Pocetncka pitanja

dejans
Postovi: 5
Pridružio se: Pon Okt 15, 2012 8:25 am

Pocetncka pitanja

Post od dejans »

Poszdrav svima na forumu.

Novi sam u toweru pa cu da vas davim pitanjima koja su za vas verovatno smesna. Pozivam se na izjavu mog profesora "Nema glupih pitanja samo glupih odgovora" . :D

1. Prilikom postavljanja opterecenja na medjuspratnoj konstrukciji, dali treba unosti sopstvenu tezinu ploce ili program sam dodaje opterecenja?

2. Kada se radi usvajanje armature u gredama, dali je bolje raditi gredu po gredu, svaki sprat posebno (ram po ram) ili kompletnu konstrukciju odjednom?

3. Dali je potrebno da na temeljima postavljam tackaste oslonce, ili ce program prilikom generisanja ramova sam "spustiti stubove?

4. Dali ravnjanje utice na rezultat proracuna?

Imam jos puno slicnih pitanja ali su mi ova prioritetna a i ne bi da vas davim mnogo.
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od vlades »

1. Kada definises slucaj opterecenja stalno ukljucis g (klik na kvadratic pored slucaja opterecenja) i time se automatski obracunava sopstvena tezina svih elemenata.
2. To je individualno, kako zelis, meni licno je lakse sve posebno jer ako usvojim sve isto opet moras kontrolisati svaku gredu pa ako je predimenzionisana sa tom armaturom onda smanjujes. Ali opet kazem to je individualno.
3. Na nivou temelja nacrtas ploce ispod stubova, ako su u pitanju temeljne stope ili cijelu plocu ako je u pitanju temeljna ploca i onda im zadas povrsinski oslonac sa odgovarajucom krutosti (k je priblizno dopusteni napon/sleganje, tako da obicno je to oko 10000)
4. U nekim slucajevima da ali ne do neke preterane preciznosti.
Pozdrav i slobodno pitaj sve sto treba....
dejans
Postovi: 5
Pridružio se: Pon Okt 15, 2012 8:25 am

Re: Pocetncka pitanja

Post od dejans »

Hvala na preciznim odgovorima.

Evo jos nekih pitanja:

1. Za trakaste temelje i temeljne stope, treba koristiti debele Ploce ili grede ?
2. Dali u toweru ima opcija za racunanje fert konstrukcije, ili mora peske?
3. Gde mogu skinuti neku tabelu sa opterecenja po m3 za materijale koji se najcesce koriste, parket, plococe, ytong, giter, ibercug, poduzni malter ...

Pozz.

p.s.
Bice jos pitanja
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od vlades »

Nema na cemu. Tu smo da se pomazemo!
1. Stope - crtas debelu plocu i ispod povrsinski oslonac sa odgovarajucim koeficijentom posteljice a trake svejedno- dakle ako crtas grede onda ispod linijski oslonac a ako crtas kao debele ploce onda ispod povrsinski oslonac.
2. Fert nekako svi imamo svoj neki nacin... Ja uvijek racunam pjeske za dimenzionisanje ali ga modeliram i to ovako:
Nacrtam kao punu plocu sa MB koja mi je potrebna a u setu materijala napravim novi set i promjenim mu zapreminsku masu na 15, ukljucis ortotropiju a za alfa (ugao) ostavi nula ako nosi u tom pravcu a ako nosi u drugom pravcu onda za alfa zadaj 90. Bitno je da svaku plocu crtas posebno. Rebra za ukrutu ne unosim u model. A kada sve to zavrsis za sve ploce onda odes na konstrukcija pa granicni uslovi pa (u dnu ekrana imas podopciju ortotropne ploce) izaberes to pa kliknes na "sve". I to je to.
E sad koliko si me razumio ne znam, ako treba pojasnjenja kazi! :)
3. iskreno ne znam da postoji to tako sve na jednom mestu. Google pa trazis sta ti treba a vremenom ces iskupiti to sto ti najcesce treba.
Pozdrav!
patema
Postovi: 2
Pridružio se: Pet Feb 24, 2012 12:04 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od patema »

