Normalne sile u roznjacama usljed vertikalnog opterecenja?

Odgovori
matija
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Maj 18, 2015 3:33 pm

Normalne sile u roznjacama usljed vertikalnog opterecenja?

Post od matija »

Pozdrav,
Imam pitanje vezano za celicnu halu. Modelujem halu duzine 60 m, raspona 18 m. Staticki proracun mi daje nerealno velike vrijednosti normalnih sila u krovnoj ravni usljed uticaja od vertikalnog opterecenja(sop. tezina + snijeg + krovni pokrivac). Krovna ravan sadrzi i spregove uz kalkanski zid i poduzne spregove.
Da sam radio rucno, ne bih uzimao u obzir te normalne sile pri dimenzionisanju. Problem je sto se i u spregovima javljaju velike normalne sile usljed istog vertikalnog opterecenja te ono postaje mjerodavno za dimenzionisanje. Npr. od vjetra na kalkanski zid u spregovima se javljaju uticaji do 4x manji nego usljed vertikalnog opterecenja.
Roznjace sam oslobodio uticaja savijanja na krajevima ( prosta greda) , a spregovima pored toga zadao sopstvenu tezinu na 0.
Buni me ova nelogicnost.
Probao sam postavljajuci roznjace i spregove ekscentricno u odnosu na glavne nosace(onako kako bi u stvarnosti bile vezani) te im ukljucivati i iskljucivati fiktivnu ekscentricnost. U slucaju da sam na roznjacama i spregovima "ugasio" fiktivnu ekscentricnost normalne sile bi se javile, a momenti bi se javili i u momentnim zglobovima roznjaca, a u slucaju da je fiktivna ekscentricnost bila postavljena na roznjacama, a spregovima ugasena, normalne sile bi se svele na vrijednosti od 0-1 kN sto je prihvatljivo. U drugom slucaju se javlja novi problem pri kojem usljed dejstva vjetra konstrukcija ima pomjeranje koje je i do 10 puta vece u odnosu na slucaj kada je spregovima "ukljucena" fiktivna ekscentricnost, a normalne sile u spregovima bi bile jako male.
Pitanje glasi, gdje grijesim jer ocigledno ne razumijem koncept fiktivne ekscentricnosti u ovom slucaju? Kod betonskih elemenata, prilikom modelovanja ploca sa gredama mi je jasno ali me ovdje taj koncept buni.
Ima li neko rjesenje? Hvala
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Normalne sile u roznjacama usljed vertikalnog opterecenj

Post od b.milan »

Moguće je da ste prilikom modeliranja nešto propustili.
Da li ste prekontrolisali deformaciju i oblik deformisanja modela ? Da li Vam se tu sve čini logično ?
Ako ne možete sami pronaći objašnjenje možete nam poslati model putem e-maila pa ćemo pogledati.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
Odgovori