zidana ispuna između ab montažnih stupova

Odgovori
bizo
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Jan 16, 2012 9:03 am

zidana ispuna između ab montažnih stupova

Post od bizo »

Imam troetažni objekat (prizemlje + 2 kata) koji se sastoji od montažnih stupova, greda i TT ploča. Na zabatnoj strani imam 3 stupa. Između njih dolazi zidana ispuna sa serklažima koja ide od tla do krova i na nju naliježe valoviti lim. Zid na nosi međukat nego samo krov i služi kao ispuna.
Moje pitanje glasi: kako modelirati tu ispunu tako da se uzme u pogledu mase uslijed seizmičkog djelovanja bočno po visini stupa a da se opet zanemari u pogledu krutosti ? Da li je ispravno zid nanijeti kao plošno opterećenje i pomoću konvertora ga staviti na stupove kao vertikalno djelovanje.
Jednostavniji slučaj. Imam dva upeta stupa (ab montažna) u temeljnu stopu. Između njih je zidana ispuna. Bez serklaža i nemora biti ni do vrha stupova. Kako uzeti u obzir tu masu u sezmičkom proračunu ?

Unaprijed zahvaljujem.
Azad90
Postovi: 2
Pridružio se: Sub Nov 03, 2012 1:28 pm

Re: zidana ispuna između ab montažnih stupova

Post od Azad90 »

Najbolje je da zidove naneses kao opterećenje...poznato nam je da zidovi ne prihvataju horizontalne sile(seizmičke)...ako bi ti zid modelirao u toweru dobijo bi jako krutu konstrukciju, bez obzira sto bi smanjio krutost zida...zidovi bi navukli seizmičke sile na sebe a uticaji u stubovima bi bili praktično mizerni a u stvarnosti konstrukcija se ne bi ponasala bas tako...ovako naneses kao opterećenje i bit ćeš na strani sigurnosti...a kada budes izvodio konstrukciju radiš sa dilatacijom između stuba i zida da bi se konstrukcija ponašala kako si konstruisao :)

Odgovor stiže možda malo kasno al eto..pozz
Odgovori