Pocetnik

Odgovori
gago2
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Sep 02, 2016 8:24 pm

Pocetnik

Post od gago2 »

Tek od skoro sam poceo da radim u Toweru. Pa imam vise problemcica, ali da pitam za samo jedan.
Naime, radim celicnu halu, roznjace su mi kontinualci od 8 metara, na 5 polja. Oslanjaju se na gornji pojas vezaca koji je kutija.
I kada je roznjaca centrisana u odnosu na gornji pojas, a i kada je na njemu mi se javlja iduci problem.
Posto mi IPE 220 nije prosla proveru na bocno torziono, kao ni IPE 240, usvojio sam IPE 270. Ali cim usvojim njega, dijagram momenata mi se menja u prvom polju, tj dobijam veci moment u prvom polju, nego nad osloncem. Da sam radio ravanski, naravno to se ne bi desilo zbog apsolutno krutih oslonaca, pa me zanima kako u 3D modelu da resim ovo... Da napomenem samo da N sile nisam ukidao u roznjaci, i da sam stavio zglobove samo na krajevima roznjace.

Unapred hvala :)
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pocetnik

Post od b.milan »

Nisam baš razumeo kakav problem imate u 3D modelu zbog toga što oslanjate nosač na neki drugi nosač ?
U realnoj konstrukciji, u takvom slučaju ni nemate oslanjanje na apsolutno krute oslonce.
Zbog čega mislite da će se u stvarnosti nosač ponašati kao da je oslonjen na nepomerljive oslonce?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
gago2
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Sep 02, 2016 8:24 pm

Re: Pocetnik

Post od gago2 »

Ne mislim da ce se u stvarnosti ponasati kao da je roznjaca oslonjena na nepomerljive oslonce.
Nego me samo zanima, odakle odjednom tolika preraspodela momenta u roznjaci cim sam usvojio IPE 270, umesto 220.
Taj me fenomen me zanima. Kako odjednom kad je bio maksimalni moment nad prvim osloncem, se usvajanjem IPE 270, preselio u prvo polje?
Verovatno je u pitanju da kazem ,, preraspodela" krutosti, ali me zanima sta se tacno tu desava.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pocetnik

Post od b.milan »

Da li je neki momenat koji je bio najveći prestao da bude najveći - to u ovakvim slučajevima nema baš neku "težinu" kao argument.
Od veće važnosti bi bilo da sagledate relativnu meru promene nekog uticaja - na primer, koliko se (procenata) promenio maksimalni momenat i kolika je promena nekog momenta u odnosu na maksimalni momenat.

Inače, krutost na savijanje nosača IPE 270 je 50% veća od krutosti nosača IPE 240 (težina je veća oko 17%)

Preporučujem da ispitate efekat preraspodele uticaja tako što ćete u ovom istom modelu analizirati ekstremne slučajeve - slučaj kada je nosač veoma male (skoro zanemarujuće) krutosti i slučaj kada je izuzetno velike krutosti.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori