Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Odgovori
Ivanica
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Feb 11, 2013 9:12 am

Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od Ivanica »

Pozdrav,
novi sam korisnik Tower-a i htela bih da mi neko malo pomogne oko mog prvog modela. Proucila sam uputstvo ali opet imam neke nejasnoce. Videla sam da se u modelu ne koriste prave visine stubova, prvo pitanje kojim kriterijumom odredjujemo visine stubova za model? Zelim da izmodeliram industrijsku halu.
Drugo pitanje je, vise molba da mi neko od iskusnijih kolega malo bolje pojasni oslobadjanje uticaja. Videla sam na primeru druge hale da se gotovo uvek oslobadjaju uticaji m2 i m3, sta to znaci? U uputstvu stoji objasnjenje za stub u uglu ali mi nije bas najjasnije pa bih htela to da rascistim.
Unapred hvala od Ivane.
Ivanica
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Feb 11, 2013 9:12 am

Re: Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od Ivanica »

Neko od starijih kolega koji se razume u program?
Zbog oslobadjanja uticaja nisam dobila dobre rezultate kod modalne analize.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od wasp »

Pitanje je dosta općenito pa se ne zna što odgovoriti. Oslobađanjem utjecaja se ponašanje modela pokušava dovesti približno ponašanju konstrukcije objekta kad bude izveden. Dosta je toga na odluci projektanta pa se ne može dati generalan odgovor tipa "treba staviti ovakvu duljinu stupova" ili "treba uvijek osloboditi ove utjecaje".

Radiš li betonsku, metalnu ili drvenu konstrukciju? Ako je betonska je li monolitna ili montažna/polumontažna? Ako je metalna/drvena, hoće li veze biti ostvarene zavarivanjem, zglobovima, vijcima, ljepilom,...? Hoće li krovni nosači na stupove biti oslonjeni preko pokretnih/nepokretnih ležajeva ili drugačije?

Na forumu ćeš puno lakše dobiti ili pronaći odgovore na konkretna pitanja tipa "koje utjecaje osloboditi kad treba modelirati takvu i takvu vezu dva elementa", jer se o pitanju oslobađanja utjecaja vjerojatno lako može napisati cijela knjiga, a i par knjiga ako se gleda i na metal i na drvo i na beton.

Osim toga, kad oslobodiš M1 isključila si momente torzije na kraju štapa, kad oslobodiš M2 isključila si savijanje oko lokalne ose 2 (obično je to bočno savijanje greda, ali treba ipak provjeriti kako su orjentirane osi lokalnog koordinatnog sustava), i kad oslobodiš M3 isključila si savijanje oko lokalne ose 3 (obično je to savijanje greda u vertikalnoj ravnini, znači od vertikalnih opterećenja ali naravno treba opet provjeriti položaj lokalnih osa).
Ivanica
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Feb 11, 2013 9:12 am

Re: Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od Ivanica »

@wasp
Hvala ti sto si odgovorio na post.
Svesna sam da je pitanje malo vise uopsteno ali moram od necega krenuti.
Konstrukcija treba da je montazna, vezu krovnih nosaca sa glavnim bih odradila ankerima, veza izmedju glavnih nosaca i stubova preko viljuske pa usrafljena vijcima po visini...sto se tice stubova, oni bi bili ukljesteni u casicu.
Moj zakljucak je bio drugaciji od one teorije iz prvog posta (oslobadjanje od m2, m3) pa sam zato sad zbunjena...Po mojoj logici svaki element posmatramo u odnosu na lokalnu osu, tako da npr. krovni nosac za koji zelim da je prosta greda sam oslobodila momenta-torzije oko ose 1 (m1), bocnog savijanja (m2), a ostavila m3 zato sto je to "moment savijanja" koji smo koristili u statici za proracun kod linijskih nosaca.
Tower valjda automatski za svaki element prepoznaje lokalne ose, pri bilo kojoj akciji cim ga izaberemo.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od wasp »

Kad oslobodiš utjecaje, oslobodila si ih samo u točki na kraju grede a ne na cijeloj dužini rede. Znači kad oslobodiš M3 na krajevima grede dobila si prostu gredu jer će M3 na početku i na kraju grede biti jednak nula. Između, tj. u svim točkama grede koje nisu na krajevima će postojati moment savijanja M3 ovisan o opterećenju i geometriji.
Ako ne oslobodiš M3 na krajevima, bit će određeni iznos momenta i na kraju grede , ovisno o tome koliki je stup, pa će dijagram M3 izgledati kao da je greda upeta na kraju (a i jest - upeta je u stup)

Sad, ako oslobodiš utjecaje M2 i M3 na vrhu stupa, gredama koje se oslanjaju na stup nećeš morati oslobađati utjecaje, jer ako je M=0 na vrhu stupa, bit će 0 i u početnoj točki grede.

