Nelinearni povrsinski oslonac

Odgovori
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Nelinearni povrsinski oslonac

Post od Konstruktivac »

Probam jednostavan model temelja samca sa dva slucaja opterecenja: 1. Vertikalno opterecenje, 2. Horizontalna sila sa krakom 1.65m. Unesem prema Specijalnom separatnom uputsvu t. 3.1.4. Povrsinski oslonac da povrsinski oslonac moze da prima samo pritisak (normalno ponasanje za tlo) sa znakom NL+ za sve pravce mada verovatno je dovoljno za pravac 3.

Nakon analize i dalje dobijam negativne reakcije povrsinskog oslonca.

Uopste radi li nelinearno ponasanje povrsinskih oslonaca u T6 ili je samo kamuflaza kao uticajne linije u T5.5???
Dali iko od ostalih kolega vec neko probao jednostavan model ekscentricno opterecenjog temelja samca sa iskljucivanjem zone zatezanja ispod temelja??? Pomozite.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Postoji jedna greska kod nelinearnih oslonaca u programu Tower 6 u ovoj verziji koja je trenutno dostupna - naime, tolerisani napon prekoracenja pritiska odnosno zatezanja se sracunava u zavisnosti od unesene vrednosti u dijalogu pred nelinearni proracun ali i od krupnoce mreze konacnih elemenata.

Ovo greska na koju je ukazao g. Konstruktivac, dolazi do izrazaja u samo u slucaju da su konacni elementi znacajno manji od 1m. Ako je recimo mreza K.E reda velicine 0.8m i veca, problem se ne primecuje, odnosno, nelinearnost oslonaca funkcionise.

Gresku smo ispravili i u prvoj narednoj verziji programa Tower 6 koja se ocekuje za par dana, nece vise biti problema sa nelinearnim povrsinskim osloncima sa sitnom mrezom konacnih elemenata.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

Ja imam isti problem sa zadnjom verzijom T6 (build 1040). Površinski oslonac za vertikalnu reakciju preuzima oba predznaka umjesto samo + kako je zadano? U čemu je problem?
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

Problema oko nelinearnih oslonaca sigurno ima. Ne ponasa se kao sto se ocekuje prema definisanim uvjetima oslonaca i u buil 1040 verziji T6.

Ono sto sam uspeo da modeliram je temelj samac centricno opterecen za stalno i opterecen sa horizontalnom silom koji na kontaktnu ravan ima moment ukljestenja. U slucaju nelinearne analize za Slucaj 1. - centricno opterecenje dobija se sve ok. Ako se uzme u proracun samo Slucaj 2. sa horizontalnom silom H i krakom e onda se javlja jos uvek negativna reakcija sa napomenom da program javlja da je model labilan. Ako se u istom modelu unese sada kombinacija 1+2 onda se ponasa model kako se ocekuje sa iskljucivanjem zone oslonaca i negativnih reakcija za temeljno tlo. Ne znam gde je fora.

Medjutim ono sto nisam mogao da modeliram je sledece:

Tower6 1040 sam prebacio na jedinice "cm i kN" umesto "m i kN". Hteo sam da modeliram anker plocu koji prima sve tri sile N. T i M. Anker ploca (dimenzija 30x30cm debljine 1.4cm) se oslanja na betonski stub preko svoje povrsine (povrsinski oslonac nelinearan) i ima mogucnost da preuzima samo pritisak na kontaktu. Imao sam jos ubacena cetri tackasta oslonca, dva gornja su mogli da primaju samo N silu a dva donja samo T silu. Ovim sam hteo da modeliram kako se ponasa naker ploca utiplan Hiltijem u AB element. Medjutim nikako nisam mogao da dobijem rezultate - ono sto bi se ocekivalo - pritisak na donjem delu anker ploce do odredjene visine i zatezanje u donjim zavrtnjevima.

Pitam je Radimpe-team, dali je ovo moguce izmodelirati - barem teorijski u Toweru.
Ako mogu da mi pomognu ili neko da pomogne sa ovakvim modelom anker ploce nek pomogne. Usput, ako je uspem resiti javicu.

