Promjena duktilnosti celika za armiranje

Odgovori
marko
Postovi: 53
Pridružio se: Pon Feb 26, 2007 1:33 pm

Promjena duktilnosti celika za armiranje

Post od marko »

Pozdrav!

Pokusao sam promijeniti vrijednost "epsilon,max" (duktilnost) celika za armiranje u Meniu "Dimenzoniranje"->"Propisi" (EUROCODE)->"Celik za armiranje" i ustanovio sam da je ista "vezana" za sve vrste zadanih celika na popisu.

Drugim rijecima, nemoguce je jednom tipu armature dodijeliti vrijednost npr. 20 promila, a drugome npr. 10 promila, ili ja u necemu grijesim?

Unaprijed zahvaljujem!
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Jako dobro pitanje kolega marko. Pridružujem se Vašem upitu. Ja bi još volio znati kako podatak o duktilnosti utječe na dimenzioniranje AB konstrukcija prema TPBK (na koji se način on uzima u obzir) u programu?
marko
Postovi: 53
Pridružio se: Pon Feb 26, 2007 1:33 pm

Post od marko »

Postovani gosp. b.milan, da li mozete prokomentirati gore postavljena pitanja?

Unaprijed zahvaljujem!

Pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2159
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Promjena duktilnosti celika za armiranje

Post od b.milan »

marko wrote: Pokusao sam promijeniti vrijednost "epsilon,max" (duktilnost) celika za armiranje u Meniu "Dimenzoniranje"->"Propisi" (EUROCODE)->"Celik za armiranje" i ustanovio sam da je ista "vezana" za sve vrste zadanih celika na popisu.

Drugim rijecima, nemoguce je jednom tipu armature dodijeliti vrijednost npr. 20 promila, a drugome npr. 10 promila, ili ja u necemu grijesim?
Promena duktilnosti celika koja je omogucena u propisu Eurocode, i koja se zadaje u dijalogu "Propisi -> Celik" odnosi se na kompletan algoritam proracuna - znaci, vazi sve celike. Nije moguce dodeliti razlicite vrednosti za razlicite vrste celika. Ukoliko bas imate potrebu za upotrebom razlicitih vrednosti za maksimalne dilatacije celika, moracete da vrsite dimenzionisanje iz vise navrata - prvo dimenzionisete elemente koji se armiraju armaturom jedne duktilnosti a onda elemente koji se armiraju armaturom druge duktilnosti.

Izvinjavam se sto ste na odgovor cekali ovoliko dugo.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2159
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

thenightrider wrote:Ja bi još volio znati kako podatak o duktilnosti utječe na dimenzioniranje AB konstrukcija prema TPBK (na koji se način on uzima u obzir) u programu?
Kao sto je poznato, TPBK propis je ekvivalentan sa propisom Eurocode koji je ugradjen u program Tower 6 (ENV).

Dimenzionisanje u programu Tower zasniva se na pronalazenju ravnoteze spoljasnjih i unutrasnjih sila u armiranobetonskom preseku, koja se javlja pri odredjenoj kolicini i rasporedu armature i odredjenoj dilataciji preseka.

U opstem slucaju postoji vise ravnoteznih stanja (vise resenja) a program pronalazi najoptimalnije, a to je ono pri kojem se dobija najmanja kolicina armature.

Broj mogucih ravnoteznih stanja zavisi i od dopustenog opsega dilatacije celika (kao ogranicavajuceg faktora na zategnutom delu preseka). Logicno, sto je veca maksimalno dopustena dilatacija to znaci da imamo vise mogucih ravnoteznih stanja a to onda znaci da bi i kolicina armature koja se dobija proracunom trebalo da se smanjuje (a u svakom slucaju nece se povecavati).
Odgovori