Diemnzionisanje celika

Odgovori
ivanhoe
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 9:50 pm

Diemnzionisanje celika

Post od ivanhoe »

Imao sam sledecu situaciju. Pokusao sam da prilikom jednog dimenzionisanja zanemarim uticaje oko slabije ose. Znaci uticaje Tz i My.
Slika

Medjutim da bih to uradio morao sam da stikliram polja za Mz i Ty.

Slika

Razlog za ovo je taj sto je stub zarotiran za 90 stepeni. Moje pitanje je da li ovo moze da bude reseno nekako, jer neki put ako se ne obrati dovoljno paznje moze da izazove konfuziju. Cak i slika poprecnog preseka uz proracun pokazuje drugaciju osnu orjentaciju. Hvala unapred.
ivanhoe
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 9:50 pm

Re: Diemnzionisanje celika

Post od ivanhoe »

NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Diemnzionisanje celika

Post od NBM »

Nisam siguran sta ste radili, ali da li ste postavili lokalnu osu 2 u pravcu y ose nosaca?
ivanhoe
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 9:50 pm

Re: Diemnzionisanje celika

Post od ivanhoe »

Hvala. Izgleda da je to u pitanju. Zarotirao sam stub a nisam zarotirao lokalni koordinatni sistem.
sascha
Postovi: 11
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 6:39 pm

Re: Diemnzionisanje celika

Post od sascha »

Pozdrav!
Da ne otvaram novu temu postavit ću pitanje ovdje...

Kako dosta radim sa aluminijskim profilima, napravio sam svoju bazu aluminijskih profila (presjeka) i ''ručno'' unio geometrijske karakteristike za svaki profil. Kod proračuna imam sljedeći problem:
Kod elementa koji je tlačno opterećen tower mi pogrešno računa (zbog pogrešne vitkosti pri granici razvlačenja λ1 = π (√E/σ) ) relativne vitkosti oko z i y osi. Iako sam ja sam unio modul elastičnosti za aluminij 70000 N/mm2, tower to ignorira i računa sa modulom elastičnoti od čelika 210000 N/mm2. Mogu li ikako riješiti taj problem? Hvala!
EdoM
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Jul 13, 2010 11:26 am

Re: Diemnzionisanje celika

Post od EdoM »

Pozdrav kolega, da li bi mi mogao poslati bazu aluminijskih podataka jer je i meni potrebna?
Odgovori