propisi u bosni

Odgovori
balans
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Nov 15, 2010 12:25 pm
Lokacija: bg

propisi u bosni

Post od balans »

Postovane kolege
Da li neko moze da mi kaze koji propisi za dimenzionisanje betona trenutno vaze u Bosni, Pbab ili evrokod 2, i da li se koristi armatura B500?
Hvala unapred
statik
Postovi: 54
Pridružio se: Pon Okt 26, 2009 6:30 pm

Re: propisi u bosni

Post od statik »

Pitanje propisa u BiH je prilično "šareno". U Republici Srpskoj potpuno je legitimno koristiti Pravilnik za beton i arm.beton a ako koristite Evrokod niko vam neće dati primedbu. Razume se, morate posedovati licencu Ministarstva za građevine pri Vladi RS (vi i preduzeće u kom radite) ili vaš rad "overiti" u nekoj lokalnoj firmi.
S druge strane, imam informacije da je priča sa Federacijom malo komplikovanija i to u smislu da pojedini kantoni/županije ne priznaju PBAB već isključivo Evrokod (mada je i tu situacija dosta haotična i pre svega zavisi od stava revidenta kog ste izvukli na tomboli).
Armatura B500 se uveliko primenjuje.
Emir
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Maj 12, 2014 10:35 pm

Re: propisi u bosni

Post od Emir »

Poštovani kolega, da Vam probam odgovoriti na Vaše pitanje.
U FBiH (federaciji) trenutno važi Pravilnik o tehničkim propisima za građevinske proizvode koji se ugrađuju u betonske konstrukcije (sl.list FBiH 86/08) koji od 2010 godine poništava veći dio PBAB propisa i veže se za EC2. Konkretno u Pravilniku se definiše marka betona, zaštitni sloj.....itd prema EC2. Isto tako imate Pravilnik za građevinske proizvode koji se ugrađuju u čelične konstrukcije, čijim stupanjem na snagu su poništeni SVI jus propisi koji se odnose na čelične konstrukcije. Ličnom provjerom prema knjizi "Čelične konstrukcije u građevinarstvu - Zarić, Buđevac, Stipanić" svi jus propisi dati u toj knjizi su stavljeni van zakona. Pravilnik za čelične konstrukcije se poziva na EC3. Ista stvar je sa uvođenjem Pravilnika za zidane konstrukcije, Pravilnik o dimnjacima, Pravilnik o tehničkim svojstvima za cemente.
Još uvijek postoje "stari" inženjeri koji koriste PBAB i JUS propise i djelimično im to prolazi. Iz ličnog iskustva govorim da ima i onih koji još koriste propise za vjetar iz 1946 (ili koja već bi godina). Sve to zavisi na kakvog revidenta naiđete. Moja je preporuka da radite sve prema Eurokodovima, tu vamniko ne može oboriti projekat, dok radom prema starim propisima možete (a i ne morate) imati problema sa revizijom.
U manjem entitetu se koristi PBAB i JUS propisi, mada sam ja imao zahtjeve revidenata za proračunom snijega i vjetra prema Eurokod normama.
Odgovori