modul stisljivosti i koef.posteljice

Odgovori
kiki
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 2:47 pm

modul stisljivosti i koef.posteljice

Post od kiki »

Pozdrav,
iz geomehanickog elaborata sam dobila podatke: modul stišljivosti 12MPa i nosivost 544,88kPa.
Koeficijent posteljice sam računala po Vesiću i dobila ga 635 kN/m3?!

Totalno čudni rezultati, ne znam ili sam ja negdje pogriješila ili?? Što mislite da li da uđem u proračun s ovim podacima??

Jesu li u elaboratu trebali biti još neki podaci osim ova dva?

Inače tlo je šljunak sa primjesom gline i sa utjecajem podzemne vode.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

kiki-riki :)
često to budu jedini podaci od geomehaničara ukoliko se ne radi o kompleksnijem fundiranju.
ne znam ko je taj Vesić ali tu vrijednost od 635KN/m3 možete okačit mačku o rep :)
tlo je prilično dobre nosivosti, orjentacija je 30-40 000KN/m3...zavisi kakav je objekat, kakvi su temelji, kolika se slijeganja očekuju...ne bih koristio manji koeficijent...pozdrav
kiki
Postovi: 7
Pridružio se: Pon Apr 26, 2010 2:47 pm

Post od kiki »

Danilo S hvala ti na odgovoru. riječ je o kompliciranom objektu cca 17x85 m (dvije dilatacije) sa zajedničkom temeljnom pločom. Ne bih htjela ništa pretpostavljati nego da mi se ustupe podaci koji mi trebaju od strane geomehaničara ili da sama izračunam. Koliko znam geomehanika je trebala dati i slijeganje zar ne?
Vesić je ustanovio vezu između modula stišljivosti i koef.posteljice (Nonveiller) no nije bitno ako dobijem takav rezultat.
Ne znam na čemu sam i što mogu od njih zahtjevati jer nisam baš imala prilike imati geomehanički elaborat u ruci, ovo je prvi.
zidar
Postovi: 102
Pridružio se: Ned Mar 21, 2010 7:59 pm

Post od zidar »

Nosivost od preko 500 KPa odnosno preko 500 kN/m2 je fantasticna. Modul stisljivosti meni ne bi puno znacio ukoliko tlo ima ovakvu nosivost. Ne znam kolika je spratnost objekta, ali nosivost tla od preko 500 kN/m2 i fundiranje na temeljnoj ploci - koeficijent posteljice 10000 ili veci.
DaniloS
Postovi: 110
Pridružio se: Uto Jul 08, 2008 2:34 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od DaniloS »

red veličine 10 000 se koristi za tlo lošijih karakteristika, to sigurno...slažem se da je nosivost preko 500KPa izuzetno dobra(ukoliko je vjerovati geomehaničaru :lol: ) i ja bih koristio vrijednost od 40 000 za takvu nosivost...
trebali su vam dati i očekivana slijeganja tla i mogli bi sami izračunati koef. ali bez brige, s vrijednošću 35-40 000 niste napravili nikakvu grešku
Astrodome
Postovi: 304
Pridružio se: Sre Maj 31, 2006 7:58 pm
Lokacija: Bačka Topola

Post od Astrodome »

kiki wrote:Danilo S hvala ti na odgovoru. riječ je o kompliciranom objektu cca 17x85 m (dvije dilatacije) sa zajedničkom temeljnom pločom. Ne bih htjela ništa pretpostavljati nego da mi se ustupe podaci koji mi trebaju od strane geomehaničara ili da sama izračunam. Koliko znam geomehanika je trebala dati i slijeganje zar ne?
Vesić je ustanovio vezu između modula stišljivosti i koef.posteljice (Nonveiller) no nije bitno ako dobijem takav rezultat.
Ne znam na čemu sam i što mogu od njih zahtjevati jer nisam baš imala prilike imati geomehanički elaborat u ruci, ovo je prvi.
Izrada geomehenickog elaborata po pravilu bilo bi potrebno da se radi u dva kruga i to u saradnji sa konstruktivnim inzenjerem.

U prvom krugu geomehanicar ispita tlo i daje podatke. Vazno je da se da gabarit objekta i dubina fundiranja u odnosu na postojeci teren. Na osnovu tih podataka moze geomehanicar da da orijentaciono za neke dimenzije temelja dozvoljene napone. Na ove temelje moze i da proracuna za odredjene nivoe centricnog stalnog opterecenja i sleganja. I naravno da da preporuku za temeljenje : plitko ili duboko.

Sa ovim podacima sada konstruktivac uradi staticku analizu (svede opterecenja na temelje - ne treba sve dimenzionisati ali da budu OK) i proracuna dimenzije temelja sa podacima iz geomehanickog elaborata. Iskazuje i stalne centricne napone. ove podatke sada treba proslediti geomehanicaru sa konkretnim idejnim resenjem temeljenja - dispozicija temeljenja sa visinskim kotama.

Sada kada vec geomehanicar ima podatke o dimenziji temelja i kontaktim naponima, i dubinama fundiranja moze ponovo da proracuna dozvoljena opterecenja za odabrane dimenzije temelja. Ako su manji od datih u prvom krugu onda cete povecati dimenzije temelja. Isto tako i proracunava sleganje temelja. Ako geomehanicar vidi da su sleganja prevelika onda preporucuje da umesto dozvoljenog opterecenja (po kriterijumu loma) koristite smanjene vrednosti da bi uterali sleganja u dozvoljene granice. Moze da i predlozi zamenu podtla sa slojevima koje on predlaze, debljinama i modulom stisljivosti.

Sada se moze ponovo po potrebi proracunati konstrukcija i okrenuti jos jednu rundu sa geomehanicarom ali uglavnom nikad nije slucaj samo u izuzetnim slucajevima.

I na kraju imate geomehanicki elaborat koji je u skladu sa terenom i vasom konstrukcijom.

Eto tolko od mene.

Pozz.
NameNo
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Apr 20, 2010 1:24 pm

Post od NameNo »

Hm...ja nemam bas puno iskustva, ali u praksi to nazalost ni izbliza nije tako. Neka me ispravi neko iskusniji ako grijesim.
opet_krivi_tip
Postovi: 44
Pridružio se: Ned Apr 28, 2013 6:58 pm

Re: modul stisljivosti i koef.posteljice

Post od opet_krivi_tip »

Koef posteljice od 40 000 - 50 000 kN/m2/m' za dobro tlo je nesto sto i ja koristim jer znate geotehnicki elaborat se dosta cesto u praksi ne koristi. Ja imam pitanje kada koristite line springs(ETABS),da li se mnozi koef posteljice po m2/m' sa sirinom temelja B, mislim da to Tower sam radi,ali me zanima da li ima neko iskustva da je koristio line springs u Etabsu,hvala unaprijed.
Odgovori