Hvala.
WD
Postovi: 137
Pridružio se: Uto Jun 06, 2006 8:35 am
Lokacija: Varaždin

Post od WD »

Konstruktivac wrote:Medjutim ono sto nisam mogao da modeliram je sledece:

Tower6 1040 sam prebacio na jedinice "cm i kN" umesto "m i kN". Hteo sam da modeliram anker plocu koji prima sve tri sile N. T i M. Anker ploca (dimenzija 30x30cm debljine 1.4cm) se oslanja na betonski stub preko svoje povrsine (povrsinski oslonac nelinearan) i ima mogucnost da preuzima samo pritisak na kontaktu. Imao sam jos ubacena cetri tackasta oslonca, dva gornja su mogli da primaju samo N silu a dva donja samo T silu. Ovim sam hteo da modeliram kako se ponasa naker ploca utiplan Hiltijem u AB element. Medjutim nikako nisam mogao da dobijem rezultate - ono sto bi se ocekivalo - pritisak na donjem delu anker ploce do odredjene visine i zatezanje u donjim zavrtnjevima.

Pitam je Radimpe-team, dali je ovo moguce izmodelirati - barem teorijski u Toweru.
Ako mogu da mi pomognu ili neko da pomogne sa ovakvim modelom anker ploce nek pomogne. Usput, ako je uspem resiti javicu.

Hvala.
Toplo bih preporučio da ovakve inženjerske probleme rješavaš na neki drugi način. MKE nije baš prava stvar za to.

Ako sam dobro razumio, radi se o naknadnom pričvršćenju (kada je stup već gotov) anker ploče Hilti vijcima. Predlažem da koristiš ili njihov program za dimenzioniranje vijaka (HAP, Profis Anchor), ili njihove tablice nosivosti u kombinaciji s ručnim izračunom reznih sila. Nosivost ovakvih vijaka je bitno različita od standardnih, i uglavnom se dostiže lomom preko betona.

Pozdrav.
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

WD wrote:...
Ako sam dobro razumio, radi se o naknadnom pričvršćenju (kada je stup već gotov) anker ploče Hilti vijcima. Predlažem da koristiš ili njihov program za dimenzioniranje vijaka (HAP, Profis Anchor), ili njihove tablice nosivosti u kombinaciji s ručnim izračunom reznih sila. Nosivost ovakvih vijaka je bitno različita od standardnih, i uglavnom se dostiže lomom preko betona.

Pozdrav.
Kolega WD, naravno da koristim Hilti-jev Profis Anchor za proracun anker vijaka.

Ali samo razmisjajmo po nekoj logici. Anker ploca jeste mala, ali se moze namestiti program da racuna u nekim manjim jedinicama - Radimpexovci nek me isprave ako gresim - i ne gubi tacnost proracuna. Ajde da razmisljamo drugacije: Nek bude anker ploca dimenzija 3mx3m i debljine 14cm od celika. Oslanja se na zemlju sto ne moze da primi zatezanje i na dva neka elementa koja mogu primiti i zatezanje. Ni onda nije pogodan program za proracun???? Onda cemu sluze nelinearne mogucnosti oslonaca???

Svi mi razmisljamo o metrima ali matematika po mom razmisljanju je identicna i za metarske elemente i za santimetarske elemente. Zbog tacnosti se mogu namestit ulazne jedinice u Tower. Ili je to samo sminka?? Cisto mnozenje i deljenje dobijenih rezultata??? Radimpex sta kaze??? Dali se samo ulaz definise kao "cm" umesto "m", a program i dalje radi sve po standardnoj metarskoj jedinici??? Ako tako radi onda naravno da ne mozemo dobiti tacne rezultate jer se gubi tacnost zbog malih dimenzija(0.02x0.02x0.00.... i skoro program dolazi do nule). Bilo bi dobro da se program Tower moze koristiti i za sitnije elemente namestavanjem ulaznih jedinica.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Konstruktivac wrote: Anker ploca jeste mala, ali se moze namestiti program da racuna u nekim manjim jedinicama - Radimpexovci nek me isprave ako gresim - i ne gubi tacnost proracuna...

...Svi mi razmisljamo o metrima ali matematika po mom razmisljanju je identicna i za metarske elemente i za santimetarske elemente. Zbog tacnosti se mogu namestit ulazne jedinice u Tower. Ili je to samo sminka?? ...

1. promenom jedinica u programu Tower ne menja se cuvanje podataka (ovo je najvaznija i najosnovnija aksioma) vec se menja nacin na koji ce se ti podaci prikazivati (izlaz) a istovremeno i nacin na koji ce se ti podaci unositi od strane korisinika (ulaz). Apsolutna i nepobitna cinjenica je da ne postoji drugi nacin na koji se podrska za rad sa vise jedinica moze izvesti. Ukoliko bi se pri promeni jedinica menjao i nacin cuvanja podataka (a samim time i menjao model), onda pogldajte moj odgovor pod 3.

