stub-uticaji

Odgovori
Stosic
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 05, 2016 9:22 am

stub-uticaji

Post od Stosic »

Ukaratko:
-objekat Po+P+6, armiranobetonski, fundiranje na temeljnoj ploči, temeljna ploča ima gabarit konture objekta u podrumu;
-već za gravitaciona opterećenja u ugonom stubu konstrukcije beleže se vrlo visoke vrednosti momenata savijanja u oba smera (kod ivičnih stubova malo manje, a problem uopšte nije izražen kod unutrašnjih stubova; za kombinacije sa seizmičkim dejstvima, uticaji su još veći)
-zbog toga se u ovim (ugaonim) stubovima pri dimenzionisanju dobijaju vrlo visoke površine potrebne računske armature (reda veličina 100-150cm2)
-ovi stubovi ovaj problem imaju samo u kontaktu sa temeljnom pločom, dalje se po visini dobijaju očekivani rezultati;
-ako proširim tem.ploču oko ovih stubova, problem se smanjuje
-pošto sam uveren da imam posla sa koncentracijom napona u uglovima i prenosom momenata savijanja iz ploče u stub, radio sam varijante da u zoni stuba u temeljnu ploču uvedem linijski zglob sa oslobođenim momentima i - očekivano - problem je eliminisan; pitanje je: da li imam pravo na to?
Tommy1
Postovi: 8
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 6:47 pm

Re: stub-uticaji

Post od Tommy1 »

Da
DeryL9195
Postovi: 4
Pridružio se: Sub Apr 20, 2019 9:23 am

Re: stub-uticaji

Post od DeryL9195 »

Imam i ja isto takav problem, da li mzoete da mi kazete koje ste momente oslobodili?
Odgovori