Omnia ploče

Odgovori
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Omnia ploče

Post od sonja »

Zanima me da li je za omnia ploče dovoljno postaviti da su ortotropne, i kako ih dimenzionisati?
Avatar
007
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Jun 12, 2006 10:10 am

Post od 007 »

Sta su Omnia ploce?
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

polumontažne ploče koje se rade u pogonima i montiraju na gradilištu
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Možete postaviti da su ortotropne, ali i ne morate ukoliko konturne uslove zadate kako treba...Bitno je da dobijete uticaje samo u jednom pravcu jer omnia tako i "radi".

Mi koristimo "filigrane"(ne znam koko ih vi zovete) debljine 4cm, a ostalih 10 cm dobetoniramo. Dobro bi bilo napraviti model sa filigranima(rade kao prosta greda) a onih 10 cm betona tretirati kao opterećenje! Ovaj model je koristan da bi odredili razmak podupirača, da bi vidili kako se ta tanka pločica ponaša kad prospemo beton po njoj-otprilike na svakih 100-120cm stavljamo podupirače(smanjujemo raspon). Što se tiče konačne armature koristim model sa punom pločom(14cm ali sa pravilinim konturnim uslovima) jer je takav sistem kad onih 10cm očvrsne i kad sklonimo podupirače...
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

Tačno je da se dobetonira na licu nesta, ali u tom sloju od 10 cm bi trebalo staviti na licu mesta gornju zonu, pa statički sistem ne mora biti prosta greda već kontinualna, odnosno postaviti konturne uslove za ortotropnu ploču preko više polja.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Naravno da se postavlja gornja zona također u pravcu nošenja filigrana! Model sa filigranima je sistema proste grede dok je model za konačnu armaturu(donja zona+gornja zona) kontinualac sa pravilnim konturnim uslovima! Ja oslonim ploču samo na grede(serklaže) koje su upravne na pravac nošenja, dok je oslobodim svih uticaja na mjestu spajanja sa gredom koja se pruža u pravcu nošenja, kako bi ploča primila momente samo jednog pravca(donja zona se uvijek armira sa R mrežama)!
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

Binor nosač za filigrane treba postaviti konstruktivno? Oni ne ulaze u proračun... Da li je mogu da se postave na 50 cm? I kolike su uobičajene debljine ploča? nekada sam to radila, ali kod nas se to više ne radi, pa sam izgubila iz vida ovu tavanicu
Hvala unapred
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

Binor nosač postavljamo na 60cm(50-60) i njegova je uloga trojaka: povećavamo krutost filigrana, doprinosimo boljoj vezi starog i novog betona i njegove dvije šipke su šipke donje zone, tako da učestvuje u nošenju i treba od računski potrebne armature(cm2/m´) oduzeti površinu koju binor obezbjeđuje po metru dužnom i tu armaturu usvojiti!(Rmrežu).

Debljinu ploče radimo 14cm(4+10) s obzirom da su nam rasponi rijetko veći od 4m(4.3-4.5). Debljina zavisi od raspona i opterećenja!

Pozdrav! I srećni vam praznici!
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Post od sonja »

hvala i vama srecni prosli i nastupajuci paznici
samo jos nesto sam htela da pitam, posto u modelu imam i konzolne ploce, da li njih da predvidim kao livene na licu mestoa ili i njih mogu raditi pomocu filigrana?
hvala unapred
Odgovori