luk na tri zgloba

Odgovori
milanche88
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Avg 01, 2012 4:07 pm

luk na tri zgloba

Post od milanche88 »

unapred se izvinjavam ukoliko je neko vec postavio ovo pitanje
dakle, imam luk na tri zgloba u 2-D http://www.dodaj.rs/f/T/Ij/3NwPslQa/sema-opt-1.jpg
kao sto vidite opterecenje je horizontalno pa bi moje pitanje glasilo kako da to opterecenje prebacim da deluje na konstrukciju?
pokusavao sam da merim duzinu konstrukcije od ugla tj od tacke 1 pa do C i da shodno tome sracunam novo opterecenje koje deluje na konstrukciju medjutim rezultat nije onaj koji dobijam kad racunam rucno http://www.dodaj.rs/f/s/7K/4E9zCKhC/untitled.png
unapred hvala za svaki savet
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: luk na tri zgloba

Post od wasp »

Na ravnim dijelovima može tako kako si radio, ali na lučnom dijelu nije točno. Možeš aproksimirati luk sa više ravnih segmenata, koji su jednakih duljina po x-osi pa za svaki segment zasebno preračunati korigirano jednakopodijeljeno opterećenje. Zatim naneseš svako korigirano opterećenje na duljinu luka koja odgovara tom segmentu.

Dobit ćeš slijedeću situaciju:
- uz oslonac je segment luka skoro pa vertikalan -> cos (alfa) je skoro nula, pa je linijsko opterećenje skoro nula,
- . . . . .
- na sredini luka je segment nagnut oko 43 stupnja pa je linijsko opterećenje negdje oko 0,73*g,
- . . . . .
- na kraju luka je segment skoro istog nagiba kao i kosa greda pa je l. opt. skoro jednako onom na kosoj gredi.

Segmente bih ja odabrao jednakih duljina projekcija na x-os, a ne jednakih duljina luka. Znači poredao bih od početka do kraja luka 4-5 y-osa u Toweru na jednakim razmacima i tako dobio tražene segmente luka.

Koliko ćeš segmenata odabrati ovisi o tome koliku preciznost tražiš, a naravno ako ideš na beskonačno mnogo segmenata dobit ćeš promjenjivo opterećenje i iste rezultate kao ručno. To promjenjivo opterećenje neće biti linearno promjenjivo pa se može aproksimirati sa nekoliko linearno promjenjivih opterećenja:
- 1. opterećenje trokutasto: uz oslonac nula, na kraju segmenta veličina ovisna o kosinusu kuta tangente segmenta,
- 2. opterećenje trapezno: na početku segmenta jedna vrijednost, na kraju druga,
- . . . . .
- zadnje opterećenje trapezno: na početku segmenta neka vrijednost, na kraju segmenta vrijednost jednaka opt. na
kosoj gredi.

Znači gredu ćeš u modelu crtati lučno, a samo za potrebe preračunavanja opterećenja ćeš ga sebi predstavljati ravnim segmentima, sekantama ili tangentama luka u odabranim točkama - kako voliš.

Napomena: U praksi skoro nikad neće ovakvo istjerivanje točnosti napraviti primjetnu konačnu razliku, jer je tek dimenzioniranje nosivih elemenata kraj proračuna, a tad se navelike zaokružuju rezultati...
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: luk na tri zgloba

Post od b.milan »

Samo da napomenem, u Tower-u 7 jedna od novina je omogucavanje zadavanje linijskog opterecenja po projekciji i to kako na pravolinijske tako i na lucne stapove.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: luk na tri zgloba

Post od wasp »

Eto milanche ako imaš viška para a ne da ti se sračunavati ručno, dadni milanu taj višak i svi problemi riješeni sedmicom! :D
milanche88
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Avg 01, 2012 4:07 pm

Re: luk na tri zgloba

Post od milanche88 »

hvala puno wasp, spasio si me dugujem ti pice za ovo :D . a lepo je to sto moze da se odradi u tower 7 :)
Odgovori