Veza betonskog stuba i celicne resetke

Odgovori
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od marko979 »

Poštovane kolege,

Zanima me da li je u Toweru 6 moguće izvrsiti proračun i dimenzionisanje dvobrode industrijske hale koje se sastoji od betonskih stubova i greda, dok krovnu konstrukciju čine resetkasti nosači na rastojanju od 6m. Da li je moguće proračun izvesti na jednom modelu, ili je potrebno čeličnu rešetku računati posebno, pa zatim uticaje preneti na betonsku konstrukciju?

Unapred hvala.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od b.milan »

Sasvim je moguce.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od marko979 »

Hvala,

Posto relativno kratko koristim Tower 6 biću slobodan da postavim još par pitanja:

Kako na središnjem stubu zadati kratki element sa obe strane( zbog oslanjanja rešetke)?
Da li je za štapove rešetke dovoljno osloboditi uticaj M3 ili je štapove potrebno zadati kao P/Z?
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od b.milan »

Kratki element bi ste mogli modelirati kratkom konzolom. Resetka se onda oslanja na tu konzolu.
Prosti stapovi P/Z nisu ono sto Vama treba - oni imaju oslobodjene i M2 i M3 na oba kraja i M1 na jednom kraju.
Samo oslobodite M3 - ako oslobodite i M2 resetka ce sigurno biti labilna, moci ce se slobodno pomerati upravno na svoju ravan - napravicete mehanizam.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od marko979 »

b.milan wrote:Kratki element bi ste mogli modelirati kratkom konzolom. Resetka se onda oslanja na tu konzolu.
Prosti stapovi P/Z nisu ono sto Vama treba - oni imaju oslobodjene i M2 i M3 na oba kraja i M1 na jednom kraju.
Samo oslobodite M3 - ako oslobodite i M2 resetka ce sigurno biti labilna, moci ce se slobodno pomerati upravno na svoju ravan - napravicete mehanizam.
Kada oslobodim uticaje M3 ( i statičke i seizmičke) i uradim modalnu analizu dobijem periode oscilovanja reda veličine 99sec, a deformisani model izgleda konfuzno.
Pretpostavljam da i za rožnjače takođe trebam osloboditi uticaje M3, a zatege zadati kao p/z štapove. Da li je utom slučaju uopšte moguće uraditi modalnu analizu i seizmički proračun?
Kad to pokušam program mi kaže da je model labilan, u totalnoj sam nedoumici. Molim za pomoć.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od b.milan »

Haotican oblik oscilovanja kao i veliki period oscilovanja ukazuju da je model labilan.


Treba obratiti paznju na to da P/Z stapovi (zatege) ne smeju biti optereceni nikakvim drugim opterecenjem osim silama zatezanja i pritiska.
Cesto se desava da se ukljuci sopstvena tezina za ovakve stapove a to onda izaziva savijanje koje takav stap ne moze da primi.
Ako su u pitanju zatege, onda ili mozete zanemariti njihovu sopstvenu tezinu (u njihovom setu u podacima materijala za zapreminsku tezinu postavite vrednost nula) ili ako ne zelite da zanemarite sopstvenu tezinu unesite je rucno putem koncentrisanih sila na mestima gde se zatega vezuje za nosac.

Pogledati i sva druga oslobadjanja uticaja na krajevima stapova, moguce je da je labilnost nastala zbog toga sto je previse uticaja oslobodjeno u nekim cvorovima.

Ako nista ne pomogne - posaljite model (ulazni fajl)
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od marko979 »

Ovako izgleda hala:
http://imageshack.us/photo/my-images/827/hala.png/

Za rešetke sam oslobodio uticaje M3 (slika):
http://img838.imageshack.us/img838/3690 ... ticaji.png

Za rožnjače sam promenio LKS i takođe oslobodio uticaje M3, a za spreg zadao štapove tipa p/z njima sam isključio sopstvenu težinu i zadao da se mimoilaze. Nakon svega i dalje dobijam upozorenje da je model labilan. Mislim da je to u redu, ali očigledno negde grešim.
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od b.milan »

Posaljite ulazni fajl.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
marko979
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 9:40 pm

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od marko979 »

Rešio sam problem, u svakom slučaju hvala na korisnim savetima.
Miloš
Postovi: 1
Pridružio se: Pon Apr 22, 2013 7:35 pm

Re: Veza betonskog stuba i celicne resetke

Post od Miloš »

Poštovane kolege,

Radim sportsku salu (salu za fizičko koja je razdelnicom odvojena od objekta za svlačionice, kacelarije...), osovinski raspon betonskih horizontalnih serklaža je 16.2m na koje treba da oslonim rešetku visine oko 1.8m-2.3m, imam problem kod tonova oscilovanja, prvi ton se javlja oscilovanje u pravcu raspona rešetke, a 2.-6.ton oscilovanja je lokalni i dešavaju se na sredini rešetke u donjem pojasu (u čvoru)?

Kod prethodnog modela sam uspeo da dobijem tonove oscilovanja: 1.u kraćem pravcu prostiranja objekta; 2.u dužem, 3.torzija ali sam imao prekoračena pomeranja (fmax=H/600)u nivou spoja horizontalnih serklaža i rešetke u pravcu prostiranja rešetke, takođe sam dobio nerealne dimenzije pojasnih štapova g.p.=200/100/6.5;d.p.=120/100/6...

Štapove rešetke sam oslobodio od M3, spregove bez zapreminske težine kao P/Z, rožnjače kao kruta veza sa rešetkom osim na krajevima gde sam oslobodio od M3 ali s obzirom da sam ih nacrtao u kosoj krovnoj ravni u kojoj imam prikazanu samo lokalnu osu 1 mislim da tu grešim ali ne znam kako da oslobodim rožnjače pod ugolm na svojim krajevima i kako da modeliram vezu rešetke i betonskog horizontalnog serklaža i zašto mi se javljaju 2.-6. ton oscilovanja kao lokalni u donjem pojasu rešetke?
Odgovori