KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od sonja »

Kod proracuna proboja temelja NE ODBIJA se vrednost pritiska tla od sile u stubu, u krugu kriticnog preseka, odnosno donjeg preseka sa armaturom, sto je velika vrednost, a koja je dozvoljena da se odbije
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od sonja »

Jos jednom oko proboja, pitanje za Milana

Hocu da pregledam dijagrame napona u ploci (bez greda-nebitno), imam na raspolaganju sigma1, 2 gore i dole, normalne napone, imam na raspolaganju tau gore i dole, tangencijalne napone ali nemam nigde tau po vertikalnoj osi, smicuce napone, tj. tau z koji su gore i dole jednaki 0? a Najveci na sredini-smicanje. Da li sam u pravu?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od b.milan »

A da pokusate sa dijagramom transverzalnih sila u ploci - Povucite vektorski presek i izaberite transverzalnu silu.
na osnovu transverzalne silemozete doci do smicucih napona upravno na ravan ploce.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od sonja »

da to je preko vektorskog preseka i dobije se Tn po liniji po jedinici sirine
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od vlades »

Moze li mi neko tacno objasniti kako se racunaju procenti armiranja za probijanje mi1 i mi2? Npr. imam plocu d=60cm, i po celoj ploci armaturu Q-335 a na mestu stubu npr. 19/15 u jednom i 14/15 u drugom pravcu. Ja sam racunala ovako:
2.84*100/15+3.35=22.3cm2 to mi je armatura na mestu stuba i onda je mi1= 22.3/55=0.4% dakle usvojim 0.5% jer je to minimalno. po istom principu racunam za drugi pravac ali je ovdje jasno da ce mi2 biti jos manji (14/15) . Pa onda ako je potrebna armatura za proboj nju posebno rucno preracunam i rasporedim po obimu stuba u vidu uzengija.....
Da li to dobro radim? Videla sam projekte u kojima su ti koeficijenti zadati npr. 1, 1.5 i sl. a kada preracunam po ovom principu ne dobijem to. Sad ne znam da li gresim ja ali neko drugi? Takodje me interesuje za koju kombinaciju opterecenja kontrolisete proboj? Ja napravim anvelopu od svih kombinacija sa parcijalnim koeficijentom 1. A vidim da svi uglavnom rade za stalno + korisno sa koeficijentom 1. dakle I+II a ne uzimaju seizmiku.... Sta je ispravno? Unapred hvala!
cuksr
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Mar 01, 2013 2:50 pm

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od cuksr »

Поздрав свим колегама. Овако: Lx = 5.5, Ly = 5.9 (16 стуба 40x40? l= 3.8м један спрат)плоча d=20sm g = 3.0кN/м2 p = 2.0кN/м2. Од димензионисање плоче добио потребно арматуре у горњој зони 30 см2/м`. 2 случаја:

1. usvojenu armaturu ф20/10= 31,42см2/м` у горњој зони - котрола пробој каже да су сваки услов задовољан
(без узенги потребно око обиму стуба)
2. usvojenu armaturu ф14/10= 15,40см2/м` у горњој зони - котрола пробој каже да услов 2/3 x γ1 x τa не је задовољан
( узенги потребно око обиму стуба 12 см2/м`)

Конфузија је то што Реализованих пројеката са сличним распона стуба од 5,6м и b/d=60/60 прима арматуре Ф14/10 над стуба продирања у оба правца, т.е. 2 случај е усвојен као финални. Да ли се ова два случаја може поредити?

Која од две опције је тачно?

Извињавам се због лошег писања
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od b.milan »

Tačno je ono što ručnim proračunom proverite i utvrdite da je tačno.
Nisam baš razumeo na koji način u programu dobijate dva slučaja.
U svakom slučaju, u programu Tower imate način da dobijete izveštaj kontrole na proboj ploče pa uporedite sa Vašim proračunom.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
cuksr
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Mar 01, 2013 2:50 pm

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od cuksr »

Ја ћу покушати да будем јаснији без примера.
Када имамо бољу пробој осигурања на плоче и да ли постоји економска разлика у погледу материјала:

1. Када је испуњен услов τ <2/3 х γ1 х τа
2. Када је услов испуњен 2/3 x γ1 х τа <τ< γ2 x тб

У другом случају имамо додатну појачање. Волим први случај и ја желимо да избегнемо тај додатни појачање са узенги. Правилник каже да је безбедно оба случаја. Желим одговор од искусних инжењера. Знам да ово није повезано са софтвером, стога се извињавам унапред. Мислим да већ знате одговор, али ипак ...
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: KONTROLA NA PROBOJ PLOCE

Post od sonja »

mora da se ispuni svaki uslov a ne onaj koji neko voli
:D
Odgovori