Armatura u AB zidovima

Odgovori
rimodar
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Apr 11, 2007 7:47 pm

Armatura u AB zidovima

Post od rimodar »

Postovane kolege, potrebna mi je pomoc.
U AB okvirnoj konstrukciji, koja je ojacana AB seizmickim zidovima, imam AB seizmicki zid izmedju stubova po celoj sirini rama (npr od ose A do E), I po visini. Naravno u ovom zidu imam otvore za vrata.
Pitanja:
1. Kada dimenzionisem seizmicki zid, da li to radim od stuba do stuba, ili za celu sirinu rama?
2. Kako odrediti potrebnu kolicinu armature u nekom od srednjih stubova?
3. Da li spojne grede (grede nad otvorima u AB zidu) mogu da izdimenzionisem pomocu naredbe “Seizmicki zidovi” (napravim vertikalni presek), ili da ih u modelu uradim kao grede?
4. Mozete li me uputiti na korisnu literaturu iz ove oblasti, koja prikazuje proracun I detalje armiranja.
Unapred hvala, rimodar
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Armatura u AB zidovima

Post od Vranješ »

Ad 1. U principu od otvora do otvora.

Ad 2) Manje više je mimimalna, osim u smjeru pravokutno na AB zid.
Naravno, ako nema krutih uzdužnih zidova.

Ad 3) Zavisi od razmjera d/L ( L=širina otvora, d visina "grede") . Ako je manji od 0,5, onda je to greda, u suprotnom se proračun , odnosno dimenzioniranje i konstruiranje armature, vrši po principima za zidne nosače, ili barem kao visoke nosače. . Tako nekako. ;)

Imate u Srbiji dovoljno dobre literature. Uz to možda još nešto od Leonhardta, Tomičića i slično .
Inače, premalo si dao podataka o objektu, pa moj odgovor uzmi s blagom rezervom.

Pitam se da li se uopće radi o AB okvirnoj konstrukciji?
Ako imate barem tri AB zida koji su sposobni preuzeti torziska opterećenja od potresa, onda imate barem miješani sistem.
Ako je procenat zidova abrem 0.1% btto površine na etažu (na pr. za 5 etaža 5x0.1= 0.5 % bruto površine tlocrta) , onda je moguće da se radi čak i o statičkom sistemu sa prevladujućim zidovima.

Nadam se da sam barem djelomično odgovorio na tvoja pitanja.


PS: Za grede iznad otvora ne koristiti dimenzioniranje pomoću naredbe "Seizmički zidovi". S kojom verzjom TOWER-a vršte proračun?


poz
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

PS: Ako radite s TOWER 4, onda ima smisla dimenzionirati s naredbom "Seizmički zidovi", ako ništa ono zbog korektno izvršene integracije poprečnih sila Tu. Radi te to na slici Nxy, jer ćete tako najbolje vidjeti gdje su maksimumi.
Za uzdužnu armaturu sam obično koristio presjek Tn, nakon čeka sam dio zateznog dijagrama pokrio armaturom. Ispravno je dati cca 2/3 armature kao rubnu a ostatkom pokriti preostali dio zateznog dijagrama.
Ovakav način ne bi bio korektan ako bi imali slučaj preoterećenog pritisnutog ruba, za kojega bi trebali ugraditi i pritisnutu armaturu.

U svakom slučaju, dimenzioniranje s naredbom "Seizmički zidovi" je barem solidna informacija.
Ako proračun vršite s jednom od verzija TOWER 5, onda postoje bolja rješenja od prethodno navedenog za primjer proračuna s TOWER 4.

poz.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Armatura u AB zidovima

Post od NBM »

Vranješ wrote: Ako imate barem tri AB zida koji su sposobni preuzeti torziska opterećenja od potresa, onda imate barem miješani sistem.
Zasto mislite da je potrebno minimum tri AB zida za prijem torzionih seizmickih uticaja?
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Armatura u AB zidovima

Post od Vranješ »

NBM wrote:
Vranješ wrote: Ako imate barem tri AB zida koji su sposobni preuzeti torziska opterećenja od potresa, onda imate barem miješani sistem.
Zasto mislite da je potrebno minimum tri AB zida za prijem torzionih seizmickih uticaja?
Na primjer, dva zida u X pravcu i barem jedan u Y pravcu.
To je minimum da se uspostavi torzijski tok. Ovim se omogućava preuzeti horizontalna reakcija + torzija.
Naravno, pogrešno bi bilo misliti da je u tom slučaju dovoljan samo jedan zid u Y pravcu...da sad ne širim teme.


poz
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

Dužan sam Rimodara potsjetiti na još jednu realnost za slučaj o kojem se radi.
Naime, zbog koncentiranih opterećenja stubova (ako je interpoliran kao ojačanje u AB zidu) AB zid će se ponašati slično i kao "kontra greda". Ovakav slučaj imate u slučajau kad se nad podrumskim obodnim zidovima u višim etažama imate AB okvir, koji se oslanja na AB podrumski zid.
U tom slučaju se AB zid ponaša i kao zidni nosač na elastičnoj podlozi.


poz
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Armatura u AB zidovima

Post od NBM »

Vranješ wrote: Na primjer, dva zida u X pravcu i barem jedan u Y pravcu.
To je minimum da se uspostavi torzijski tok. Ovim se omogućava preuzeti horizontalna reakcija + torzija.
....
poz
Mislio sam da su dva AB zida dovoljna za prijem torzije ali sad vidim da je poenta da ucinite skelet mjesovitim globalno, tj. i u drugom pravcu.
Mada ne vidim zasto ne bi bio moguc sistem sa samo dva AB ZP pri cemu bi sistem bio mjesoviti u pravcu postavljenih zidova dok bi u drugom pravcu "ostao" skelet.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

Ispravak: Izvinjavam se, gore negdje sam spomenuo Tn, a mislio sam na Sn.

poz
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Re: Armatura u AB zidovima

Post od Vranješ »

NBM wrote:
Vranješ wrote: Na primjer, dva zida u X pravcu i barem jedan u Y pravcu.
To je minimum da se uspostavi torzijski tok. Ovim se omogućava preuzeti horizontalna reakcija + torzija.
....
poz
Mislio sam da su dva AB zida dovoljna za prijem torzije ali sad vidim da je poenta da ucinite skelet mjesovitim globalno, tj. i u drugom pravcu.
Mada ne vidim zasto ne bi bio moguc sistem sa samo dva AB ZP pri cemu bi sistem bio mjesoviti u pravcu postavljenih zidova dok bi u drugom pravcu "ostao" skelet.
Možda bi ovo ipak rasčistili na PP . :)
Odgovori