Dilataciona fuga!

Odgovori
DGI
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 14, 2009 11:55 am

Dilataciona fuga!

Post od DGI »

Zdravo Kolege.
Imam objekat prizemlje i dva kata, ali je dosta dugacak pa imam i tri dilatacione fuge.
Svi lameli su iste visine,sve je temeljeno na istoj koti.
Pa hteo bih da znam dali postoi mogucnost da se ovaj objekat izradi u jednom modelu. Odnsno da sve lamele modeliram u jedan fajl,izradim te dilatacija i slicno. Jer nemam puno vremena kako bih radio svaku lamelu pojedinecno,nadam se da na ovakav nicin cu dobiti malo na vremena.
Za gravitacione tovare nema nikakvih problema,ali me zanima kako bi se raspredelivala seizmicka sila. Nadam se jer su sve lamele iste visine da bi i sila jednako raspredelena na celi model.
Pa molio bih vas ako neko ima iskustva oko ovo modeliranje da mi da neki savet. Jer primetio sam na sajtu u gallery velike objekte radzene na jednom modelu.
Hvala unapred.
Pozz
Izvinite za moj Srpski!!
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Re: Dilataciona fuga!

Post od GF1984 »

Zdravo ,

Iz mog iskustva, a mislim i da je kao tema vec bila na forumu.
Svaka dilatacija (segment ) mora da se seizmicki tretira posebno.
Smo tako dobicete realne uticaje i paravilno tretirati od seizmickog aspekta.

Pozdrav
GF1984
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 9:05 pm
Lokacija: Makedonija

Re: Dilataciona fuga!

Post od GF1984 »

Hteo bih da malo prosirim temu I iskoristim dilatacija kao poim.

Kod ovakvog primera, postavlja se pitanje za velicinu dilatacije izmegju dva susedna segmenata.

Logicno, je da dilatacija bude najmanje kao ukupno ( suma) maksimalnih horizontalnih pomeranje dva susedna segmanata ( dilatacije) na vrhu ( u apsolutnim vrednostima +,- ) od seizmickih uticaja.
Ili obzirom ,da u praksi, usvajamo, dilatacije pr. 10 sm ( zbog prakticnih razloga), treba tako ukrutiti konstrukciski sistem ( platna, stubove ) da ukupno pomeranje (apsolutno) dobiveno seizmickih uticija ne bide vece od usvojene vrednosti dilatacije.

Molio bih iskisnije kolege kao I Radimex tima na njihovo misljenje.
Hvala Vam.
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: Dilataciona fuga!

Post od wasp »

Koliko se sjećam, postoji okvirna tabela za odrediti veličinu dilatacije ovisno o tipu konstrukcije, visini objekta i seizmičkoj zoni, pa ako netko ima takvu tabelu pri ruci neka okači negdje...
Rajko
Postovi: 141
Pridružio se: Ned Jan 31, 2010 8:59 pm

Re: Dilataciona fuga!

Post od Rajko »

....to vam je detaljno dato u Pravilniku (čl.47)
Odgovori