Kako izmodelirati???

Odgovori
mile88
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Sep 12, 2012 11:24 am

Kako izmodelirati???

Post od mile88 »

Imam gredu(40*40cm) na kojoj se oslanja ploca (17cm) s jedne strane poravnata sa donjom ivicom grede, a sa druge strane poravnata sa gornjom ivicom. Greda se oslanja na stubove(40*40 cm). Hvala unapred!!!
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od vlades »

ono sto se meni cini kao neka mogucnost je da tu gredu podelis na dva dela po visini. Tj. da imas dva nivoa ploca po visini objekta. Npr. Nivo 100a i 100b. Pa jedan nivo vezes za jednu gredu 40/20 a drugi za drugu 40/20 a gornju plocu ravnas sa gornjom ivicom grede a donju sa donjom ivicom druge grede.... Sad, iskusnije kolege ukljucite se :D Ja sam pocetnik u ovome ali eto to mi je bila neka ideja ako moze pomoci....
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od zidar »

Dva nivoa, dve ploče. Gredu na spoju sa pločama modelirati površinskim elementom - vertikalnom pločom (zidom) sa gušćom mrežom konačnih elemenata
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od Rajko »

....zašto dvije grede, ja ne bih tako, već jednu gredu koja se oslanja na stubove, a ploče sa dvije strane bih ravnao sa tom gredom, sa jedne strane sa gornjom, a sa druge strane donjom ivicom grede. Pitanje za kolegu, zašto da gredu modeliramo površinskim elementom (zidom), u čemu bi bila prednost tog rešenja?
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od zidar »

Rajko, ravnanje ploča koje pominješ ima samo vizuelni efekat, nema uticaja na proračun. Modeliranje površinskim elementom je povoljnije zbog seizmičkih uticaja i modalne analize. Ako su ploče realno smaknute, model nije korektan ako ploče postavimo u istom nivou. A kako inače povezati vertikalno dve ploče na različitim visinama nego površinskim elementom.
mile88
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Sep 12, 2012 11:24 am

Re: Kako izmodelirati???

Post od mile88 »

Kada bih gredu zamenio zidom cija bi sirina bila 40cm onda ne bih imao visinu od 40cm vec 40-8.5*2 tj. 23cm jer bi zid koji bi bio zamena za gredu isao od tezista gornje ploce do tezista donje. Samim tim ne bih dobio i verne staticke uticaje po kojima bih dimenzionisao tu gredu vec manje uticaje zbog manje krutosti tog zida. Mislim da bi najbolje bilo da se oglasi neko iz towera.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Kako izmodelirati???

Post od wasp »

mile88 wrote:Kada bih gredu zamenio zidom cija bi sirina bila 40cm onda ne bih imao visinu od 40cm vec 40-8.5*2 tj. 23cm jer bi zid koji bi bio zamena za gredu isao od tezista gornje ploce do tezista donje. Samim tim ne bih dobio i verne staticke uticaje po kojima bih dimenzionisao tu gredu vec manje uticaje zbog manje krutosti tog zida.
Možda je rješenje slijedeće: ploče različite visine povezati zidom, a onda staviti na sredinu visine zida gredu tako da zid posluži za povezivanje mreže, a greda će uzeti na sebe utjecaje, tj. krutost zida i grede se može uštimati da bude više-manje jednaka krutosti realne grede jer zid+greda će u modelu imati veću krutost nego sama greda pa taj dio priče ostaje za riješiti.

Ako nema potrebe, nemoj tjerati to sve u jedan model, nego razdvoji u više modela, radi klasično dio po dio pa prenosi utjecaje s jednog elementa na drugi.
vlades wrote:ono sto se meni cini kao neka mogucnost je da tu gredu podelis na dva dela po visini. Tj. da imas dva nivoa ploca po visini objekta. Npr. Nivo 100a i 100b. Pa jedan nivo vezes za jednu gredu 40/20 a drugi za drugu 40/20 a gornju plocu ravnas sa gornjom ivicom grede a donju sa donjom ivicom druge grede.... Sad, iskusnije kolege ukljucite se Ja sam pocetnik u ovome ali eto to mi je bila neka ideja ako moze pomoci....
Ovako ne može sigurno, jer povezanost modela se provjerava kad u 3d prikazu uključite žičani pregled (wireframe). Znači ono sve okolo osi elementa što se prikazuje u render prikazu je samo šminka da bi bilo lakše razmišljati. Tower radi sa osima i dva elementa kojima se osi ne dodiruju/sijeku su potpuno razdvojena jer nemaju zajedničkih čvorova mreže elemenata.
Osim toga, ako gredu podijelite na dva dijela po visini presjeka, radit će odvojeno, tj. kao dvije male grede a ne skupa kao jedna visoka, to je tako i u toweru i u stvarnosti. Ne možete betonirati dvije grede jednu na drugu i očekivati jednaku nosivost kao da ste betonirali jednu veliku gredu neprekinutog presjeka.
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od vlades »

Logicno da u tom slucaju su to dve grede... Nikako jedna... Meni je to bila ideja, da se tako i racuna i armira (kao dve grede).... Jeste da je malo bzv.... ali ne znam kako inace... Ipak, mislim da je ovo resenje sa zidom i gredom najpribliznije...
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Re: Kako izmodelirati???

Post od zidar »

Praviš dva modela

Prvi model ravanski gde ćeš obe ploče postaviti u istu ravan i na njihovom spoju postaviti odgovarajuće granične uslove i naravno postavićeš gredu. Dobićeš uticaje u gredi i u pločama i dimenzionisati ih

Drugi je prostorni model gde ćeš gredu modelirati zidom a smaknute ploče po visini modelirati baš tako - smaknute, na dva nivoa. U ovom modelu dobićeš rezultate modalne analize i seizmičkog proračuna za ostatak konstrukcije i gredu-zid na spoju ploča
Odgovori