Kontrola stabilnosti celicne hale

Odgovori
mario pocetnik
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Mar 03, 2018 8:48 am

Kontrola stabilnosti celicne hale

Post od mario pocetnik »

Postovani,
Pocetnik sam u modeliranju u Toweru te imam par pitanja za iskusne.
Dakle napravio nsam model jednostavne celicne hale sa resetkastim krovnim nosacima.
Prilikom kontrole stabilnosti mi na pojedine elemente stavi znak !!!. Napise " standardom nije predvidjena kontrlola visedelnih presjeka na slozeno savijanje". Naime presjek je dva L profila koji su u gornjem pojasu resetke i kao takav sam cesto vidjao u praksi.
I jos nesto ako mi zadovolji kontrola napona i kontrola stabilnosti jel to znaci da je dimenzioniranje Ok. Trebam li jos nesto provjeriti, npr. kontrolu pomjeranja cvorova i sl. ?
Hvala unaprijed
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: Kontrola stabilnosti celicne hale

Post od kosta »

Problem koji apostrofirate odnosi se na činjenicu da je propisima predviđeno da se kod složenog popr.preseka izvijanje računa malo drugačije nego za popr.presek koji je obrazovan kao jednodelni/standardni (računaju se dužine izvijanja kako složenog preseka tako i pojedinačnog elementa u složenom preseku pa se potom koriguje proračunski koeficijent izvijanja lamda). Pretpostavljam da je to bilo komplikovano implementirati u Towerov algoritam za dimenzionisanje pa, ako baš niste sigurni, onda ste ove delove proračuna osuđeni da proverite "na ruke" (naravno da su složeni preseci tipa 2xL, 4xL, 2xU, 2xINP itd, itd, sasvim legitimni poprečni preseci i vrlo često se susreću u izvođačkoj praksi).
Tek kao napomena: budite vrlo obazrivi prilikom definisanja ulaznih parametara za proračune izvijanja pojedinih štapova/elemenata konstrukcije pošto je vrlo česta pojava da početnici na ovo ne obraćaju pažnju i prepuste softveru da sve analize provede po dafault parametrima.

Što se tiče drugog pitanja: kada vam poprečni preseci štapova "prolaze" i naponsku i kontrolu izvijanja, time ste zadovoljili naponske uslove ali je, razume se, ostala obaveza da obezbedite i uslove deformacija (obezbedite zadovoljavajuće vrednosti ugiba/pomeranja pojedinih delova konstrukcije (rožnjače, glavni vezači, stubovi itd.).
mario pocetnik
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Mar 03, 2018 8:48 am

Re: Kontrola stabilnosti celicne hale

Post od mario pocetnik »

Hvala na odgovoru.
Ali kako vi onda postupate u takvim slucajevima.
Naime, ja imam zadatak uradiit legalizaciju objekta.
Dakle nemam mogucnost izbora nego unijeti ulazne podatke onakvi kavi jesu.
Kako da prikazem kontrolu stabilnosti u toweru ??
mario pocetnik
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Mar 03, 2018 8:48 am

Re: Kontrola stabilnosti celicne hale

Post od mario pocetnik »

Koliko grijesim ako napravim sledece:
Ja imam dva UNP120, dakle da napravio sam suplji pravougaoni sa debljinama stijenki koje odgovaraju datom profilu??
kosta
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jan 13, 2018 2:51 pm

Re: Kontrola stabilnosti celicne hale

Post od kosta »

mario pocetnik wrote:Hvala na odgovoru.
Ali kako vi onda postupate u takvim slucajevima.
Naime, ja imam zadatak uradiit legalizaciju objekta.
Dakle nemam mogucnost izbora nego unijeti ulazne podatke onakvi kavi jesu.
Kako da prikazem kontrolu stabilnosti u toweru ??
Pa prosto nećete prikazati ono što ne možete prikazati iz Towera. Nedostajući deo proračuna stabilnosti konkretnih dvodelnih štapova možete provesti "na ruke" i tako prikazati u projektu.
I ova dosetka sa ekvivalentnim pravougaonim popr.presekom se za projekat legalizacije takođe može tolerisati (preciznije, da sam ja revident tolerisao bih :D ).
Odgovori