Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Odgovori
Ana
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 12:39 pm

Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od Ana »

Objekat se sastoji iz dvije lamele, razdvojene dilatacijom. Temeljna ploča je zajednička za obije lamele, tj. bez dilatacije.
Kad odradim modalnu analizu dobijam sledeće:
Jedna lamela u prvom tonu osciluje u Y-pravcu-druga lamela u tom tonu miruje. U drugom tonu počinje da osciluje druga lamela, takođe u Y-pravcu-prva lamela miruje. Oscilovanje u X-pravcu se javlja u 7 i 8 tonu. Ovo navodim čisto radi ilustracije a poenta je da svaka lamela osciluje ’za sebe’, da ne mogu reći: u prvom tonu cio objekat osciluje npr. u Y-pravcu s tom i tom periodom.
Dalje, kad radim seizmičku analizu ESO metodom, perioda koju pridružim sili u Y-pravcu odgovara i tačna je samo za jednu lamelu objekta, jer druga lamela u Y-pravcu osciluje u nekom drugom tonu sa drugačijom periodom. (Ista priča važi i za X-pravac). Da li da radim dvije seizmičke analize, pa u jednoj koristim parametre (periode) koji odgovaraju oscilovanju jedne lamele i na tako dobijene uticaje dimenzionišem samo tu lamelu, pa onda čitav proračun ponovim sa parametrima koji odgovaraju drugoj lameli , pa onda posebno dimenzionišem tu lamelu?
Do sada sam izbjegavala da koristim druge metode seizmičke analize , uvijek sam se provlačila sa ESO, ali sad nisam sigurna koliko je ona u ovakvom slučaju dobra. S druge strane, Za ESO metodu nije potrebna modalna analiza, ali ja nekako ne mogu da ignorišem njene rezultate kad već znam šta se dešava.
Ima li neko ideju kako najrealnije analizirati dilatirani objekat pri seizmičkom dejstvu?
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od zidar »

Ana, je li objekat u Kotoru?

Moj predlog je da radiš dva potpuno nezavisna modela na kojima ćeš dimenzionisati sve osim temeljne ploče. Temeljnu ploču dimenzionišeš na zajedničkom modelu - bez seizmike. Što se tiče temeljne ploče sasvim je dovoljno da je dimenzionišeš na gravitaciona opterećenja. Doduše u toweru je i ne možeš dimenzionisati na seizmiku jer da bi dimenzionisala ploču moraš da postaviš realne koeficijente posteljice a sa realnim koeficijentima posteljice dobićeš fleksibilan objekat
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od wasp »

Nije ni malo čudno što lamele osciliraju razdvojeno i u drugačijim tonovima. Upravo zbog konstruktivne različitosti lamela je i postavljena dilatacija. Što se potresa tiče, to su dva potpuno razdvojena objekta i tako ih treba i promatrati - kroz dva modela, tj. svaka lamela je model za sebe i još plus treći model, sa obje lamele na zajedničkoj temeljnoj ploči za provjeru naprezanja u tlu i dimenzioniranje ploče. Ti sad imaš napravljen ovaj treći model, a lako od njega dobiješ druga dva potrebna. Iskopiraj model u tri primjerka s različitim imenima npr. lamela1, lamela2,... pa onda briši nepotrebne dijelove konstrukcije.
Ana
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 12:39 pm

Re: Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od Ana »

Hvala kolege.
Ovaj model na kome sam sad radila je jednostavan, probni, pravi objekat tek čekam. Pitala sam, jer sam već probala varijantu da jednu lamele pobrišem i posmatram samo onu drugu . Bilo mi je interesantno, nisam znala da li je to možda slučajnost, (mada je možda sasvim i logično) što forme oscilovanja i odgovarajuće periode te izdvojene lamele su skoro identične kao i kada ona osciluje u zajedničkom modelu. Zbog toga sam se pitala da li je sve moguće odraditi u okviru jednog modela.
Međutim i dalje razmišljam koliko je i ovakvo razdvojeno modeliranje realno budući da temeljna ploča nije dilatirana, i ne znam da li ispravno razmišljam, ali čini mi se da činjenica da dva objekta postoje na zajedničkoj osnovi na udaljenosti od sveka 10-15cm jedan od drugog, mora uticati na njihov dinamički odgovor. Ili je možda taj međusobni uticaj zanemarljiv. Ovo čisto malo teoretišem, dok se ne dohvatim konkretnog posla.
P.S. Kolega zidar, možeš li da mi se predstaviš na pp? Ja sam ti prije slala pp ali izgleda da je nisi dobio.
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od zidar »

Ana dobio sam tvoju poslednju pp. Prethodnu nisam. Poslao sam ti pp ali izgleda ne funkcioniše
Ana
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 12:39 pm

Re: Objekat sa dilatacijom pri seizmičkom dejstvu

Post od Ana »

Zidar, poslala sam ti pp.
Odgovori