proracun deformacija betonskih dalekovoda

Odgovori
nadif
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Feb 04, 2013 12:02 am

proracun deformacija betonskih dalekovoda

Post od nadif »

imam za diplomski rad dimenzionisanje betonskih dalekovoda

zavrsio sam ispitivanje dalekovoda,i mjerio sam maksimalno pomeranje pomocu instrumenata,i dobio sam velike pomeranje,na pr za dalekovod dukacak 10 metara,maksimalno pomeranje u vrhu je bilo priblizno 1 metar,

kada ga modelujem tog dalekovoda u tower,za tu silu,dobijen znatno manje pomeranje,negde 15 cm.

zanima me zasto ne se poklapaju rezultati iz terena i towera.

Hvala vam puno ;)
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: proracun deformacija betonskih dalekovoda

Post od wasp »

Ako je toliko velika razlika rezultata, vjerojatno se razlikuju ulazni podaci modela od onih na terenu. Slabiji temelji, veća opterećenja, manji modul elastičnosti materijala, drugačija geometrija stupa dalekovoda... Pitanje je i kako je mjeren maksimalni pomak vrha dalekovoda, jer ako je to kratkotrajna vrijednost progiba, možda nije mjerodavna za uspoređivanje jer su sva opterećenja koja koristimo za proračune na neki način osrednjena.

Detaljnije opiši model, možda možemo uočiti kakvu važnu razliku, možda se čak nešto i pronađe.
nadif
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Feb 04, 2013 12:02 am

Re: proracun deformacija betonskih dalekovoda

Post od nadif »

Dalekovodovi su ispitovani u stazi,samo da razjasnim da oni su optereceni do sloma,znaci odredjena ja maximalna sila pri koju dalekovod se slomi,i za tu silu bilo te pomak vrha priblizno 1 metar,ja mislim da je to zbog pojave prsline koju su smanjile krutost elemenata,i zanima me dal postoji mogucnost nekako u tower da se modelise smanjenje krutosti elemenata.
Odgovori