Relativni ugib ploce (8.5.4)

Odgovori
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Relativni ugib ploce (8.5.4)

Post od opet_krivi_tip »

Postovane kolege,

U prirucniku za Tower 7 poglavlje 8.5.4 obuhvata "relatni ugib ploce", ali sem toga sto pise u tom poglavlju ja imam par pitanja i nedoumica.
Po meni do kraja nije sve objasnjeno, naveden je jednostan primjer sa 2 stuba i kocentrisane sile,dobro to je jasno i za to nemam pitanja i to se odnosi na unosenje 2 tacke.
Kroz tekst sam shvatio da ugib uzima deformaciju stubova(skracenje),a mi imamo prava da odabereme samo 3 tacke i na taj nacin proglasimo nepomerljivu tacku.
Evo recimo imamo plocu na 3 polja u oba pravca direkno oslonjenu na plocu,ako posmatramo jedan pravac imamo 4 stuba, i sad ja proglasim prvi i poslednji nepomerljivim,pitanje je sta se desava sa stubovima u sredini? Prepostavljam da ce on tad spojiti te 2 tacke i pomjerice sve tacke za odredjene vrijednosti,ali na pr ako za dvije tacke odaberem 1 i 3 oslonac sta ce se desiti sa krajnjim osloncem ? Volio bih da steknem tu neku sigurnost.

Zanima me koja je funkcija 3 tacke, u tekstu stoji da ona definise ravan,ali mene zanima koja je funkcija njena i zasto bi ja nju odabrao?
Jos bi skrenuo paznju na jako lose rezolucije slika ,konkretno u ovom poglavlju mozete da vidite, kad se zumira tek se nista ne vidi!
Hvala,

opet_krivi_tip
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Relativni ugib ploce (8.5.4)

Post od b.milan »

Usled dejstva spoljasnjih uticaja model se deformise. Vrednost deformacije u svakoj tacki sistema je apsolutna deformacija.
Relativni ugib neke tacke predstavlja razliku izmedju apsolutnog ugiba te tacke i ugiba referentnog sistema.
Kod relativnog ugiba linijskih nosaca stvar je jasna - od ukupne deformacije oduzima se deformacija oslonaca i dobija se relativni ugib.
Relativni ugib neke tavanice u principu, predstavlja visinsku razliku tacke iz unutrasnjosti ploce i tacaka ploce koje su na ivicama zidova / stubova koje se ploca oslanja.
Dakle, referentni sistem su tacke na vrhovima zidova/stuvova i odmeravamo relativnu deformaciju u odnosu na njih. Problem je tu slozeniji jer se ploca u principu oslanja na jako veliki broj tacaka pa je formiranje referentnog sistema nesto slozenije.

Za razlicite vrste dispozicije ploce i njenih oslonaca predvidjeni su sledeci modeli referentnog sistema.

1. slucaj) ploca oslonjana na jedan (jedini) stub. To je logicki jednostavan problem i da bi se dobio relativni ugib u svakoj tacki ploce, dovoljno je da se od ukupne deformacije svakog cvora ploce oduzme jedna te ista vrednost a to je deformacija cvora na spoju stuba i ploce. U tom slucaju u komandi "Relativni ugib ploce" treba koristiti referentni sistem od jedne jedine tacke.

2. slucaj) ploca oslonjena na jedan (jedini) zid . Slicno kao i u prethodnom slucaju stim sto je ovde potrebno uzeti u obzir i nejednaku deformaciju tacaka sa jedne i druge ivice zida na koji se ploca oslanja. U tom slucaju u komandi "Relativni ugib ploce" treba koristiti referentni sistem od dve tacke. Program ce tada na osnovu deformisanog polozaja tih dveju referentnih tacaka (tacaka sa ivica zida) napraviti referentnu ravan. Kroz dve tacke u prostoru se moze postaviti beskonacno mnogo ravni ali program Tower ce izabrati ravan sa vektorom upravnim na normalu na tu ravan a paralelnim sa XOY ravni.

3. opsti slucaj) ploca oslonjena na vise od jednog zida ili na vise od dva stuba. Moze biti oslonjena na tri ili cetiri stuba, na cetiri zida... itd..
U opstem slucaju, deformisani polozaj svih tacaka u kojima se ploca oslanja ne pripada u jednoj ravni. Ne postoji nacin da se jednoznacno matematicki opise neka kriva povrs na osnovu cetiri ili vise tacaka. Zbog toga smo se odlucili da se zadrzimo na jednoznacnom definisanju referentne ravni koja prolazi kroz deformisane polozaje tri referentne tacke. Na korisniku je da a) izabere tri reprezentativne referentne tacke i b) da izborom drugacije trojke referntnih tacaka potvrdi da je i prvobitno izabrana trojka referentnih tacaka bila dobra (a potvrda ce se ogledati u tome sto se rezultati relativnog ugiba nece bitno medjusobno razlikovati za razlicito izabranu trojku tacaka).

Dakle, za opsti slucaj koji predstavlja ploca koja je oslonjena na vise od jednog zida ili na vise od dva stuba potrebno je zadati referentni sistem od tri tacke. Pri izboru tacaka preporucljivo je da tacke medjusobno budu sto udaljenije kako bi referentna ravan sto bolje opisivala deformaciju referentog sistema.

p.s. Uputstvo za Tower ima gotovo 1000 strana pa pri njgovom pisanju moramo malo i ekonomisati sa recima. Sto se tice rezolucije slika, meni se cini da je kvalitet i citljivost slika u tom poglavlju na potpuno istom nivou kao i u ostatku uputstva.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: Relativni ugib ploce (8.5.4)

Post od opet_krivi_tip »

Postovani kolega b.milan Veliko Hvala na detaljnom obrazlozenju!
Odgovori