3. Mislim da ce ovo pomoci:
http://www.sendspace.com/file/v8nv9u
Pozz
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od vlades »

Ima li neko od iskusnijih kolega koji bi mi pomogao???? Prvi put radim sama model i nisam sigurna da li je dobro.... Ako neko ima vremena, strpljenja i dobre volje da mu posaljem model da pogleda je li ok neka mi se javi na pp. A naravno, rok zavrsetka je blizu! Unapred hvala!!!!
dejans
Postovi: 5
Pridružio se: Pon Okt 15, 2012 8:25 am

Re: Pocetncka pitanja

Post od dejans »

Hvala puno patemi na linku "http://www.sendspace.com/file/v8nv9u" koji mi je puno pomogao,
kao i vlades-u na brzim i konkretnim odgovorima.

Zanima me sledece:

Posto cu fert da racunam peske, koju plocu da stavim u modelu, cisto da bi bila priblizna fertu, radi dimenzionisanja stubova i greda? Predpostavljam da je to opisano u vlades-ovom drugom postu pod br. 2 samo zelim da sa sigurnoscu potvrdim.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Pocetncka pitanja

Post od wasp »

dejans
Postovi: 5
Pridružio se: Pon Okt 15, 2012 8:25 am

Re: Pocetncka pitanja

Post od dejans »

Za pocetak mi ova vlades-ova opcija laksa jer sam pocetnik.
Kada kreiram ortotropnu plocu MB 30, promenim zapr. tezinu na 15 dali treba da stavim debljinu ploce 20 cm?
I dali strelice na ploci oznacavaju smer postavljanja gredica?
ina30
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Nov 07, 2012 5:27 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od ina30 »

Ja sam isto početnik...,i nije mi neprijatno da postavim pitanja,jer se niko nije naučen rodio..Zato ću iskoristiti priliku tebe da pitam-jer mi još niko nije odgovorio-kako da formiram prostorni model hale,tj-treba da kopiram 5 polja sa 3 m,i onda u 3d imam prikaz prostorne konstrukcije.
Hvala ,pozdrav
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od Rajko »

Naravno...ali ipak moram da kažem, nemojte počinjati da bilo što radite ako bar jednom ne pročitate upustvo. Biće vam sve posle jasnije i lakše...vjerujte mi. Ovako bi mogli svaki čas nešto da pitate, a da ipak neznate šta radite. Izvinjavam se ako sam grub....pozdrav
ina30
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Nov 07, 2012 5:27 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od ina30 »

Nema problema,a ko kaže da nisam pročitala uputstvo?Ako je kolegi iza mene odgovoreno na dosta pitanja ,ne vidim u čemu je problem da mi se umesto održane lekcije odgovori.Ili je to ženska diskriminacija
ina30
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Nov 07, 2012 5:27 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od ina30 »

i znam vrlo dobro šta radim,jer sam celokupan proračun uradila peške
ina30
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Nov 07, 2012 5:27 pm

Re: Pocetncka pitanja

Post od ina30 »

valjda će naići neki pravi kolega,koji želi da pomogne
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Pocetncka pitanja

Post od wasp »

A šta da vam se odgovori?
U 3D se kopira pomoću naredbe Kopiraj. Isto kao i u 2D, samo u 3D prozoru treba upisati sve tri koordinate, x,y i z. Ako već niste pokušali stisnuti dugme "Kopiraj" i kopirati neki objekt u 3d, onda pokušajte sad slobodno.

Pitanje je po meni potpuno nepotrebno, a zbog toga i nejasno. Zato ste i dobili odgovore na pitanje takve kakvi su. Ako imate neki zahtjevniji problem opišite ga detaljnije, ovako možete dobiti samo kritike jer se ljudi iznenade i razočaraju kad naiđu na takav post na ovom forumu.
Naravno, sve ovo nema veze s diskriminacijom žena, i nitko nije ni spominjao žene dok niste sami spomenuli. Nadimak često nije vjerodostojan podatak i tako ga ozbiljni ljudi i shvaćaju. Znači ne možete znati ni je li na vaš post odgovorila žena ili ne-žena...
Odgovori