Krstasto armirana ploca

Odgovori
Clint
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 12:25 pm

Krstasto armirana ploca

Post od Clint »

Pozdrav,
Muce me neke nedoumice kod modeliranja krstaste ploce. Imam uradjen primer koji sam nasao u pdf formatu. Proracun je vrlo jednostavan i nema sanse da je autor napravio gresku u proracunu. Dakle, greska je verovatno moja a napravio sam je nekim propustima prilikom modeliranja ploce u Tower-u.
Opisacu ukratko sta sam radio.
1. Prvo sam unio pravougaonu plocu MB30 d=20cm. (4polja 6mx7,2m)
2. Nacrtao sam grede koje sam ravnao za e=10cm od gornje ivice grede (sadejstvo ploce i grede)
3. Nacrtao sam tackaste oslonce 30x30 ispod svakog ukrstanja greda.
4. Definisao sam stalno i korisno opterecenje, naneo na plocu kao povrsinsko i generisao kombinaciju 1,6 I+1,8 II (naravno, sa cekiranim poljem za sopstvenu tezinu kod stalnog opterecenja)
5. Onda sam definisao granicne uslove uz svaku gredu pri ab ploci. Preko /kontura/ pa uz svaku slobodnu ivicu ploce M1=0 je cekirano. Uz sredisnje grede koje razdvajaju polja ploce nisam nista cekirao (negativni momenti nad osloncima)
6. Generisana je mreza konacnih elemenata sa velicinom 0,5m.
7. Uradjen je proracun po teoriji 1. reda i sa cekiranom opcijom za zanemarivanje torzione krutosti greda.
8. Analizom dobijam uticaje koji se ne slazu sa onima iz pdf dokumenta. Umjesto da nad osloncima Y pravca dobijem negativne momente ja za kombinaciju 1,6 I + 1,8 II dobijam pozitivne momente. Da ne pominjem njihove vrijednosti.

Cini mi se da nesto nisam uradio kako treba kod koraka 5. i 7.

Ovo je link za pdf fajl sa primerom.

http://imksus.grf.bg.ac.rs/nastava/beto ... ecenje.pdf

p.s. znam da je za vas u pitanju neka banalna greska ali bi mi mnogo znacila bilo kakva pomoc ili smernica.
Unapred zahvalan
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od Rajko »

..mislim da ti je greška pod 5.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Krstasto armirana ploca

Post od wasp »

Probaj proračunati bez graničnih uvjeta, čini mi se da u tom primjeru nisu ni potrebni a jednostavnije je pronaći grešku bez njih. Da je samo do graničnih uvjeta, momenti nad osloncima bi bili nula a ne pozitivni. Provjeri položaj i set oslonaca i greda. Čini se da ti grede ne nose ploču nego ploča sama sebe, da je oslonjena samo na točkaste oslonce u kutevima.
Clint
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Sep 06, 2013 12:25 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od Clint »

Hvala svima. Pokusacu sa predlozima. Preskocicu definisanje granicnih uslova.
Wasp, ne znam iz kojeg razloga bi ploca radila kao da nije oslonjena na grede. Mislim, gde sam mogao pogresiti pa da se tako nesto desi? Ucrtao sam prvo plocu, pa grede, pa tackaste oslonce. Tim redosledom. Ne verujem da redosled predstavlja problem. Mozda sto sam ravnao presek greda sa plocom (dp=20cm, greda - ravnanje za e=10cm u odnosu na gornju ivicu) ali mi i to deluje ok.
Ono cega se bojim je ukidanje torzione krutosti greda pod plocom. Grede po konturi ploce ok ali one ispod nje... ne znam. Mozda nije do toga. Ona greda Y pravca ima ok oblik dijagrama momenata ali dijagram X pravca je nelogicnog oblika (pozitivni momenti i nad osloncem). Provericu sve to.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Krstasto armirana ploca

Post od wasp »

Pa mozda si negdje napravio slučajnu grešku, da slučajno fali ovaj srednji točkasti oslonac ili da je u setu za grede slučajno smanjena krutost grede, ili da si unio neke podatke u cenimetrima umjesto u metrima i obrnuto, ili da greda nije nacrtana u istoj ravni s pločom,... Svašta može biti. Na osnovu ovog što si napisao, ne može se provijeniti jesi li ti napravio neku od tih grešaka.

