Šema kombinovanja opterećenja

Odgovori
patak_bg
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Jun 28, 2015 6:36 pm

Šema kombinovanja opterećenja

Post od patak_bg »

Poštovane kolege molim vas da mi pomognete oko šeme kombinovanja uticaja.
Naime, imam slučaj stambenog objekta, sa 4 slučaja opterećenja (stalno-g, korisno-p, seizmika Sx i seizmika Sy).
Kada pokrenem opciju "šema kombinovanja opterećenja", propisi "pBAB-87", dobijem 20 kombinacaja opterećenja, među kojima ne postoje
kombinacija: 1.9xg+2.1xp i
kombinacija: g+p.
1. Može li se prilikom generisanja kombinacija uticati na to da se dodaju npr. i te dvije, automatski?

2. Ukoliko nakon "šeme kombinovanja uticaja", automatski dobijenim kombinacijama ručno dodam još ove dvije kombinacije (opcija "slučajevi opterećenja =>kombinacije"), pa pokrenem dimenzionisanje betonskog presjeka, pri čemu izaberem opciju "kompletna šema", hoće li program pri dimenzionisanju uzeti u obzir i ove dvije ručno dodate kombinacije (naravno, u slučaju da su one mjerodavne)?

Pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od b.milan »

Nema potrebe za postojanjem kombinacije 1.9g+2.1p zato što program Tower automatski varira parcijalne koeficijente sigurnosti iz kombinacije 1.6g+1.8p u zavisnosti od područja dilatacija. Tako na primer, u izveštajima dimenzionisanja možete očekivati da piše da je merodavna kombinacija za dimenzionisanje 1.72g+1.92p


Takođe, nema potrebe ni za postojanjem kombinacije g + p zato što se među kombinacijama koje je napravila kompletna šema nalaze sledeće dve kombinacije:
g+1.80p
i
g
koje su i za povoljno i za nepovoljno desjtvo opterećenja "p" merodavnije od g+p.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
patak_bg
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Jun 28, 2015 6:36 pm

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od patak_bg »

Sada mi je jasno ovo sa kombinacijom 1,6g+1,8p!
Kombinacija g+p mi je potrebna jer sa njom radim kontrolu napona u tlu, pa bih je radi toga dodao??

Pitanje br.2 i dalje ostaje:
2. Ukoliko nakon "šeme kombinovanja uticaja", automatski dobijenim kombinacijama ručno dodam još ove dvije kombinacije (opcija "slučajevi opterećenja =>kombinacije"), pa pokrenem dimenzionisanje betonskog presjeka, pri čemu izaberem opciju "kompletna šema", hoće li program pri dimenzionisanju uzeti u obzir i ove dvije ručno dodate kombinacije (naravno, u slučaju da su one mjerodavne)?
sad više uopšteno, jer me zanima kako program postupa u ovom slučaju??
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od b.milan »

Kada se pri dimenzionisanju izabere "Kompletna šema" tada se koriste samo kombinacije iz kompletne šeme. Korisnički definisane kombinacije opterećenja se ne razmatraju.

Kada se pri dimenzionisanju izabere "Tekući slučaj opterećenja" tada se dimenzionisanje sprovodi samo za tekući slučaj opterećenja.
Tekući slučaj opterećenja može biti 1) neki osnovni slučaj opterećenja ili kombinacija opterećenja ili 2) anvelopa opterećenja
Ako je izabrano pod 1) tada se kao rezultat dimenzionisanja dobija armatura koja zadovoljava uticaje samo iz tog odabranog slučaja opterećenja/kombinacije
Ako je izabrano pod 2) tada se dobija armatura koja je zadovoljava sve slučajeve opterećanja koji sačinjavaju anvelopu opterećenja.

