Zatega

Odgovori
Byk
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 1:27 pm

Zatega

Post od Byk »

U konstrukciji koju modelujem imam spreg formiran od celicnih prednapregnutih sajli.
Nisam nigde nasao opciju da iskljucim silu pritiska u stapu pa molim za pomoc.
Opcija koja se nalazi u promeni setova, "(Z) Prost, nelinearan stap, zategnut" mi nikako ne odgovara jer produzava proracun sa 2min na 30+min...
Da li postoji drugo resenje?
Hvala
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Zatega

Post od wasp »

Sila pritiska u takvom štapu je obično zanemarivo mala zbog male tlačne krutosti, tako da ne trebaš obraćati pozornost na nju. Ako ti smeta što pri prikazu rezultata kontrole stabilnosti ti štapovi budu crveni, to je zbog velike duljine izvijanja (vitkost preko 250) koju slobodno možeš smanjiti u ulaznim podacima na recimo 0,02*lx ( i 0,02*ly) ili manje - koliko je potrebno da "crvena" sajla "pozeleni". Svakako nema smisla spominjati izvijanje i vitkost kad se radi o našpanovanim sajlama (ili šipakama) u funkciji sprega.

Kad smo već kod toga, muči me pitanje unosa sile prednaprezanja sajli sprega. Je li njih potrebno unijeti u model ili se mogu zanemariti? Ja većinom kompletne spregove u model objekta ne unosim jer mi se čini da je to nepotrebno kompliciranje modela, a spregove provjerim u odvojenom modelu.
Byk
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 1:27 pm

Re: Zatega

Post od Byk »

Svidja mi se resenje "crvenih" stapova :) ali postavlja se sada drugo pitanje: ako odredjeni elementi (spregovi u ovom slucaju) mogu biti optereceni samo na zatezanje, a proracun je izvrsen tako da prenose i silu pritiska. Odnosno dobijeni rezultati pokazuju silu pritiska u odredjenim stapovima.
Gde je ta sila pritiska "otisla", ko je prenosi?

Sto se tice unosa sile zatezanaj u stapove. Nov sam u ovom programu i isprobavam razne varijante. Tako da jos nisam dovoljno kompetentan da mogu da ih poredim :)
staticar1
Postovi: 97
Pridružio se: Pet Okt 31, 2008 7:29 pm

Re: Zatega

Post od staticar1 »

Byk wrote:Svidja mi se resenje "crvenih" stapova :) ali postavlja se sada drugo pitanje: ako odredjeni elementi (spregovi u ovom slucaju) mogu biti optereceni samo na zatezanje, a proracun je izvrsen tako da prenose i silu pritiska. Odnosno dobijeni rezultati pokazuju silu pritiska u odredjenim stapovima.
Gde je ta sila pritiska "otisla", ko je prenosi?
Sto se tice unosa sile zatezanaj u stapove. Nov sam u ovom programu i isprobavam razne varijante. Tako da jos nisam dovoljno kompetentan da mogu da ih poredim :)
Mislim da je to pitanje i za tebe, a ne samo za softver! :D

Koliku će silu pritiska štap preuzeti zavisi izmedju ostalog od krutosti štapa, ako
je geometrijka pozicija neupitna. Ako isključiš silu pritiska u štapu, taj štap je
neće ni preuzeti, a gdje će se sila prenijeti to zavisi od konkretnog modela
konstrukcije. Sila putuje najbližim putem do oslonaca, a koji je to put zaviti od
modela.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Zatega

Post od wasp »

Provjeri iznos sile pritiska u štapovima (sajlama) sprega. Većinom će to biti sila do 2-3 kN, što je zanemarivo, odnosno imaš dovoljno rezerve nosivosti u konstrukciji da preuzme tu silu na sebe kad štap "popusti" (iskorištenost presjeka je za veliku većinu štapova bar 5-10% manja od 100%). Znači uključiš prikaz rezultata i inženjerski procijeniš može li se zanemariti ove sile pritiska u štapovima sprega.

To i jest modeliranje konstrukcije, jer ne računamo stvarnost u toweru, nego aproksimaciju stvarnosti koja teži na stranu sigurnosti, zato nikad i ne usvajamo dimenzije svih elemenata konstrukcije takve da baš svi budu potpuno iskorišteni, nego ih u određenoj mjeri predimenzioniramo. To je inženjerski pristup, i time pokrivamo ovakva pojednostavljenja.
Byk
Postovi: 16
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 1:27 pm

Re: Zatega

Post od Byk »

Sjajno objasnjeno :mrgreen:

Hvala wasp :D
Odgovori