kratki zid-dugi zid

Odgovori
fresine
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 6:11 pm

kratki zid-dugi zid

Post od fresine »

Problem koji potenciram je u opštem slučaju u 2D modelu. Naime, posmatramo slučaj u kom imamo dva međusobno upravna unutrašnja ab zida (linijska oslonca ab ploče) pri čemu je zid jednog pravca kratak (npr. 0.60m) dok je zid drugog pravca znatno duži (npr.5.50m). Kratki zid (odnosno taj lokalni dio u području sučeljavanja) navlači na sebe uticaje tako da imamo sitaciju jako velike reakcije na kratki zid i (gotovo redovno) NEGATIVNU reakciju dugog zida. Ovaj efekat se često dobija i pri postavljanju ab stuba na kraju ab zida/platna.
Znam da je u pitanju igra krutosti ali baš mi onako deluje nelogično pa me zanima kako ovo da se izmodelira a da se ovaj efekat koncentracije izbegne. I, pravim li eventualno grešku ako ovo uopšte pokušavam izbeći? Hvala.
Vranješ
Postovi: 121
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 1:26 am

Post od Vranješ »

Ne radi se o ničemu što bi bilo čudno. Itekako morate paziti na slobodni rub ab zida (proboj), a posebno kad su u pitanju istureni dijelovi zidova, koji zaista navlače na sebe reakcije ploče. U tim dijelovima se pojavljuju i koncetracije negativnih momenata.
Naglašavam, posebno obratite pažnju na kontrolu ploče na proboj.

pozdrav
Odgovori