Modalna anliza

Odgovori
beton
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Nov 02, 2012 12:59 am

Modalna anliza

Post od beton »

Pozdravljeni!

Imam težavo pri preračunu modalne analize z Tower6. Imam prostoležeči nosilec in obtežbo nanj v "Z" smeri. Ker geometirja ni prostorska je izračun obravnavan kot ravninski (program pri preračunu umakne nepotrebne prostostne stopnje). Želel bi, da se preračun izvede prostorsko. Opisano je, da se naredi dodaten obtežni primer z koncentrirano silo in se ga pri obdelavi rezultatov zanemari. Ne vem kako naj to silo upoštevam, kakšen je potrebno podati koeficient za ta obtežni primer pri modalni analizi, v kateri smeri moram podat silo.

Že vnaprej hvala za nasvet.

Lp
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Modalna anliza

Post od b.milan »

Kako bi ste naterali program da ravanski model proračunava kao prostorni, najlakše je da napravite jedan pomoćni slučaj opterećenja i u tom slučaju opterećenja unesite jednu koncentrisanu silu u X pravcu, jednu silu u Y pravcu, i jednu silu u Z pravcu (intenzitet nije bitan). U principu, dovoljna bi bila i jedna jedina sila, ali s obzirom da ne znam u kojoj osi (odnosno ravni) se nalazi Vaš model, ovo sa tri sile će sigurno raditi.
Taj slučaj opterećenja ne uzimate u razmatranje. Dakle, kada treba da unesete koeficijente za taj slučaj opterećenja u modalnoj analizi treba da stoji 0.00. Takođe, taj slučaj opterećenja nećete ni kombinovati sa drugim slučajevima opterećenja.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Modalna anliza

Post od b.milan »

Kada radite po Eurocode-u rezultat koji vidite u seizmičkom slučaju oopterećenja predstavlja statističku vrednost uticaja dobijenu metodom CQC ili SRSS i koja u prncipu vadi koren iz sume kvadrata uticaja.
Ne možete upoređivati oblike dijagrama momenata dobijenih metodom Ekvivalentnog statickog opterecenja (JUS) i Multimodalne analize (EC).
Da bi dokazali da li su zidovi povezani ili ne, nije potrebno raditi seizmičku analizu već je dovoljno opteretiti model bilo kakvim horizontalnim opterećenjem i onda posmatrati dijagrame momenata u zidovima.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
i1vuković
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Mar 23, 2016 3:53 pm

Re: Modalna anliza

Post od i1vuković »

Racunam model po EC8,i dobijam za prvi ton oscilovanja koeficijent participacije mase 65%,a trebao bi biti oko 90,nisam uzela u obzir masu prizemlja jer sam mislila da bi to moglo biti rjesenje,no medjutim to nista nije promjenilo.Zanima me,posto je moj zadatak da uporedim seizmiku po JUS-u i EC8,da li mogu koristiti sada po JUS-u metodu ekviv. stat.opterecenja s obzirom da po toj metodi skoro sva masa se aktivira u prvom tonu? Da bi bilo tačno ja bih morala po JUSu koristiti takođe modalnu analizu,a ona je objasnjena samo na inzenjerskim objektima,sto moja zgrada nije.
Pozdrav..
Odgovori