Modeliranje veze

Odgovori
Byk
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 1:27 pm

Modeliranje veze

Post od Byk »

Zanima me da li je moguce i kako izmodelirati vezu, recimo glavni nosac-roznjaca, tako da je dozvoljeno odredjeno pomeranje u pravcu roznjaca?
To mi je potrebno jer relativno "male" deformacije g.n. uzrokuju "jako velike" sile pritiska u pojedinim sekundarnim elementima. Ovo je posledica geometrije konstrukcije.

Hvala unapred :)
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Modeliranje veze

Post od NBM »

Za gredu je potrebno preko "Oslobadjanje uticaja" postaviti-cekirati N1 na zeljenom kraju/krajevima stapa (izuzev jednog kraja ako su stapovi "u nizu" - sto znaci da roznjace moraju biti nacrtane tako da im duzina odgovara duzini polja).
Byk
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 1:27 pm

Re: Modeliranje veze

Post od Byk »

Da, to mi je palo na pamet, ali to bi bio neki granični slučaj ponašanja ove konstrukcije i ne pokazuje "stvarno" stanje...
Moje pitanje je da li je moguće dodeliti određeni "gap", razmak, zazor, kao što je i očekivano da postoji u ovim vezama?
U pitanju je zazor reda veličine 1-2mm. Da pojasnim: Ugibi glavnog nosača konstruisanog od LLD uzrokuju aksijalnu deformaciji u rožnjačama (LLD) od 1mm, što u zavisnosti od poprečnog preseka uzrokuje "velike" aksijalne sile reda veličine 70kN za b/h=16/21cm (pritisak). Rožnjače su poređanje u nizu koji obrazuje plitki luk i otud aksijalne sile pritiska...
Ovim bi simulirao realno ponašanje tog dela konstrukcije i nadam se došao do odgovarajućeg rešenja...

Hvala unapred :)
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Modeliranje veze

Post od NBM »

Trebalo je navesti u prvom "obracanju" da "Rožnjače su poređanje u nizu koji obrazuje plitki luk i otud aksijalne sile pritiska...", a ne nakon odgovora.
Mogucnost definisanja zazora nije moguca ali uvijek postoju mogucnost da zadate kratki prost stap (zglobno vezan na kraju) koji bi simulirao zazor sa mogucnoscu pomjeranja i rotacije koje vama odgovara. Posto pretpostavljam da ose roznjace i nosaca nisu u istoj ravni, duzina elementa koji simulira zazor moze biti jednaka udaljenosti od tezista roznjace/nosaca (a ne mora).
E sad, znam da ponekada ovako mali stapovi mogu da unese kosmar u MKE ali nista vas ne kosta da probate - treba se nadati pozitivnom.
Ako ste sigurni da N sila u roznjacama ne remeti stanje presjecnih sila u glavnim nosacu - nema potrebe za ovim egzibicijama. Kod dimenzionisanja roznjace imate mogucnost da iskljucite N sile iz proracuna.

Savjet: ubuduce se potrudite da u prvom "obracanju" budete kraki, precizni i koncizni... jer "posledica geometrije konstrukcije" to nije. I kod uobicajenih roznjaca se cesto javlja slicna pojava.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Modeliranje veze

Post od wasp »

Vidim da ste voljni razgovarati o drvenim rožnjačama i silama uzrokovanim geometrijom konstrukcije pa cu i ja postaviti jedno pitanje. Kod klasičnog drvenog kosog krova se zna lokalno javljati veliki moment torzije u podrožnjačama/vjenčanicama. To se događa npr. na duljini podrožnice između roga koji je s vanjske strane zabatnog zida i točke oslanjanja podrožnice na zabatni zid i u drugim sl. situacijama kad je rog blizu oslonca (na 20-30 cm razmaka). Kako tretirate tu pojavu, zanemarujete li ju na neki način (npr. modificirate model tako da taj vanjski rog poravnate s osom zida za potrebe proračuna, umanjite torzijsku krutost podrožnice ili nešto slično što će "zaobići" ovu torziju) ili povećavate dimenzije podrožnice kako bi mogla preuzeti taj moment torzije kombiniran s povećim transverzalnim silama?

Pitanje je više-manje "Je li ovaj moment torzije bitan za dimenzioniranje podrožnjače, ili se može zanemariti?".
Odgovori