Čelične grede-AB ploča

Odgovori
Adis
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Mar 30, 2009 10:20 am
Lokacija: BiH

Čelične grede-AB ploča

Post od Adis »

Pozdrav svima,
uradio sam jednu čeličnu halu svijetle visine 8,0 m sa međuspratnom konstrukcijom na koti 5,0 m. Rješenje međuspratne konstrukcije je AB ploča d=14,0 cm koja se oslanja na "podne" nosače L=6,0 i 7,0 m (IPB1 220), a isti se oslanjaju na grede IPB1 260. Podni nosači su proste grede i postavljeni na razmaku 2,05 m. AB ploča je ortotropna bez oslobađenih uticaja. Ako je neko imao sličan slučaj da je radio u Toweru ili ima mišljenje o sljedećem, volio bih da prokomentarise i eventualno da neke upute:
1) Koncept međuspratne konstrukcije je takav da se ploča računala kao jednoosno napregnuta, oslonjena na čelične grede i kao takva se dimenzionirala na dobijene uticaje, a čelične grede su se računale na opterećenje sa ploče tj. nije se tretirala kao spregnuta konstrukcija. Mislio sam sprezanje (ali nije sprezanje) ostvariti preko moždanika koje bih izračunao na smičuće sile koje se javljaju na kontaktu beton-nožica grede. (Tako da bih u sušitini bio na strani sigurnosti-nisam računao spregnuti presjek, a u stvari ga imam). Greda je ekscentrično postavljena u odnosu na AB ploču.

2) Ortotropnu ploču nisam oslobodio uticaja, tako da imam kontinualnu AB ploču sa negativnim momentima i armaturom za iste.

Unaprijed hvala na savjetima.
Odgovori