Veza stuba i zida u podrumu

Odgovori
shoomy89
Postovi: 1
Pridružio se: Sub Dec 20, 2014 12:05 pm

Veza stuba i zida u podrumu

Post od shoomy89 »

Imam problem kod modeliranja stambeno-poslovne zgrade u Tower 6 programu. Zgrada se oslonja na stubove i grede se nalaze po obodu zgrade da bih smanjio ugib ploce. imam podrum, prizemlje i posle spratove. U podrumu sam planirao da postavim zidove, koji ce biti postavljeni izmedju stubova i nosili bi fasadu od prizemlja, kao i plocu izmedju podruma i prizemlja.
Bez oslobadjanja uticaja i promene granicnih uslova u podrumu, model izgleda kao monolitan, tacnije uticaji do podruma su uredu, ali u podrumu kod stubova imam veoma male uticaje (sve uticaje je pokupio zid koji sam crtao kao linijski nosac). Zelim da odvojim zidove od stubova, tj. da oni nemaju vezu izmedju sebe i da stubovi u podrumu nose celokupno opterecenje koje dolazi do njega. Probao sam da granicne uslove po vertikali (na mestima gde je zid-stub-zid) stavim da su jednaki nuli, nije pomoglo.
Postoji nacin da ubacim grede i opterecenje od ploce postavim na njih, kao i da opterecenje od zidova sracunam i spustim na oslonce. Ali ja bih probao, ako je to moguce, da radim koristeci zidove u modeliranju.
Ovo mi je sintezni projekat, tako da svaka pomoc bi mi dobrodosla.
ssc
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Dec 06, 2010 4:10 pm

Re: Veza stuba i zida u podrumu

Post od ssc »

Pozdrav,

Neznam kako si zid crtao kao linijski nosač? Jesi radio 3D model ili si samo modelirao ploču iznad podruma?
Ako si radio 3D model onda je taj zid površinski nosač. Vertikalno opterećnje od stropne ploče će jasno preuzeti i zidovi, jer se ploča oslanja na njih, a sila iz stupa prizemlja će se dijelom unijeti u zidove, što je također logično. Horizontalno opterećenje će također preuzeti i zid jer je velike krutosti. E sad, neznam zašto to želiš odvojiti jedno od drugog jer će i u stvarnosti dijelovati kako djeluje i u modelu. Ali ako baš to želiš možeš pokušati skratiti zidove od stupova lijevo i desno za pola metra, tako ćeš dobiti točniju silu u stupu nego u ovom slučaju što si predlagao da između stupova umjesto zida postaviš grede. Al opet od horizontalnog opterećneja (potres) ćeš dobiti drugčije rezultate, jer nije isto imati isjeckane zidove i cijelovito ab platno. Pitanje je što se želi postoći.
Odgovori