemo sa iskjucenu torziju u gredama ( po default )zato sto objektivno sama ploca preuzima veliki procenat torzije ( inace koja bi bila razlika u dva modela gde na prvi postoi samo gredna skara a na druga postoi i ploca ) ili da staticki proracun izvedemo za torziju u gredama, a onda da u dimezionisanje uklucimo ili iskljucimo torziju.

Sve ovo pitam zbog prostog primera, a to je:
Pojedine grede u modelu , kad uradim staticki proracun sa isklucene torzije i izvrsim dimenzionisanje zadovoljavaju u svim elementima, dok kad uradim staticki proracun sa ukjucene torzije ,ne zadovoljavaju zbog Tau>5 Tau.
Koji proracun je ispravan ? :?:
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Post od NBM »

Detaljno o ovome se vec "raspravljalo":

viewtopic.php?t=697&highlight=torzija
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

GF1984 wrote:
... ili da staticki proracun izvedemo za torziju u gredama, a onda da u dimezionisanje uklucimo ili iskljucimo torziju.
Iskljucivanje torzije pri dimenzionisanju je APSOLUTNO neispravno !
U mom prethodnom odgovoru napisao sam kada ovo moze da se radi, a ponovicu jos jednom : samo da bi se eventualni šumovi (izuzetno male vrednosti) poduzne armature - sakrili.

Ako iskljucite momenat torzije koji nije zanemarljiv, to je kao kada bi ste dimenzionisanje neke grede izveli tako sto bi ste zanemarili njen momenat savijanja !

S obzirom da prisustvo znacajne torzije moze da napravi probleme pri odredjivanju armature za prijem smicucih napona, programom je omoguceno da se utice na velicinu torzionog momenta kojeg cemo dobiti nakon statickog proracuna. Smanjivanjem torzione krutosti gredama, smanjice se torzija u njima. To nije prosto zanemarivanje torzije - ovime se vrsi preraspodela uticaja na druge konstruktivne elemente - na primer, time cete dobiti povecane momente savijanja u ploci a za koje treba da obezbedite dodatnu armaturu.
MarkoKM
Postovi: 17
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 10:01 am

Re: Moment torzije

Post od MarkoKM »

U jednoj ramovskoj konstrukciji imam oslanjanje grede na gredu bez postojanja stuba na tom mestu. U gredi se pojavljuje veliki moment torzije jer se M3 iz grede u upravnom pravcu uravnotezuje sa M1 u toj gredi. Bar ja tako pretpostavljam da je odatle veliki moment torzije.
Inace, to su mi grede koje nose LMT tavanicu, ali nju nisam modelirao u 3D modelu. Da li mogu za te grede da smanjim I1 pošto tu imam ploču koja može to da pokupi? To jest da li mogu za sve grede u modelu koje su deo ploča da im smanjim I1 a ostalima ne? Ili da ne menjam a samo da ne obracam paznju ako ima prekoracenje od 5 tau u tim gredama.Uglavnom, u mom modelu imam prekoracenje bas na tim mestima gde mi grede padaju na grede bez stubova.?
Ili na drugi način: da gredi koja se oslanja na gredu koja mi je problem isključim prenos M3 i M2 na mestu spoja. Time na gredu prelaze samo sile bez momenata. Tako mogu sigurno, e sad, da li mi je to korektno u betonu ( monolitni nacin gradjenja). Po principu nema armature=nema momenta. To jestima armature koliko bude potrebno a to je dosta manje.
Da li korektno razmisljam, i sta bih mogao od ovoga da primenim?
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Moment torzije

Post od zidar »

Prilikom modeliranja greda roštilja, preporučuje se da se smanje momenti inercije I1 jer se time ostaje na strani sigurnosti. Povećaće se momenti savijanja i podužna armatura za prijem momenata savijanja u tim gredama. Prilikom pojave prvih prslina u gredama roštilja nosivost na torziju drastično opada, tako da je nekorektno u modelu ostaviti veliki I1.
MarkoKM
Postovi: 17
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 10:01 am

Re: Moment torzije

Post od MarkoKM »

"Kako je pad torzione krutosti izvesno velik kod elemenata u graničnom stanju nosivosti, to
neki autori preporučuju, tada, njeno potpuno anuliranje. U praksi je uobičajena redukcija
predmetne krutosti na nisku vrednost, reda 5
10% krutosti homogenog preseka."

"Kod betonskih konstrukcija, s obzirom na značenje, a potom i daljnje tretiranje, razlikujemo
kompatibilnu (sekundarnu) i ravnotežnu (primarnu) torziju.
Kompatibilna torzija je ona koja nastaje kod monolitnih spojeva elemenata, nije nužno bitna za
ravnotežu, pa se za granično stanje nosivosti može zanemariti. Naime, konstrukcija u graničnom
stanju doživljava velike deformacije i pukotine što znano smanjuje torzijsku krutost, te kompatibilna
torzija iščezava. Može se reći da konstrukcija koja je ispravno dimenzionirana na momente savijanja,
poprečne sile i ostale utjecaje je sigurna i na djelovanje kompatibilne torzija.
Nasuprot tome primarna torzija nastaje kao posljedica zadovoljavanja uvjeta ravnoteže.
Zanemarivanjem primarne torzije dolazi do sloma konstrukcije, te stoga ona ne smije biti
zanemarena."

