zidani.zidovi

Odgovori
Stosic
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 05, 2016 9:22 am

zidani.zidovi

Post od Stosic »

Ovde sam na nekoliko mesta pročitao tvrdnju da se zidani zidovi ne mogu modelovati kao vertikalni elementi konstrukcije u Toweru. Načelno mi je jasno da Tower neće korektno sračunati ovakvu konstrukciju za seizmička dejstva ali ne bih se složio da se modeli sa zidanim zidovime ne mogu koristiti za gravitaciona opterećenja.
Da li ima neko da ovo potvrdi ili opovrgne?
luctl
Postovi: 8
Pridružio se: Pon Maj 16, 2016 8:21 am

Re: zidani.zidovi

Post od luctl »

Zidani zidovi se dosta "komplicirano" ponašaju pri djelovanju opterećenja. Pomoću rubnih uvjeta se može izmodelirati da prenose samo vertikalna opterećenja, no po meni je uvijek bolje zidane zidove nanositi kao linijsko opterećenje iz slučaja što uvijek mogu na sebe navući i neko horizontalno djelovanje, a ukoliko nama to prilikom analize rezultata pobjegne ili ne vidimo dovodimo se u dosta škakljivu situaciju. Ovako si na strani sigurnosti i još važnije nema mogućnosti za pogrešku.

Pozdrav!
Stosic
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Okt 05, 2016 9:22 am

Re: zidani.zidovi

Post od Stosic »

luctl wrote:Zidani zidovi se dosta "komplicirano" ponašaju pri djelovanju opterećenja. Pomoću rubnih uvjeta se može izmodelirati da prenose samo vertikalna opterećenja, no po meni je uvijek bolje zidane zidove nanositi kao linijsko opterećenje iz slučaja što uvijek mogu na sebe navući i neko horizontalno djelovanje, a ukoliko nama to prilikom analize rezultata pobjegne ili ne vidimo dovodimo se u dosta škakljivu situaciju. Ovako si na strani sigurnosti i još važnije nema mogućnosti za pogrešku.

Pozdrav!
Pa sve je to u redu ako govorimo o zidanim zidovima u sklopu jedne armiranobetonske konstrukcije.
Ja, međutim, apostrofiram klasični zidani objekat u kojem su zidani zidovi jedini vertikalni nosivi elementi (nema ab stubova i ab zidova).
Ne vidim ni jedan razlog zbog kog se takvi zidovi ne bi mogli modelovati u Toweru za dejstva gravitacionih opterećenja. Uostalom, to sam i radio u praksi i dobijaju se sasvim korektni rezultati u pločama a opterećenje sasvim korektno svodi na temelje.
Xa0c
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Okt 30, 2017 2:48 pm

Re: zidani.zidovi

Post od Xa0c »

A kako modelirate nosive zidove (ne mislim na ab zidove, naravno)?
Pretpostavljam da ih tretirate kao plochu ali njene mehanichke karakteristike zadate kao za zid + menjate i rubne uvjete (da mogu da primaju samo gravitacisko opterechenje), tako? Zanima me i konkretnije, koje parametre koristite?

Shta je sa seizmikom?
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: zidani.zidovi

Post od konstrukcija »

Osobno ih modeliram kao plošni element (ploča). Zadam dani materijal sa potrebnim karakteristikama te zadam pripadajuće rubne uvjete. Provrtim proračun ( i statički i seizmički), zadam pripadajuće kombinacije opterećenja te pomoću naredbe reduktor, iščitivam potrebne rezultate, tj. ulazne parametre za dimenzioniranje zidanih zidova. Dimenzioniranje obavljam na ruke budući da Tower 6 nema opciju dimenzioniranja zidanih zidova.

Ukoliko ne znate koje rubne uvjete zadati, najjednostanije je izmodelirati neki mali objekt u Tower 7 DEMO i tamo zadati rubne uvjete za zidane zidove te onda proučiti.
Xa0c
Postovi: 16
Pridružio se: Pon Okt 30, 2017 2:48 pm

Re: zidani.zidovi

Post od Xa0c »

Imam masivnu konstrukciju (dakle konstruktivni sistem su zidani zidova): prizemlje + krovnu konstrukciju. Treba da uradim nadogradnja i sad to bi postao: prizemlje + potkrovje.

Ja trenutno vidim dve varijante:

1. Podelim to na donji i gorni deo. Donjio deo ostaje ist (zidani zidovi su nosechi sistem). Gorni deo biche horizontalne serklazhe i ab plochu (mogla bi biti i kasetirana) i oni zajedno bi ukrutuli sistem, pogotovo horizontalnu krutosti. E sad, trebaju mi i stubovi zbog proodne visine i tu je najvechi problem u ovu varijantu, jer ne mogu samo tako krenuti stubovi, oni moraju da bude nastaveni i dole - do temelje (ako su ab stubove). Ako radim drvene ili chelichne stubove, onda mislim da bi mogao da ih uradim samo u gorni deo. I onda se nadovezuje drvenu krovnu konstrukciju, ali to nije problem.

Znam da chlan iz Pravilnika za izgradnju objekta u seizmichkih podruchja ne dozvoljava meshoviti konstruktivni sistemi kad su u pitanje razlichite materijale (na pr. donjio deo zidanih zidovi kao konstruktivni sistem, a gorni deo armiranobetonski konstruktivni sistem).

Ovo mogu da izvedem, ako uradim u Toweru neke beskonachno kruti kratki vertikalni elementi (bez sopstvenu tezhinu) koji bi radile kao spojnice izmedju novi i stario deo (gorni i donji deo) i samo bi prenosile opterechenje. Donji deo (zidanih zidova) uradichu kao plochu sa karakteristikama opeka (modul elastichnosti, volumensku tezhinu, termichki linearni koeficijent itd.), postavichu rubne uvjete (nisam siguran koji bi to bili, jer zidani zidova prenose u glavno vertikalne tovare), dobijem reakcije i onda moram dokazati nosivosti donjio deo i to trebam uradite peshke (prorachun), jer Tower ne radi to. E sad, nisam ovo radio dosad, nemam ni uzorak, ali valjda chu se snachi. Ako ovo do sad je okej, onda ostaje problem sa novih stubova u gorni deo.

2. Uradim horizontalne serklazhe (grede), ab plochu, ab stubovi koji bi bile nastaveni i u donji deo i onda nove ab temelji pored starih temelja is kamenja. Onda imam potpuno novi sistem - armiranobetonski skeletni sistem, a zidani zidovi biche kao pregradne zidove i zadao bi ih kao linisko opterechenje. Onda predmet analize je samo novi konstruktivni ab sistem. Ovo je jednostavnije i pravilnije. Ali ovo se ne svidja investitoru + hteo bi i nauchiti malo vishe o masivne sisteme.

Verovatno postoji i trecha varijanta, ali je ja sad ne vidim.
Odgovori