dilatacija betona i armature

Odgovori
svetlanal
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Avg 22, 2012 11:13 am

dilatacija betona i armature

Post od svetlanal »

Koje su min i max vrednosti dilatacija betona i armature, a koje vrednosti najbolje
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: dilatacija betona i armature

Post od wasp »

Pitanje nije jasno, zato nitko ne odgovara. Malo se potrudi šire opisati što te točno zanima pa će odgovor stići.
Ako misliš na pet područja klasificiranja betonskih poprečnih presjeka prema veličini deformacija betona i armature u presjeku, odgovor je da se tu ne radi o vrednovanju koji je slučaj bolji nego samo o razvrstavanju mogućih realnih situacija.
svetlanal
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Avg 22, 2012 11:13 am

Re: dilatacija betona i armature

Post od svetlanal »

Zao mi je sto nisam detaljnije objasnila i izvinjavam se. Pitanje o dilatacijama Ea i Eb kada zatrazim ekstreme u gredama i stubovima.
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: dilatacija betona i armature

Post od zidar »

Svetlana, dobro bi bilo da se malo vratiš na teoriju. Po pitanjima koja si postavila može se zaključiti da je rizično da projektuješ
Azad90
Postovi: 2
Pridružio se: Sub Nov 03, 2012 1:28 pm

Re: dilatacija betona i armature

Post od Azad90 »

Meni nije jasno kako uopšte nešto projektuješ a ne znaš koje su vrijednosti dilatacija betona i armature?

max Eb=3,50 promila a max Ea=10,00 promila - za stare propise
Po EC je za dilataciju armature granica pomjerena pa je Ea=20,00 promila.

Ti kao projektant moraš naći balans između Ea i Eb, sve zavisi kakvu konstrukciju želiš da projektuješ. Da li duktilnu ili krutu, hoće li se desiti lom po betonu tzv krti lom (što trebaš da izbjgneš) ili lom po armaturi (duktilan lom)...ovo se uči u školi iz TBK jer sam i ja student...vozdra
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: dilatacija betona i armature

Post od opet_krivi_tip »

A ja cu se nadovezati...Zasto bas kod armature 10 promila(ako govorimo o PBAB '87),ako armatura moze da dozivi znacajne deformacije mnogo vece od tih 10promila,sto naravno mozemo i da dokazemo????Odgovor je vrlo jednostavan,pa zbog iskoriscenja betonskog presjeka,pa zamislite ako dozvolimo da armatura dozivi ogrmone dilatracije sta bi bilo sa betonskim presjekom??:))
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: dilatacija betona i armature

Post od S.Milos »

Može li mi neko odgovoriti na sledeće pitanje što se tiče ovoga?

Pitaću prvenstveno za gredne elemnte:
Neko pravilo kaže da se u gredama u seizmičkim područjima ne preporučuje lom po betonu?
U nekim drugim pravilima kaže može lom po armaturi ali da je u rasponu dilatacija između 7 i 10 promila
Treće neko kaže može i dvojno da se armira greda, to je kad je ispod 3 promila dilatacija armature

Može li mi neko reći kada kojeg pravila da se pridržavam ?
adax
Postovi: 24
Pridružio se: Čet Avg 09, 2018 9:02 am

Re: dilatacija betona i armature

Post od adax »

Može li naputak gdje o tome piše nešto u Eurocode-u?
S.Milos
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Mar 20, 2020 2:01 pm

Re: dilatacija betona i armature

Post od S.Milos »

U suštini mene zanima slijedeće,

valjda po Eurocodu nije dozvoljen lom po armaturi u gredama.

Dilatacija za lom po armaturi u Eurocodu je 20.00 promila, dok je dilatacija ze beton promijenljiva do 3.5 promila.

Međutim kažu da je racionalno dimenzionisat grede sa 7 promila u armaturi, to je po definiciji lom po armaturi ali su parcijalni koeficjenti sigurnosti u tom dijelu 1.6 i 1.8 po JUSU što su opet manji nego za klasični lom po betonu gdje je za 1.9 i 2.1.

DA li eurocode pozanje ove dvije vrste paricjalne sigurnosti, znam da postoje 1.35 i 1.5 kao zamjena za 1.6 i 1.8, da li ima zamjena za 1.9 i 2.1 ?
Odgovori