MODALNA ANALIZA I SEIZMIKA PO EVROKODU

Odgovori
dalibornikolic
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Maj 02, 2018 9:02 pm

MODALNA ANALIZA I SEIZMIKA PO EVROKODU

Post od dalibornikolic »

Molio bih za malu pomoć, vezano za seizmički proračun.
Čitajući sam primjetio razna mišljenja, vezano za modalnu analizu ( EC seizmički proračun radi preko modalne analize), te da ne bih pravi zabune, mene zanima par jednostavnih stvari:
1. Prilikom seizmičkog proračuna, kako definisati kx, ky, kz, pogotovo kada su vam prva dva ili tri tona torzija?
2. Da li je negdje potrebno unositi periode oscilovanja konstrukcije (kao što je slučaj po JUS-u, metodom ESO) ili program automatski to odradi prilikom seizmičkog proračuna?
3. I najbitnije, kada seizmički proračun da vrijednosti tih sila, kako najpravilnije napraviti kombinacije opterećenja? Da li je ispravno otići na dimenzionisanje-beton-šema kombinovanja opterećenja, i tu zadati same karaktere opterećenja, te da li program tada izbaci mjerodavne kombinacije kada kliknemo na izvještaj tj. da li su to prave i ispravne kombinacije.
4. Da li postoji kakva mogućnost seizmičkog proračuna po evrokodu metodom"ekvivalentnog statičkog djelovanja", bar kada je konstrukcija pravilna u osnovi i po visini?

Bio bih mnogo zahvalan, kada bi neko mogao na jedan jednostavan način pojasniti i odgovoriti na ove moje nejasnoće.
Odgovori