Kosi stubovi

Odgovori
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Kosi stubovi

Post od marko979 »

Poštovane kolege da li je moguće u toveru 6 modelirati kose stubove,
Pokušao sam ali dobijem iracionalne količine armature.
Hvala unapred.
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

I ja imam takav problem. Ja sam zarotirala presjeke jer je zgrada sva kriva. I svaki stub je prica za sebe. I dobila sam poduznu armaturu u stubovima nekih 4-5cm2 maksimalno a skoro da nije ni potrebna a uzengije 10cm2 sto apsolutno nije dobro.... Sta da radim?
Kez
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Avg 18, 2010 12:47 pm

Re: Kosi stubovi

Post od Kez »

E ovako,

ja cu iznjeti svoje misljenje o tome, ne mora znaciti da je jednoznacno tacno.

Kao prvo, kosi AB stubovi su izuzetno skakljivi pogotovo ako imaju veliku N silu,tj ako nisu samo u prizemlju, i po mom misljenju treba ih izbjegavati pogotovo ako nose veliku N silu ili jos gore ako su primarni seizmicki,tj ako je ramovska k-ja....

Ta N sila se u kosom stubu pretvara manjim ili vecim djelom u T silu (u zavisnosti od nagiba stuba) sto nije dobro, a s druge strane imamo i uticaj N sile na sami nagib i iskoriscenje cvrstoce pritisnute dijagonale u AB elementu, koji do odredjene vrijednosti N sile ima povoljno dejstvo na smicanje,a pri vecim iznosima(sto je najcesci slucaj za stubove) negativno utice na istu(ovo nije obuhvaceno nasim pravilnikom)...Predlazem da u vezi ovog drugog pogledate malo EC2, on daje smjernice za dejstvo N sile na smicuce napone u pritisnutim elementima s tim da moram da napomenem da koristite EC2 na engleskom jeziku,jer ovaj preveden na srpskom ima bas na tom mjestu gresku....

Generalno, ako shvatate princip racunanja smicucih napona u AB elementima,ne bi trebalo da bude problem da shvatite zasto se mogu u kosim stubovima javiti velike kolicine uzengija....

Dakle, po mom misljenju sve zavisi od velicine N sile u tom stubu,ali generalno izbjegavam kose stubove kroz vise etaza...

Naravno, ako neko od postovanih kolega smatra drugacije,spreman sam da poslusam i prodiskutujem.

Pozdrav!
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

Sve je to ok.... Ali sta kada nemate izbora.... Moja zgrada je sva izlomljena i to pod glupim uglovima 87.8 stepeni pa sledeci lom 88.2 itd, itd.... Sta uraditi ako moraju kosi stubovi? Nemam nacin da ih izbegnem?
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Kosi stubovi

Post od zidar »

Da li se ovde priča o kosim stubovima u vertikalnoj ravni ili stubovima sa zarotiranim poprečnim presecima
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

O zarotiranom poprecnom preseku stuba.
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

O zarotiranom poprecnom preseku stuba.
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Kosi stubovi

Post od Rajko »

..ja se izvinjavam što se ovako uključujem, ali stvarno ne razumijem...., ali u čemu je problem ako je zarotiran neki poprečni presjek? Pa stvar je ista, kao i da nije...samo treba promijeniti lokalne ose i normalno čitati uticaje.
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

.... Pa ne znam zaista.... ja sam pocetnik u toweru i ne znam zasto je problem... Uglavnom, nelogicno je da za zgradu od 5 etaza armatura u stubovima skoro da nije potrebna? normalna sila je oko 1000 - 1500kn a armatura takva kakva je.... Sta bi to moglo biti....
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Kosi stubovi

Post od Rajko »

...pa da, ali zašto ste dobili, to što ste dobili..... može imati mnogo, mnogo odgovora!! Moj vam je predlog, kao početniku, da postavite jednostavan model i počnete lagano po upustvu!
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kosi stubovi

Post od vlades »

Radila sam jednostavnije modele.... Mislim da je u pitanju sam tip objekta a ne tower... Ali ne znam kako da se izborim sa tim...
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Kosi stubovi

Post od Rajko »

...pošaljite mi na privatnu poruku taj vaš model....pa da vidimo o čemu se radi
Odgovori