spojevi kod predgotovljenih konstrukcija

Odgovori
t.kolega
Postovi: 1
Pridružio se: Čet Okt 24, 2013 5:04 pm

spojevi kod predgotovljenih konstrukcija

Post od t.kolega »

Pozdrav! Iman modelirati predgotovljenu zgradu, al me muči modeliranje spojeva između stupa i grede, sta treban osloboditi da bi se konstrukcija ponašala kao predgotovoljena? hvala
emir77
Postovi: 2
Pridružio se: Sub Maj 24, 2014 11:24 pm
Lokacija: Gracanica, BiH
Kontakt:

Re: spojevi kod predgotovljenih konstrukcija

Post od emir77 »

Pozdrav kolega,
kada se radi o predgotovljenoj konstrukciji imate niz detalja veze koji omogucuju da detalje smatrate i modelujete kao
zglobove ili ukljestenje, a uobicajeno je da kontaktirate proizvođače prefabrikovane konstrukcije i sa njima se posavjetujete
Ako je u pitanju skeletna ab konsrukcija uobicajeno je da je veza stub(p) temelj ukljestenje osigurano temeljnom casicom
ploce sa gredama u zavisnosti od tipa ploča mogu biti ili slobodno oslonjene na pr suplje ploče ili sa krutom vezom preko grede na pr omnia ploče. Grede se na stupove oslanjaju na kratke elemente konzole, u kom slucaju je veza zglob, ili se grede rade u dvije faze
pa se moze napraviti detalj armiranja sposoban da primi sile potresa, to je djelimicno ukljestenje ili pak posebnim patentiranim citaj
skupim vezama proizvodjaca kao peiko greda se može potpuno ukljestiti_upeti u stup.
zao mi je sto sam zakasnio sa odgovorom, ali se nadam da sam makar malo bio od pomoci.Mogu vam pomoći ukoliko budete
imali slicne probleme u buducnosti slobodno me kontaktirajte, rado cu vam pomoci.
iskren pozdrav
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Re: spojevi kod predgotovljenih konstrukcija

Post od Astrodome »

emir77 wrote:....Grede se na stupove oslanjaju na kratke elemente konzole, u kom slucaju je veza zglob, ili se grede rade u dvije faze
pa se moze napraviti detalj armiranja sposoban da primi sile potresa, to je djelimicno ukljestenje ili pak posebnim patentiranim citaj
skupim vezama proizvodjaca kao peiko greda se može potpuno ukljestiti_upeti u stup.....
Da se nadovezem na temu:
Na nasem podrucju sve sto stize sa zapada je skupo jer imamo jeftinu radnu snagu, vremena pri izgradnji koliko hoces, investitoru se ne zuri, itd. itd... Prednosti koje donosi izgradnja citiram "posebnim patentiranim citaj skupim vezama proizvodjaca kao peiko" na nasem trzistu ne znace puno jer zahtev Investitora je uvek da bude sto jeftinija i da moze neko od izvodjaca izvesti po potrebi na naj osnovniji uopste prihvaceni nacin bez ikakve nove tehnologije. Na zapadnom i severnom Evropskom gradjevinskom trzisu postoji niz novih nacina resavanja veza u montaznim i monolitnim konstrukcijama bez obzira na to koji proizvodjac/dobavljac daje to resenje: Halfen, Shoeck, Pfeifer, Ancon, Peikko itd, da ne nabrajam dalje na nasem trzistu ce jos neko vreme to biti "skupa veza". Primena ovih novih resenja je najzastupljenija u Sloveniji, potom u Hrvatskoj. Mislim da mozemo nabrati na jednoj ruci na koliko objekata je npr. u Srbiji, BiH primenjena ugradnja elemenata za termicki prekod kod konzolnih AB balkonskih ploca - tipa Shoeck Isokorb ili Peikko Niro. Energetska efikasnost objekata?? Protivprobojna armatura za osiguranje AB ploca sa direktnim oslanjanjem na stubove sa Shoeck Bole, Peikko PSB ili Halfen HDB armaturom se isto tako retko se primenjuje na nasem trzistu a nije skupo resenje. Stubne vijcane veze AB montaznih stubova koji zamenjuju uopste prihvacene casice za stubove cenovno su u rangu casica ali koji proizvodjac montazne konstrukcije zeli da kupi nesto iz inostranstva kad zaradjuje na prodatom kubiku betona - citaj na prodatom broju casica.

Kolega "t.kolega" kada projektujete onda nemojte odbaciti neka moguca nova resenja u konstrukcijama sa zapada samo zbog toga sto je neko rekao da je to "skupo sa zapada". Razmislite sa svojom glavom i stavite na vagu moguca resenja i sami odlucite. Posetite sajt od nekog dobavljaca ovih "skupih resenja" i raspitajte se o mogucnostima resenja koja su kompaktibilna sa vasim modelom koji cete proracunati u Tower softverskom paketu. Konstrukciju treba tako konstruisati da ona odgovara proracunatom modelu jer ako odstupa onda kao da niste ni radili proracun.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: spojevi kod predgotovljenih konstrukcija

Post od wasp »

U tom što ste napisali je velik problem u ovo malo naših zemalja. Kad projektirate, ne možete znati tko je izvođač ni za što je sposoban pa ne možete ni diskutirati s njim o mogućim primijenjenim tehničkim rješenjima. Ako napravite projekt sa "skupim rješenjima sa zapada", izvođač će nakon što ugovori radove tražiti od projektanta da napravi izmjene projekta u skladu s izvođačevim mogućnostima (tj. željama). Još će se i prvom prilikom narugati što ste kao neznalica u projekt uvrstili tehničko rješenje koje se ne može "kupiti" na obližnjem stovarištu. Smiješno je da ljudi ugovore izvođenje radova po tehnologiji kojom ne raspolažu i onda traže izmjenu projekta kako bi se "uklopili". Ispravno bi bilo da ako ne možeš nešto napraviti, ne javljaš se na konkurs i ne ugovaraš taj posao. Kako doskočiti ovakvom ponašanju, ja ne znam. Firma će naravno tražiti od svog projektanta da u rekordnom roku napravi izmjene, jer je već potrošio radne sate predviđene za izradu projekta i svo dodatno vrijeme je trošak koji investitor neće baš biti voljan platiti jer je ga izvođač ranije uvjerio da on nudi jeftiniji sistem gradnje, a ovo što je projektant crtao su gluposti iz literature.
Osnovni i jedini cilj izvođača građevinskih radova kod nas je prodaja xy kubika betona. Sve što se projektira na ovom području treba gledati na taj način ako ne želite probleme s izvođačima. I kad pristanu na neku egzotičnu tehnologiju, neće ju lako primijeniti kako treba... Već spomenuti primjer - bolje je podebljati cijelu ploču nego računati i crtati armaturu protiv probijanja bilo kojeg sistema.
Odgovori