Kombinaciju za kontrolu napona u tlu možete je ubaciti među korisnički definisane kombinacije ali je ne treba koristiti za dimenzionisanje.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od opet_krivi_tip »

Mislim da je ova tema vec ranije detaljno objasnjena.
patak_bg
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Jun 28, 2015 6:36 pm

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od patak_bg »

Zahvaljujem Milanu na iscrpnom objašnjenju!
Milena913
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Dec 04, 2015 10:13 am

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od Milena913 »

čao,
Molim vas da mi pomozite oko formiranje šemu kombinovanja opterečenja. Kad podesim sve ono, šta je stalno, šta je povremeno ili seizmičko opterečenje, i koje s'kim da se kombinuje, i kad pokrenem kombinacije, Tower ne pravi kompletnu šemu. U izveštaju postoi način kombinovanja al jednostavno kombinacije ne postoje.
Mollim vas za pomoč
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od b.milan »

Milena913 wrote:čao,
Molim vas da mi pomozite oko formiranje šemu kombinovanja opterečenja. Kad podesim sve ono, šta je stalno, šta je povremeno ili seizmičko opterečenje, i koje s'kim da se kombinuje, i kad pokrenem kombinacije, Tower ne pravi kompletnu šemu. U izveštaju postoi način kombinovanja al jednostavno kombinacije ne postoje.
Mollim vas za pomoč
Možete li napisati (prepisati iz programa) koje sve slučajeve opterećenja imate i koji tip opterećenja je dodeljen svakom od njih.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
vjelena
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 1:51 pm

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od vjelena »

Postovane kolege,
Molim vas za savet. Radi se modelu podzemnog rezervoara. Zelim da koeficijent sigurnosti za ova opterecenja vodom i zemljom bude 1.6, jer ih smatramo stalnim opterecenjem.
Kada zelim da napravim semu kombinovanja opterecenja dolazi do sledece situacije:
1. Ukoliko opterecenje vodom i zemljom kategorisem kao stalno, semom ne budu obuhvaceni slucajevi opterecenja probnog punjenja kada rezervoar nije zatrpan kao ni slucaj zatrpanog rezervoara a prazanog
2. Ukoliko opterecenje vodom i zemljom kategorisem kao korisno, onda imam zeljene kombinacije ali sa parcijalnim koeficijentom sigurnosti 1.8, a to ne zelim.
Postoji li mogucnost prevazilazenja ove situacije a da to nije rucno dodavanje izostavljenih kombinacija i zatim dimenzionisanje elemenata za anvelopu?
Hvala.
Pozdrav!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od b.milan »

vjelena wrote:Postovane kolege,
Molim vas za savet. Radi se modelu podzemnog rezervoara. Zelim da koeficijent sigurnosti za ova opterecenja vodom i zemljom bude 1.6, jer ih smatramo stalnim opterecenjem.
Kada zelim da napravim semu kombinovanja opterecenja dolazi do sledece situacije:
1. Ukoliko opterecenje vodom i zemljom kategorisem kao stalno, semom ne budu obuhvaceni slucajevi opterecenja probnog punjenja kada rezervoar nije zatrpan kao ni slucaj zatrpanog rezervoara a prazanog
2. Ukoliko opterecenje vodom i zemljom kategorisem kao korisno, onda imam zeljene kombinacije ali sa parcijalnim koeficijentom sigurnosti 1.8, a to ne zelim.
Postoji li mogucnost prevazilazenja ove situacije a da to nije rucno dodavanje izostavljenih kombinacija i zatim dimenzionisanje elemenata za anvelopu?
Hvala.
Pozdrav!
Čini mi se da bi najjednostavniji način bi bio da intenzitet opterećenja od probnog punjenja faktorišite koeficijentom 0.889 ( 1.6 / 1.8 ) i da ga deklarišete kao korisno.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
vjelena
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Okt 15, 2013 1:51 pm

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od vjelena »

Milane,
Zahvaljem se na odgovoru.
Pozdrav!
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Šema kombinovanja opterećenja

Post od NBM »

Voda uglavnom ima karakter promjenljivog opterecenja i zadaje se sa parc.koef. 1.80.
Za opterecenje tlom koef. je 1.60 ali nije iskljuceno ni 1.80 (u zavisnosti od mogucnosti varijacije vrijednosti opterecenja).
Odgovori