pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Odgovori
ezoranm
Postovi: 82
Pridružio se: Sre Jan 09, 2008 9:23 am
Lokacija: Uzice

pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Post od ezoranm »

Molim sve koji imaju vremena da iznesu iskustva u vezi "opredeljivanja" za izbor proracuna stubova - pomerljive ili nepomerljive konstrukcije. Mislim da je malo ko od nas siguran u izabrani nacin proracuna odnosno u izbor pomerljiva - nepomerljiva. Pravilnik za BAB je tu dosta nejasan, bar za mene.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Post od NBM »

vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Post od vlades »

Ima li neko da mi moze pomoci oko modeliranja....
Dakle, osnovni problem je da se odluci da li je konstrukcija pomerljiva ili ne... Znam za kriterijum u BABu ali to se bas i ne moze lako proveriti ali tamo pise da ako postoji dovoljno AB platana da se moze smatrati nepomerljivim. Dovoljno platana po propisu je 1.5% od bruto povrsine osnove. Ali mene malo i to zbunjuje... Ne vredi dovoljno platana ako ne mogu lepo da se rasporede - sto dalje od centra zbog torzije.... Jesam li u pravu? Sta je to na osnovu cega se moze pouzdano reci da je konstrukcija nepomerljiva. Rezultati potrebne armature u stubovima se drasticno razlikuju kada je u pitanju pomerljiv i nepomerljiv sistem. Kod nepomjerljivog sistema redovno armatura skoro da nije ni potrebna.


Drugo pitanje se odnosi na poprecni presjek stubova. Dakle, najpre ocitam normalnu silu i prema clanu 61 ispostujem dimenziju stuba. Ali sada je pitanje kako okrenuti taj stub... ako je u pitanju pravougaoni stub recimo 25/50. On clan 61 zadovoljava, ako stavim da je konstrukcija nepomerljiva u njemu skoro da nema armature i po tome usvajam minimalnu armaturu pa onda tom logikom svejedno kako cemo ga okrenuti (u pravcu ose 2 ili 3)... Sto i nema logike... Ako pustim proracun da je pomerljiva onda mogu otprilike da pratim po potrebnoj kolicini armature Aa1/Aa2 i Aa3/Aa4. Ona koja je veca okrenem joj vecu stranu stuba. Ali tako onda u objektu svaki stub je za sebe. Nema lepe ciste konstrukcije....Mogu vam poslati i model koji trenutno radim pa da pogledate.
Unapred hvala!!!
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Post od sonja »

Dragi kolega, dobrodosli u projektovanje
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: pomerljive i nepomerljive konstrukcije

Post od vlades »

Hvala. koleginica je. :D Imate li vi neki nacin na koji modelirate konstrukcije. Pomerljive ili ne? Pozdrav!!!
Odgovori