povrsinsko opterecnje na prostrnu resetku

Odgovori
magelano
Postovi: 2
Pridružio se: Čet Okt 14, 2010 8:13 pm
Lokacija: B.Basta

povrsinsko opterecnje na prostrnu resetku

Post od magelano »

Postovane kolege...radim proracun celicne krovne konstrukcije koja je neka vrste prostorne resetke jer ima vezace u oba pravca koji su u jednom pravcu lucni..ne znam kako da u programu zadam lucno povrsinsko opterecenje pa da njega razlazem dalje po vezacima..ako bih rucno sracnuao raspodeljene uticaje,zanima me da li ce program dati merodavnije rezultate ako opterecenje nanosim u cvorovima kao koncetrisane sile ili kao linjsko po vezacima..i da li je poterbno da ukidam M2 i M3 u cvorovima vezace iako su mi veze ostavarene zavarivanjem..momenti su svejedno vrlo mali..radio sam ja i jedan i drugi model ali mi se rezultati razlikuju..hvala unapred iskusnijim kolegama.. :)
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: povrsinsko opterecnje na prostrnu resetku

Post od vlades »

Sada sam naisla na tvoj post. Treba i meni pomoc za ovaj tip konstrukcije. Dakle, rec je o nadstresnici koja je na stubovima i ima prepuste na tri strane 3.75m. Preko stubova sam planirala resetkaste glavne vezace u oba pravca. Interesuje me da li je potrebno negde oslobadjati momente i da li roznjace crtati u modelu pa opterecenje nanositi kao linijsko ili roznjace racunati peske pa reakcije nanositi na model... Bilo kakva pomoc je dobro dosla... Prvi put radim ovaj tip konstrukcije a inace sam pocetnik....
wasp
Postovi: 86
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 8:22 am
Lokacija: Žepče

Re: povrsinsko opterecnje na prostrnu resetku

Post od wasp »

Radi cjelovit model, s rožnjačama. Tako ti je lakše raditi naknadne izmjene a i nepotrebno je ručno prenositi reakcije s rožnjača da budu opterećenje vezača. Ako već imamo alat za 3d modeliranje, zašto ga koristiti drugačije?
Opterećenje nanosi površinsko, kakvo i jest u propisima pa koristi Konvertor opterećenja da ga pretvori u linijska po rožnjačama. I to je dobro naviknuti radi lakših naknadnih izmjena a i preciznije je nego ručno konvertiranje.
Momente ne moraš u startu oslobađati jer većinom nema potrebe, a ni smisla jer će ti rešetka vjerojatno biti zavarena a ne sa pokretnim zglobovima? Tek kasnije nakon proračuna i kontrole stabilnosti možeš uvidjeti da ti možda može dobro doći neko oslobađanje utjecaja, pa to tada iskoristiš ako može isključiti neku nerealnu koncentraciju presječnih sila ili tako nešto.

Kad oslobađaš momente, moraš paziti koje momente i na kojem mjestu oslobađaš. Često se u početku rada s programom čovjek povede za teorijom koju smo naučili pa oslobodi sva tri momenta u svim čvorovima rešetke da osigura kako su čvorovi zglobni. To rezultira "urušavanjem" modela jer se od rešetke napravi mehanizam. Oslobađa se samo moment savijanja u ravni rešetke (M3), a ne i ovaj okomito na ravan rešetke (M2) i moment torzije (M1). Opet kažem, to oslobađanje ili neoslobađanje momenata nije uvijek i svugdje potrebno ni realno. Pošto si početnik, poigraj se malo s modelom, mijenjaj nekoliko puta ulazne podatke da vidiš kako će model reagirati na promjene, svakako proračun konstrukcije koja nema ploča u sebi traje svega oko pola minute i dimenzioniranje još minutu-dvije dok se unesu ulazni podaci...
vlades
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Jan 20, 2012 10:08 pm

Re: povrsinsko opterecnje na prostrnu resetku

Post od vlades »

Hvala puno kolega! Sad cu da uradim tako pa da vidim sta se desava!
Odgovori