Napravi prost model npr. sa dva uzdužna rama (tri stupa i greda preko njih) i tri poprečna rama (2 stupa i greda preko njih). Rasponi neka budu po 5 metara. Oslonci stupova neka ti budu upeti, a opterećenje stavi u tri slučaja:
1. po svim gredama jednako linijsko vertikalno i vlastita težina,
2. horizontalno opterećenje u smjeru x ose na jednoj gredi koja je paralelna sa Y osom,
3. horizontalno opterećenje u smjeru y ose na jednoj gredi koja je paralelna sa X osom.
Prvo proračunaj taj model bez oslobađanja utjecaja pa pogledaj rezultate.
Na tom istom modelu oslobodi na vrhu stupova M3, pa proračunaj, pogledaj rezultate ( M2, M3 i M2D za okvire) i deformirani oblik konstrukcije, zatim oslobodi na svim stupovima M2, pa pogledaj kako se ponaša u tom slučaju. Poslije toga oslobodi na podužnim gredama M3 i pogledaj rezultate, pa na poprečnim gredama isto M3 pa pogledaj rezultate ponovno. To bi ti trebalo sve razjasniti, a dobro ti je svako oslobađanje utjecaja snimiti kao novi model (Save As), pa ćeš kada usporediš rezultate lako shvatiti kako funkcionira to oslobađanje utjecaja. Znači svaki put oslobodiš samo jedan utjecaj, samo M2, pa samo M3, itd.

Nekad se dogodi da kad oslobodiš utjecaje dobiješ labilan model, npr. kad kod rešetke oslobodiš i M3 i M2 u svim čvorovima a imaš sile u svim smjerovima x,y i z. Model postane labilan u poprečnom smjeru rešetke, tj. rešetka se prevrne jer nema bočnu krutost. Zato treba paziti na to oslobađanje, i ne oslobađati redom nego samo tamo gdje treba, znači o svakoj vezi razmisliti kako će se ona ponašati u prostoru pa tek onda oslobađati utjecaje. Npr. taj M1 za krovne nosače vjerojatno ne moraš oslobađati jer ti neće praviti nikakvu posebnu razliku u rezultatima, a ako pretjeraš može dovesti do labilnog modela i neće ti biti pregledno za rad. Tek kad negdje uočiš da neki rezultati značajno odstupaju od očekivanih, onda razmisliš o tome možeš li ih dotjerati oslobađanjem utjecaja i pri tom paziš da to bude realno ostvarivo oslobađanje utjecaja.

Što se tiče lokalnih osa... Za grede je M2 najčešće bočno savijanje, ali za jedan te isti stup je M2 bočni moment kad ga gledaš u podužnom okviru, a kad ga gledaš u poprečnom okviru onda je M3 bočni moment, zato moraš provjeriti gdje su usmjerene lokalne ose, odnosno moraš obraćati pozornost na to.
Ivanica
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Feb 11, 2013 9:12 am

Re: Pomoc pri modeliranju (geometrija, oslobadjanje uticaja)

Post od Ivanica »

@wasp
Probala sam sa modelom kao sto si mi predlozio. Polako ulazim u stos :wink: Prvi slucaj, svud krute veze i ukljestenje u osloncima, momenti na sve strane, kad sam oslobodila m3 na gornjem delu stuba, imala sam male momente m3 u osloncu greda, gotovo zanemarljive...dalje kad oslobodim m3 na gredi dobije se klasican zglob, sa vrednostima 0 u stubu i na kraju grede. To sam lepo ispratila, dalje sa m2 je malo komplikovanije zbog lokalnih osa, jos ne mogu skroz da iskristalisem kako obrcu momenti. Hvala ti na ideji, sto se tice rama, jos jednom cu izvrteti slucajeve da pokusam sve da povezem. Verujem da treba izmodelirati dosta objekata da bi sve mogla da ukapiram ali polako krecem, moram od necega. Ovo mi je prvi zastoj, jer nisam znala na osnovu kojih momenata da dimenzionisem elemente. Koliko sam shvatila treba prvo zamisliti vezu, pa pokusati da je sto blize prenesem na model, i taj moment je merodavan. Inace kad oslanjam gredu na srednje stubove mogu da se snadjem, krajnji/ugaoni stubovi mi predstavljaju veci problem.
Odgovori