modeliranje medjuspratne konstrukcije

Odgovori
tahiti
Postovi: 8
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 1:58 pm

modeliranje medjuspratne konstrukcije

Post od tahiti »

Postovane kolege,

da li za proračun AB medjuspratne konstrukcije neke zgrade, uticaje u njoj treba tražiti u 3D modelu ili je bolja varijanta raditi zaseban 2D model medjuspratne konstrukcije, gde cemo stubove zameniti tačkastim osloncima i da li u takvom modelu grede, ukoliko postoje, treba predstaviti kao linijski oslonac ili ih ostaviti kao grede oslonjene na tačkaste oslonce?
fresine
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:11 pm

Post od fresine »

Meni je ostala navika još iz vremena kad TOWER nije postojao (samo PLANET i PANEL-PRO) da prvo sve računam u 2D pa tek posle slažem 3D model. U 2D obično i dimenzionišem grede i ploče a onda izvršim kontrolu ponašanja ovih elemenata u 3D modelu pa razlike međusobno pomirujem.
Što se tiče greda unesite ih sa realnim dimenzijama pri čemu treba paziti na fiktivnu torziju i oslobađanje torzione krutosti greda tamo gde ona stvara probleme (sad u T6 se to rešava u potezu).
tomislav-s
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Apr 03, 2008 1:36 pm

Post od tomislav-s »

pozdrav,
molio bih vasa misljenja o sljedećoj temi
da pojednostavnim, radi se o slobodno oslonjenoj pravokutnoj ploči omjera stranica od oko 1,5 koja teorijski nosi u dva smjera.
iznos armature u dužem rasponu je mali ali dovoljno velik da ga ne možemo pokriti razdijelnom armaturom iz R- mreže, a postavljanjem Q mreže povećavamo ugrađenu armaturu oko 50%.
zanima me da li takvu ploču možemo armirati kao ploču nosivu u jednom smjeru, da li u tom slučaju zbog povećanja krutosti u smjeru kraćeg raspona ploča i teorijski nosi u jednom smjeru. odnosno može li doći do pojave znatnih pukotina paralelno sa kraćim rasponom.
naime, zgrada je već u izvedbi a u projektu su gotovo sve ploče proračunate i armirane po tom principu (R mrežama)
fresine
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:11 pm

Post od fresine »

Ako pokrijete dovoljno jakom mrežom tako da ploča može da ponese kao nosiva u jednom smeru - ništa se neće desiti.
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

tomislav-s wrote:pozdrav,
molio bih vasa misljenja o sljedećoj temi
da pojednostavnim, radi se o slobodno oslonjenoj pravokutnoj ploči omjera stranica od oko 1,5 koja teorijski nosi u dva smjera.
iznos armature u dužem rasponu je mali ali dovoljno velik da ga ne možemo pokriti razdijelnom armaturom iz R- mreže, a postavljanjem Q mreže povećavamo ugrađenu armaturu oko 50%.
zanima me da li takvu ploču možemo armirati kao ploču nosivu u jednom smjeru, da li u tom slučaju zbog povećanja krutosti u smjeru kraćeg raspona ploča i teorijski nosi u jednom smjeru. odnosno može li doći do pojave znatnih pukotina paralelno sa kraćim rasponom.
naime, zgrada je već u izvedbi a u projektu su gotovo sve ploče proračunate i armirane po tom principu (R mrežama)
Modeliranje konstrukcije je uvek u rukama Inzenjera koji rukuje sa alatom zvani Tower. Kako tamo namestavamo uslove oslanjanja i slicno tako ce se i model ponasati. Svaki proracun treba da bude sa staticke strane OK - da se nanesu ispravna opterecenja i da se reakcije mogu da se preuzmu sa ostalim elementima.

Kada se izvrsi neki proracun i usvoji se kao konacni model onda i armaturu treba tako postaviti u stvarnoj konstrukciji kako je to u modelu modeliran, naravno uz puno postovanje pravila armiranja. I ne bi trebalo da bude problema. Ali se uvek postavlja pitanje, i ja sebi ponekad postavljam pitanje - dali je ovo ispravan model i dali ce se konstrukcija stvarno tako ponasati.

Pozdrav.
tomislav-s
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Apr 03, 2008 1:36 pm

Post od tomislav-s »

hvala, i ja sAm sličnog mišljenja.
i ja imam naviku proračuna m-k pojedinačno za svaku etažu.
u slučaju da se recimo iznad grede nalazi nosivi zid sljedeće etaže dolazi problem prenošenja opterećenja, da li postoji način da se i toweru ''snimi'' reakcija linijskog oslonca i prenese kao opterećenje na gredu.
tahiti
Postovi: 8
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 1:58 pm

Post od tahiti »

kada AB ploču modeliramo u 2D tako sto ispod greda umesto stubova postavimo tačkaste oslonce, na mestima tačkastih oslonaca dolazi do značajnog skoka negativnih momenata u ploči u odnosu na ostatak negativnih momenata u zonama van tačkastog oslonca. Kako tretirati taj skok i kako se odnositi prema njemu? razume se, u modelu gde ploču umesto na grede oslonimo na linijske oslonce, ove pojave nema pa me zanima kako to rešiti?
Odgovori