Projektovanje po Jusu-torzija prvi ton

Odgovori
JKILE
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Okt 28, 2021 11:24 am

Projektovanje po Jusu-torzija prvi ton

Post od JKILE »

Prilikom projektovanja pa JUS-u, ukoliko nam je neki od prvih tonova torzija, da li je ispravno koristiti ESO metodu i sa kojim uglovima ( sa uglovima u seizmickom proracunu koji odgovaraju tim glavnim pravcima zemljotresa ili uglovima od 0 i 90 stepeni) ili preci na multimodalnu analizu, koja se ,prema upustvu, zasniva se na pravilniku o tehničkim normativima za projektovanje i proračun inženjerskih objekata u seizmičkim područjima ( a mi projektujemo zgradu a ne inzinjerski objekat)?
Sta je u tom slucaju najpravilnije uraditi ( a pri tom ne mozemo izbeci torziju ) zbog konfiguracije zgrade u osnovi ?
Rajko
Postovi: 139
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Projektovanje po Jusu-torzija prvi ton

Post od Rajko »

Po mome misljenju, ako je prvi ton torzija, konstrukcija nije dobro izabrana...ja bih u tom slucaju mijenjao model.
JKILE
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Okt 28, 2021 11:24 am

Re: Projektovanje po Jusu-torzija prvi ton

Post od JKILE »

Da, slazem se , medjutim nisam se bas dobro izrazila, jer nije u pitanju cista torzija.
Prvi ton moje zgrade je translacija sa rotacijom, 61 stepen.
Međutim elementi konstrukcije su u 5 pravaca postavljeni, u 0-90,l 131-41 i 162.

Da li mislite da mogu koristiti ESO, i da li u tom slucaju zadajem sve navedene zemljotrese i plus zemljotres u kojem mi po prvom tonu translira-rotira zgrada?
Znaci S-131, S-41, S-162, S-72, S-0, S-90, S-61 i S-151 ?

Ako je tako, moje sljedeće pitanje je koje periode oscilovanja bih im trebala dodijeliti. Da li je ispravno da kada gledam tonove oscilovanja, nadjem uglove koji su najpriblizniji mojima i dodijelim im te periode oscilovanja? S obzirom na to da u tonovima oscilovanja, ne postoji nijedan koji osciluje bas u pravcu mojih elemenata.
Odgovori