Seizmika

Odgovori
teastf
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Dec 30, 2008 9:01 am
Lokacija: Zürich

Seizmika

Post od teastf »

Pozdrav svima,

pokusavam da uradim seizmicku analizu jednog objekta i imam sledeci problem koji je verujem i rezultat dugog nekoriscenja Tower-a.
Naime, uradio sam modalnu analizu objekta i dobio oblike oscilovanja, nakon toga sam uradio proracun i na seizmiku, ali mi rezultati deluju zaista neverovatno mali, reda velicine 0,01 ili nesto slicno. Kasnije kada sam hteo da pogledam slucaj opterecenja i sile od seizmike, nisam ih nigde mogao pronaci.
Da li u programu nakon modalne analize moram da definisem seizmicko opterecenje i kako, posto ne mogu da nadjem nigde da se generise opterecenje.

Hvala unapred.
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Seizmika

Post od konstrukcija »

Pozdrav!

Kažete da ste napravili modalnu analizu pa seizmički proračun. Prvo je pitanje jeste li dobili očekivane periode titranja konstrukcije? Pretpostavimo da jeste.

Nakon toga dolazi seizmički proračun. Po kojim ste propisima radili? Budući da radim po hrvatskim pokušati ću objasniti postupak.

Dakle, Proračun - Seizmički proračun - Tu se odabiru ulazni podaci, od faktora ponašanja, kategorije tla i objekta i drugo. Zatim se zadavaju dva smjera - x i y. Prema propisima, koeficijenti djelovanja su za X smjer 1 i 0,3, a za Y smjer vrijedi obratno, dakle 0,3 i 1. Nakon što ste unijeli sve potrebne podatke odradite proračun.

Potom je najjednostavniji način da Vam Tower sam izgenerira slučajeve opterećenja. Dimenzioniranje - Beton - Shema Opterećenja. Tu za svaki slučaj opterećenja odairete i njegvou prirodu (stalno, korisno, snijeg, vjetar, seizmičko) Nakon toga Tower Vam izgenerira sve slučajeve, te potom možete promatrati utjecaje u određenim elementima.

Također, upravo mi je palo na pamet, jeste li u modalnoj analizi zadali dobre uvjete? Koeficijenti djelovanja opterećenja, spriječili osciliranje u Z pravcu i slično?
teastf
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Dec 30, 2008 9:01 am
Lokacija: Zürich

Re: Seizmika

Post od teastf »

Nikako da se zahvalim na odgovoru, nikako da nadjem vremena.

Hvala veliko.
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Seizmika

Post od konstrukcija »

Evo da se i ja nadovežem na temu.

Prilikom seizmičkog proračuna jednog skeletnog objekta, momenti uslijed potresnih opterećenja nad osloncima greda (poviše stupova) poprimaju ekstremno velike vrijednosti.

Pretpostavljam da sam negdje napravio grubu pogrešku, no ne mogu otkriti gdje. Znate li radi čega se ovo događa?
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Seizmika

Post od konstrukcija »

Zanemarite, jedna nula previše :mrgreen:
Odgovori