Ako momenti u ploči imaju samo jedan "trbuh", i to tamo gdje je srednja greda onda ta greda ne nosi ništa. Ako ima dva trbuha, jedan s jedne strane a drugi s druge strane srednje grede, onda ona nosi neki dio težine ploče i tereta. Ako je dijagram skroz naopako, okrenuo si opterećenje prema gore umjesto prema dolje. Ali ako dijagram momenata ima tri trbuha (a mislim da to nije) onda je nešto deseto u pitanju. Ili postavi sliku rezultata ili detaljnije opiši problem pa se možda da skontati gdje je greška.

Ukidanje torzije nije toliko važno, a pogotovo za srednje grede jer su one više manje simetrično opterećene pa torzije u njima ni nema. Inače ovu ploču ne moraš crtati iz 4 dijela, nego možeš crtati cijelu kao jednu ploču.
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od opet_krivi_tip »

Mozda je razlog oblika M diagrama za Y pravac taj sto kad si gledao uticaje nijesi stavio My vec ti je ostalo Mx dok si gledao x pravac,a to sto ti se ne poklapaju rezultati morali bi model licno da pogledamo.
diegom
Postovi: 1
Pridružio se: Sre Maj 13, 2015 2:45 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od diegom »

Imam problem sa uticajima u ploci.
Uopsteno, za bilo koju plocu mi se ne pojavljuju vrednosti Mx, My i ostalo vec samo neki naponi i reakcije.Kada pritisnem uticaji u plocama, u padajucem meniju idem na ostali, onda mi se otvara prozor sa uticajima u povrsinskim osloncima i vrednostima r1 r2 s tla.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Krstasto armirana ploca

Post od b.milan »

diegom wrote:Imam problem sa uticajima u ploci.
Uopsteno, za bilo koju plocu mi se ne pojavljuju vrednosti Mx, My i ostalo vec samo neki naponi i reakcije.Kada pritisnem uticaji u plocama, u padajucem meniju idem na ostali, onda mi se otvara prozor sa uticajima u povrsinskim osloncima i vrednostima r1 r2 s tla.
Ponovite instalaciju programa. Proverite računar na prisustvo virusa.
Program hoće tako da se ponaša ukoliko otkrije izmene na izvršnim fajlovima.
Ponovna instalacija bi trebalo da reši problem.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
johny_cash
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Jul 28, 2016 10:53 am

Re: Krstasto armirana ploca

Post od johny_cash »

Poštovani,
Ne bih da otvaram novu temu, prelistao sam dosta postova na forumu pa nisam uspio dokučiti odgovor na moje pitanje,
izgleda da je ova tema najsličnija.
Dakle na slici u prilogu je izgled dijagrama ploče prizemlja koja je oslonjena na grede.
Grede su na jednoj strani upete u stupove, na drugoj u ab zidno platno.
Sva opterećenja i ravnanja su zadata kao u kolege koji je otvorio temu.
Problem je sljedeći:
Dijagrami momenata, odnosno potrebne armature me zabrinjavaju, na obodima ploče su ok, zadani granični uslovi, očekivani dijagrami, međutim dijagrami ploča mi nisu jasni. Prikazano je kao da iznad greda na koje je ploča oslonjena moram armirati donju zonu, i to ne konstruktivno nego tipa 257 armaturom.
Momentni dijagrami greda izgledaju ok, tj vidi se da su opterećene a ploča se ponaša kao da "tone" na mjestu greda.
Debljina ploče je 20 cm a grede su 30/60.Debljina ploče je dovoljna i 12.5 međutim ista stvar se dešava. (l/32 i l/14)
Svakim podebljavanjem ploče kao da još ta potrebna armatura u donjoj zoni raste.
Pretpostavljam da je problem u razlici krutosti ploče i greda ili? Dimenzije pojedinačnih rastera su 7x4m. Opterećenja su nanešena ok i nema nekih ekstremnih opterećenja tipa korisno je 3,0 kn/m2.
U čemu je stvar i kako se ovaj problem rješava?

Link za sliku:
http://imgur.com/8fWaDEI
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od konstrukcija »

Koliko ja vidim iznad greda armirate u gornjoj zoni kako je i prikazano na dijagramu.

Ne znam da li mislite na ovu gredu koja se pruža u X smjeru, ali i tu mi rezultati izgledaju OK, budući da se armira u "donjoj" zoni u polju, a u "gornjoj" nad stupovima. Također, ne vidim rubne uvjete greda.

Nije mi jasno što vas buni.

Ne znam kakav je objekt, no ovako na prvu mi se čini da se može to bolje izmodelirat. Zašto nije M=0 i na "sjevernoj" strani? Da li se grede dalje nastavljaju u nekakav zid ili slično pa ste stavili "krutu" vezu.
johny_cash
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Jul 28, 2016 10:53 am

Re: Krstasto armirana ploca

Post od johny_cash »

Grede u x smjeru su ok, sve je ok ali imam neočekivano malo armature u gornjoj zoni. Hoću reći da sam očekivao nikakvu armaturu u donjoj zoni ploče u oslonačkom području (zbog greda) a u gornjoj veću. Ako model prebacim u ravninski dobijem ono što sam očekivao.
Grede su na sjevernoj strani (gornjoj) upete u ab zid, na južnoj u stupove, između stupova je šupljina dakle tu je M=0 (slobodan kraj ploče, naslanja se na susjedni objekt ali dilatiran).
Što je ovdje preporuka?
I dalje mi nije jasno kako se može pojaviti potrebna armatura u donjoj zoni u oslonačkom području (2,63 cm2/m).
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od konstrukcija »

Mislim da sam shvatio što vas buni. Dakle, nije vam jasno odakle armatura u pravcu 2(Y) na pozicijama greda u donjoj zoni? Mora biti tu i sasvim je logično da je tu. Grede su smanjile raspon u 1(X) smjeru i zato se u tom smjeru i armatura postavlja u gornjoj zoni nad osloncima, međutim u smjeru 2(Y) raspon je ostao isti i momenti dijagram izgleda na način da je čitavom širinom ploče "dole", tek nad osloncima gore.

Izvucite presjek momentnog dijagrama po sredini ploče u X smjeru i Y smjeru i vidit ćete kako bi se ploča trebala ponašati, samim time kako bi trebali i postaviti armaturu u određenom pravcu.

Radi lakšeg razumijevanja, pridržavajte se nepisanog pravila da se armatura uvijek postavlja od oslonca do oslonca u "donju" zonu, a nad osloncima u "gornju" zonu.

U ovom slučaju u pravcu 2(Y) oslonci su tek na rubovima i sukladno tome, armatura se mora postavljati od lijevog zida do desnog zida čitavom širinom. U vašem slučaju recimo fi8/15 cm.
johny_cash
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Jul 28, 2016 10:53 am

Re: Krstasto armirana ploca

Post od johny_cash »

Zahvaljujem na odgovoru,
Dakle ovdje je sve ok? Velim "isprepadala" me mala kolicina armature u gornjoj zoni, tj sto je manja od donje. Moja greska je i sto "ocima" gledam sistem pa sam zamislio jednoosnu plocu sto bi dalo druge rezultate.
konstrukcija
Postovi: 27
Pridružio se: Sre Feb 08, 2017 1:31 pm

Re: Krstasto armirana ploca

Post od konstrukcija »

Ukoliko se radi o nekakvom stambenom objektu, gdje je dodatno stalno opterećenje cca. 2,50 kN/m2 i uporabno 3,00 kN/m2, ovako na prvu dobiveni rezultati mi izgledaju OK.

Međutim, još jednom napominjem. Provjerite rubne uvjete! Zašto kod ploče nije i M=0 na "sjevernom" dijelu? Zašto su vam grede upete,a ne recimo proste? Ne kažem da je krivo već da dobro provjerite, jer mislim da bi se rezultati u gredama mogli znatno razlikovati.

Pozdrav!
Odgovori