2. ne znam sta ste mislili pod izrazom 'sminka'.

3. zar vi niste mogli da umesto menjanja jedinica u programu (sa m na cm ), napravite isti model, 'zamisljajuci' da umesto u metrima crtate u cm, a onda rezultate skalirate - deformaciju x100, napon x10000 itd... Sta bi se u tom slucaju promenilo ?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Konstruktivac wrote:Problema oko nelinearnih oslonaca sigurno ima. Ne ponasa se kao sto se ocekuje prema definisanim uvjetima oslonaca i u buil 1040 verziji T6.

Ono sto sam uspeo da modeliram je temelj samac centricno opterecen za stalno i opterecen sa horizontalnom silom koji na kontaktnu ravan ima moment ukljestenja. U slucaju nelinearne analize za Slucaj 1. - centricno opterecenje dobija se sve ok. Ako se uzme u proracun samo Slucaj 2. sa horizontalnom silom H i krakom e onda se javlja jos uvek negativna reakcija sa napomenom da program javlja da je model labilan. Ako se u istom modelu unese sada kombinacija 1+2 onda se ponasa model kako se ocekuje sa iskljucivanjem zone oslonaca i negativnih reakcija za temeljno tlo. Ne znam gde je fora.
Niste u pravu, program radi potpuno ispravno, 'fora' je u sledecem:

Pri proracunu slucaja opterecenja 2 (samo horizontalno opterecenje) i treba da se dobije da je model labilan. I kada program javi da je model labilan onda to nije napomena vec upozorenje da konstrukcija ne moze da nosi zadato opterecenje.

Meni je potpuno jasno da ukoliko oslonci ne mogu da podnesu zatezanje, i ako ne postoji nikakva sila koja ce da pritiska, usled bilo kakvog horizontalnog opterecenja model ce da se preturi.

Medjutim, ukoliko postoji neka sila (bilo koiko mala sila pritiska), moci ce se napraviti ravnotezni sistem i u tom slucaju nece doci do prevrtanja.

A to sto vam je prijavio i da je model labilan ali i neku reakciju negativnog znaka, posledica je iterativnog postupka uravnotezavanja modela pri nelinearnom proracunu i definisane tolerancije koja sluzi kao kriterijum za prestanak iteriranja. U svakom slucaju vrednost te negativne reakcije nije relevantna jer je model labilan (a i ovako je ta negativna reakcija izuzetno mala).

I sada nesto nevezano za ovo pitanje.

Postovani g.Konstruktivac,
Mislim, a taj utisak sam stekao na osnovu velike vecine vasih postova na ovom forumu, da imate prilicno negativan, ili bolje receno - odbojan stav o programu Tower. Ja ne zelim da vas ubedjujem da promenite misljenje, Vasa je stvar da li cete ili necete kupiti, koristiti, preporucivati ili kritikovati ovaj program.
Moje je samo da argumentovano odgovorim na pitanja koja su u mom domenu. Ovaj forum je i zamisljen kao mesto na kome se susrecu misljenja korisnika i proizvodjaca ovog programa, a u cilju njegovog unapredjenja. Ovo mesto nije mesto na kome se program Tower samo hvali. Ali takodje, nije ni mesto na kome ce se tendenciozno i neargumentovano kritikovati.
Konstruktivac
Postovi: 59
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 6:56 am
Lokacija: .rs

Post od Konstruktivac »

b.milan wrote:Postovani g.Konstruktivac,
Mislim, a taj utisak sam stekao na osnovu velike vecine vasih postova na ovom forumu, da imate prilicno negativan, ili bolje receno - odbojan stav o programu Tower. Ja ne zelim da vas ubedjujem da promenite misljenje, Vasa je stvar da li cete ili necete kupiti, koristiti, preporucivati ili kritikovati ovaj program.
Moje je samo da argumentovano odgovorim na pitanja koja su u mom domenu. Ovaj forum je i zamisljen kao mesto na kome se susrecu misljenja korisnika i proizvodjaca ovog programa, a u cilju njegovog unapredjenja. Ovo mesto nije mesto na kome se program Tower samo hvali. Ali takodje, nije ni mesto na kome ce se tendenciozno i neargumentovano kritikovati.
Hvala gosp. B.Milan-u.
Odgovori