Nepravilna osnova

Odgovori
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Nepravilna osnova

Post od vlades »

Da li je neko imao slucaj nepravilne osnove zgrade u smislu da nemam X i Y pravac nego imama 4 pravca od kojih ni jedan ne odgovara X i Y pravcu u Tower-u. Kako to proracunati? Moze li ESO metoda? Kako tretirati stubove i platna? Radi se o sistemu ploca direktno oslonjenih na stubove i platna (bez greda). Unapred hvala!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nepravilna osnova

Post od b.milan »

Proračun morate izvršiti prema važećem propisu.
Svaka je konstukcija više ili manje nepravilna. One koje su pravilne su izuzetak.
Pitate - kako tretirati stubove i platna ?
Da li mi možete reći - između kojih opcija se dvoumite ?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Nepravilna osnova

Post od vlades »

Dvoumim se da li mogu primjeniti eso metodu? Pustila sam proracun i dobijem ok periode oscilovanja i dobro oscilovanje u X i Y pravcu. Medjutim propis kaze da za nepravilne osnove mora multimodalna... Stubovima sam promjenila lokalni koordinatni sistem ali obzirom da je zgrada u obliku nekog nepravilnog trapeza imam 4 pravca nosenja nijedan ne odgovara x i y pravcu u toweru. Da li je dovoljno stubovima to sto sam im promjenila lokalni koordinatni sistem? Zapravo moja seizmicka sila je problem jer ne znam kako je zadati. Ne mogu ni pod odredjenim uglom jer mi je pola osnove sa osama npr pod uglom 50 i 140 a na drugoj polovini osnove 20 i 110. Uspjela sam sa arhitektom postici jezgro kroz sredinu osnove i to je dosta smirilo stvari. Plasim se da li je ok primjeniti ove periode oscilovanja i sa tim dimenzionisati kao i svaki drugi objekat. Ako vam znaci mogu vam poslati osnovu da pogledate. Hvala puno na odgovoru.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nepravilna osnova

Post od b.milan »

vlades wrote:... Stubovima sam promjenila lokalni koordinatni sistem ali obzirom da je zgrada u obliku nekog nepravilnog trapeza imam 4 pravca nosenja nijedan ne odgovara x i y pravcu u toweru. Da li je dovoljno stubovima to sto sam im promjenila lokalni koordinatni sistem? Zapravo moja seizmicka sila je problem jer ne znam kako je zadati. Ne mogu ni pod odredjenim uglom jer mi je pola osnove sa osama npr pod uglom 50 i 140 a na drugoj polovini osnove 20 i 110....
U programu imate mogućnost da sami određujete ugao pravca zemljotresa ali i da napravite proizvoljan broj seizmičkih slučajeva opterećenja u različitim pravcima

Kada zadate pravac 0 i 90 - to je zemljotres u pravcu X i njemu ortogonalnom pravcu Y - (Sx i Sy)
Možete slobodno zadati još nekoliko parova seizmičkih dejstava pod različitim napadnim uglovima na objekat. Na primer - pod uglom 50 i 140 stepeni (S-50 i S-140) i pod 20 i 110 (S-20 i S-100).
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

Re: Nepravilna osnova

Post od sonja »

ne moze se u multimodalnoj analizi ili EC8 promeniti ugao, meni su pravci osa 60 i 120 i po EC dobijam pogresne dijagrame
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nepravilna osnova

Post od b.milan »

sonja wrote:ne moze se u multimodalnoj analizi ili EC8 promeniti ugao, meni su pravci osa 60 i 120 i po EC dobijam pogresne dijagrame
Dijagrami nisu pogrešni. Takvi i treba da budu dijagrami za seizmičke uticaje sračunate multimodalnim postupkom.
Vrednosti uticaja u multimodalnoj analizi se dobijaju kao koren iz sume kvadrata - dakle, uvek su pozitivni.

Tako dobijeni uticaji predstavljaju statističkim metodama dobijenu maksimalnu vrednost uticaja koja se može javiti pri seizmičkom dejstvu. S obzirom da se seizmičko dejstvo uvek mora uzimati kao alternativno (ne zna se "sa koje strane će doći zemljotres") svaki takav uticaj se mora shvatiti kao alternativan. Kada se u multimodalnom slučaju opterećenja prikazuje vrednost momenta od 50kNm to zapravo znači da će na tom mestu uticaji od seizmike biti u opsegu od -50 do +50 kNm
Pri dimenzionisanju se to uzima u obzir ako se u kompletnoj šemi za seizmičke slučajeve opterećenja podesi da su alternativni.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori