Zidana konstrukcija savjet

Odgovori
sergio
Postovi: 21
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 10:40 pm

Zidana konstrukcija savjet

Post od sergio »

E ovako modeliram kuću pa me zanima dali da zidane zidove unesem kao opterećenje ili da ih unesem kao vert ploču a promjenim joj karakteristike, i još nešto kuća će se nalazit u 9 seizmičkoj zoni krov će bit dvije kose ab ploče pa samim tim nebi uzimo optrećenje od vjetra nego će mi seizmika bit mjerodavna za dimenzionranje i dali ovo što ću uradit dali će bit ispravno?P.S Kuća neće imati nijednu gredu neko samo nosive zidove max raspona do 4.5 m.Unaprijed hvala
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Zidana konstrukcija savjet

Post od wasp »

Ako želite koristiti programe za proračun konstrukcija mirne savjesti i poštujući pravila, morat ćete proračunati i izvesti kontrukciju skeletno, a da vam blokovi budu nenosiva ispuna izrađena nakon izrade nosivih elemenata, uvrštena u model samo kao linijsko opterećenje. Znači tower služi za proračun AB, drvenih i metalnih konstrukcija. Zidani zid je izvan dometa. Svatko na svoju ruku pokušava zidane zidove nekako uvesti u proračun, o tome je već pisano po forumu.

Zidani zidovi se tijekom opterećivanja ponašaju prekomplicirano za današnje tehnike proračuna konstrukcija... Ima o tome puno postova već na forumu, kad pretražite doći ćete do zaključka da nitko ne zna što bi bilo ispravno raditi po tom pitanju. Posebno je korisno pročitati ovo: viewtopic.php?f=9&t=1075&hilit=zidanim

Ni propisi ni metode proračuna "ne vole" zidane konstrukcije i to je to. Ima u zadnje vrijeme nekih pomaka prema računalnom modeliranju zidanih zgrada, armiranog ziđa i slično, ali Tower na žalost to (još) ne podržava.
Potraži npr. program AmQuake.
sergio
Postovi: 21
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 10:40 pm

Re: Zidana konstrukcija savjet

Post od sergio »

Hvala na odgovoru ;) znači vert serklaži će mi bit stupovi koji se neizvijaju u svojim ravninama Usvajam (4 fi 14) a horizontalni će mi biti grede koje nisu opterećene na savijanje i svakako ih armiram konstruktivnom armaturom (4 fi 12).
Odgovori