Fundiranje - bonifikacija

Odgovori
DGI
Postovi: 47
Pridružio se: Sre Okt 14, 2009 11:55 am

Fundiranje - bonifikacija

Post od DGI »

SigmaDoz=120kN/m2.
S(slaganje)=4sm.
K,R3=120/0.04=3000 ili K,R2=3000 zavisi..
Znaci ovo je mnogu mala nosivost tla.
Geomehanicari predvidzuju bonifikacije tla,tamponiranje od 1.20m plus geo mrezu.

E sad moje pitanje e slededze.
U elaborat nije mi dostaven podatak oko nosivosti bonificiranog tla,pa sada necu valjda da radim sa koef.postelice KR3=3000.

A nemam neko preveliko iskustvo da mogu onako da predvidim koi koef. postelice da uzmem u tower 6.
Pa ako moze neku sugestiju.
NBM
Postovi: 284
Pridružio se: Sre Jun 07, 2006 7:11 am

Re: Fundiranje - bonifikacija

Post od NBM »

10.000-12.000 kN/m2/m'
Z7I
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Jul 08, 2010 9:12 am

Re: Fundiranje - bonifikacija

Post od Z7I »

[quote="NBM"]10.000-12.000 kN/m2/m'[/quote]
Daje li neko više?
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

To mislim da nije vaš problem da procjenjujete. Nosivost temeljnog tla i dozvoljena slijeganja su obavezan sastavni dio geotehničkog eleborata (ako se radi o nekoj ozbiljnoj tvrtki koja je radila geomehaniku).
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Post od zidar »

thenightrider wrote:To mislim da nije vaš problem da procjenjujete. Nosivost temeljnog tla i dozvoljena slijeganja su obavezan sastavni dio geotehničkog eleborata (ako se radi o nekoj ozbiljnoj tvrtki koja je radila geomehaniku).
NBM je u pravu. Možemo se osloniti na geomehanički elaborat ako nema intervencija sa tlom, ali ako se radi zamena tla ili tamponiranje, elaborat nam neće pomoći, jer se obično ne radi novi elaborat posle intervencija u tlu.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Post od thenightrider »

zidar wrote:... ali ako se radi zamena tla ili tamponiranje, elaborat nam neće pomoći, jer se obično ne radi novi elaborat posle intervencija u tlu.
Istina je da se ne radi novi elaborat, međutim, pravilo je da geomehaničar predloži određene intervencije u smislu poboljšanja nosivosti temeljnog tla, i da za takvo, poboljšano tlo predloži parametre nosivosti (ako se izvedu). Ovo možete tražiti naknadno nekakvim dopisom prema geomehaničaru. Na kraju krajeva, geomehaničar bi nakon iskopa svakako trebao izaći na teren i utvrditi da zatečeno stanje pri iskopu odgovara onome iz elaborata i to unijeti u građ. dnevnik, pa tada može i utvrditi da su izvršene mjere poboljšanja tla koje je predložio u eleboratu ili nekakvim svojim dopisom.
cuksr
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Mar 01, 2013 2:50 pm

Re: Fundiranje - bonifikacija

Post od cuksr »

U nedostatku ovog parametra, kao orijentacijska vrijednost se može uzeti:

K,R3=σ,stv./ s,stv

σ,stv. - stvarni (očekivani) napon u tlu
s,stv - stvarno (očekivano) slijeganje tla
Да ли σ,stv = σ,doz?
Odgovori