"S obzirom da prisustvo znacajne torzije moze da napravi probleme pri odredjivanju armature za prijem smicucih napona, programom je omoguceno da se utice na velicinu torzionog momenta kojeg cemo dobiti nakon statickog proracuna. Smanjivanjem torzione krutosti gredama, smanjice se torzija u njima. To nije prosto zanemarivanje torzije - ovime se vrsi preraspodela uticaja na druge konstruktivne elemente - na primer, time cete dobiti povecane momente savijanja u ploci a za koje treba da obezbedite dodatnu armaturu."
Citirao sam izvode iz literature, a treci citat je Milanov. Sva tri citata se slazu da je moguce ( i preporucljivo ) smanjiti torzionu krutost greda. To je meni i jasno da to radimo, tako i radimo kad radimo peske. Ja samo pitam, smemo li to da uradimo u 3D modelu konstrukcije? Da li u svom modelu u kojem nemam ravnotezne torzije ( nemam nikakvih konzola koje se oslanjaju na gredu i sl. ) mogu pre statickog proracuna, modalne analize i svega da smanjim I1 i gredama i stubovima?
U svom 3d modelu nemam ploca, vec sam preneo reakcije na grede. Ja sam najpre hteo da samo gredama koje su u sastavu LMT smanjim I1. Da li gresim ako smanjim i svim ostalima? Umesto torzije to opterecenje primice se savijanjem greda ili stubova, tako da mislislim da sam na strani sigurnosti. Jesam li?
Generalno mi je problem sagledavanja i razmatranja uticaja u 3D modelu, naspram klasicnog postupka proracuna. To je i ovde slucaj, brinem se da ne napravim neku grubu gresku zanemarivanjem It. To je posledica mog jos uvek skromnog iskustva sa programom, ali se trudim da sto bolje razumem i savladam.
Unapred sam zahvalan na razumevanju sto postavljam neka pitanja koja su mozda vec i obradjivana, kao i na odgovorima. Hvala
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Moment torzije

Post od wasp »

Slobodno smanji I1 svih betonskih greda 10 puta (naravno ovih koje primaju torziju uzrokovanu kompatibilnošću deformacija ukrštenih reda). Jednostavno u setovima greda promijeni vrijednost I1 sa npr. 1.1407E-003 na 1.1407E-004.
Kad ručno promijeniš taj ili bilo koji drugi podatak koji se tiče karakteristika presjeka grede, u prozoru u kojem je nacrtan presjek grede će se gore lijevo pojaviti crvena zvjezdica (ovakva: * ) tako da lako razlikuješ presjeke čije si karakteristike promijenio od onih koji imaju nepromijenjene veličine, izračunate od strane programa.
Ako kasnije mijenjaš dimenziju presjeka grede (npr. sa 30/30 na 30/40), ručni unos vrijednosti I1 se poništava, pa ga treba ponovno promijeniti na vrijednost 10x manju od izračunate.
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Moment torzije

Post od zidar »

Treba smanjiti I1 mnogo više od deset puta
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Moment torzije

Post od wasp »

Koliko smanjenje predlažete? Na fakultetu su nam preporučili 10x, povezujući to s padom torzione krutosti na oko 10 % početne vrijednosti pri prelasku AB presjeka iz stadija I u stadij II, tj. s pojavom prve pukotine. Za granično stanje nosivosti je jasno da je torziona krutost još dosta manja, a i sve dalje smo na strani sigurnosti ako ju smanjimo više. Predlažete li da se potpuno smanji ova karakteristika presjeka, npr. na E-10 ili neku određenu vrijednost?
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Moment torzije

Post od NBM »

viewtopic.php?f=9&t=697&p=2323&hilit=torzija#p2323

"Koliko treba smanjiti torzioni momenat inercije I1 ?
Milan:
U programu Tower 6 najbolje je to prepustiti programu da on to sam uradi - u dijalogu koji se javlja pred proracun postoji check-box za to."

Ovo vazi samo u slucaju da u modelu ne postoje grede sa "ravnoteznom torzijom".
johny_cash
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Jul 28, 2016 10:53 am

Re: Moment torzije

Post od johny_cash »

Poštovani,
Molim vas za pomoć pri ovom slučaju, vezano je za torziju i nisam uspio shvatiti što je ispravno napraviti.
Imam objekat sa krovnom pločom 9x9m koja po sredini ima gredu oslonjenu na stupove 30x30.
Dakle dužina grede u sredini je 9m i nosi ploču oslonjenu na nosive zidove od opeke i serklaže.
Međutim u serklažima po obodu ploče se javlja veliki moment torzije, prema izvještaju presjek ne zadovoljava.
Da li to znači da trebam ući u statički proračun sa klikom na isključivanje torzije (koju će prema uputama program prebaciti na ploču) ili ručno smanjiti torzionu krutost greda?
Da li osloboditi utjecaje M1 na spoju serklaž ploča?
Hvala
b.milan
Site Admin
Postovi: 2141
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Moment torzije

Post od b.milan »

Momenat savijanja ploče izaziva torziju u gredi što je za gredu nepovoljno. Promenom statičkog sistema (a tu spada oslobađanje momanta M1 na spoju serklaža i ploče) možete uticati na rešenje tog problema.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori