import dxf fajla

Odgovori
sonja
Postovi: 129
Pridružio se: Pon Avg 28, 2006 8:52 am
Lokacija: Novi Pazar

import dxf fajla

Post od sonja »

interesuje me zbog cega mi prilikom ubacivanja dxf fajla program javlja da je prekoracen max gabarit, mada je sve u dxf svedeno na min, nekada je to radilo a sada uvek imam taj problem
dragolaj
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Nov 14, 2009 9:08 am

import dxf fajla

Post od dragolaj »

(ako crtas u autocadu u cm treba skalirati u metre). Treba da se crtez premesti u NULU (X,Y,Z=0,0,0) autocadovog koordinatnog sistema. Zadas komandu linija i za pocetnu tacku ukucas bez @ za X,Y,Z=0,0,0, a za kranju bilo gde, pa vidis gde ti je ta nula i tamo premestis crtez, pa snimis kao DXF. Verovatno da je NULA na jednom kraju,a acrtez mnogo daleko od njega pa to pravi problem
muratti
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2011 6:55 pm

Re: import dxf fajla

Post od muratti »

Imam isti problem.Kada idem na import dxf javlja mi tower da jeprekoračen maksimalni gabarit.Pomjerim u autocad-u model u ishodište (0,0,0) ali opet mi tower javlja da je prekoračen maksimalni gabarit.Ima li možda još koja solucija?Unaprijed hvala.
thenightrider
Postovi: 161
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 4:39 pm
Lokacija: HRVATSKA

Re: import dxf fajla

Post od thenightrider »

Ovako:
Prvenstveno treba provjeriti da je crtež skaliran u metre. Nakon što ste to napravili prekontrolirajte layere koje želite eksportirati (formirajte crtež prikladan za izvoz. Kad je crtež spreman, selektirajte crtež s gornjeg lijevoj prema donjem desnom uglu crteža (ne obratno), i sa ctrl+c ga kopirajte. Otvorite novi ACAD file (acadiso.dwt) i sa ctrl+v zalijepite vaš crtež. Nakon toga prebacite crtež u ishodište koordinatnog sustava tako da odaberete opet cijeli crtež i naredbom move pomaknete referentnu točku crteža u točku 0,0,0. Nakon toga spremite file (ja ga spremam uvijek u dxf iz ACAD-a 2004.
Pozdrav!
dragolaj
Postovi: 50
Pridružio se: Sub Nov 14, 2009 9:08 am

Re: import dxf fajla

Post od dragolaj »

♦ obavezno eksplodirajte sve blokove na crtežu
♦ ukinite vidljivost svih nivoa (Layer-a) koji Vam nisu potrebni,
♦ ukinite vidljivost svih šrafura, jer se pri učitavanju u “Tower” može preterano opteretiti
crtež.
♦ crtež skalirajte tako da jedna crtačka jedinica u “AutoCad”-u odgovara odabranoj jedinici
mera za dužinu u programu “Tower” (naredba “Funkcionalnost” -> “Jedinice mera”).
♦ ako je položaj entiteta u “AutoCad”-ovom crtežu predstavljen sa velikim koordinatama, pre
eksporta u DXF, sve ih translatorno pomerite u okolinu koordinatnog početak (0,0,0), kako
velike koordinate ne bi izazvale tolerancijske probleme u “Tower”-u.
♦ ako sadržaj DXF fajla želite da ubacite na određeno mesto u već postojeći model, prethodno
u “AutoCad”-u sve entitete pomerite tako da njihove koordinate dobiju željene vrednosti.
♦ vodite računa da linijske entitete predstavite samo sa jednom linijom a ne sa duplim
linijama (zidovi, grede, itd).
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: import dxf fajla

Post od b.milan »

muratti wrote:Imam isti problem.Kada idem na import dxf javlja mi tower da jeprekoračen maksimalni gabarit.Pomjerim u autocad-u model u ishodište (0,0,0) ali opet mi tower javlja da je prekoračen maksimalni gabarit.Ima li možda još koja solucija?Unaprijed hvala.
Ako je takav slucaj onda u AutoCAD-u sigurno imate postavljen korisnicki koordinatni sistem (UCS) kojim se samo menja nacin prikaza koordinata.
Stvarne koordinate geometrije se u AutoCAD-u vode u svetskom koordinatnom sistemu (WCS). Te koordinate se snimaju u fajl (u ovom slucaju DXF) a te koordinate i vidi Tower kada se radi uvoz geometrije iz DXF fajla.

Da iskljucite UCS i da vidite stvarne koordinate Vaseg crteza pokrenite sa komandne linije AutoCAD-a komandu UCS a onda izaberite opciju W(orld)
Pomerite ceo crtez u okolinu koordinatnog pocetka i snimite u DXF format fajla.

Korisno je znati i da ta granica gabarita u programu Tower iznosi od minus do plus 15 hiljada metara u pravcu svake od koordinatnih osa, sto je vise nego dovoljno.

Druga vazna stvar je preciznost koordinata koje se beleze u DXF formatu, s obzirom da je to tekstualni fajl i da se brojevi ne pamte u binarnom zapisu. Da bi se smanjili problemi koji mogu nastati usled zaokruzivanja cifara pri eksportu potrebno je podesiti da se brojevi zapisuju sa maksimalnim brojem znacajnih cifara. Sta treba podesiti prikazano je na slici:

Slika
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
muratti
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2011 6:55 pm

Re: import dxf fajla

Post od muratti »

Hvala od srca :D Problem riješen napokon. Imam još jedno pitanje. :D Novi sam korisnik tower-a pa se baš i ne snalazim. Može li se ikako ubacit poprečni presjek iz autocad-a u tower? Mučim se cilu noć i ništa od toga. Nije mi bia problem nacrtati manje presjeke (npr. T-nosač sa betonskom pločom ) ali sada bi tribala šest T-nosača nacrtat kao jedinstven poprečni presjek. Ima li koja lakša opcija osim ove da crtam svaki dio po 6 puta pa poravnavam? :(
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: import dxf fajla

Post od b.milan »

muratti wrote:... ali sada bi tribala šest T-nosača nacrtat kao jedinstven poprečni presjek. Ima li koja lakša opcija osim ove da crtam svaki dio po 6 puta pa poravnavam? :(
Mozete li mi reci razlog zbog kojeg 6 nosaca morate nacrtati kao jedan poprecni presek ?
Zasto ne mozete upotrebiti 6 nosaca ?
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
muratti
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2011 6:55 pm

Re: import dxf fajla

Post od muratti »

Crtamo dva modela iz betonskih mostova. Jedan model za vertikalna opterećenja i taj je roštiljni, a drugi model za horizontalna opterećenja i taj je štapni. Kod drugog, štapnog modela, šest uzdužnih nosača zajedno sa betonskom pločom modelirano je kao jedan horizontalni štap, a stupovi kao vertikalni štapovi. Dakle, jedan složeni presjek modeliran je samo jednim štapom. Profesor je rekao da možemo u autocad-u nacrtati polyline po vanjskim rubovima tog složenog presjeka od 6 nosača i ploče te zatim formirati region i očitati površinu i momente tromosti. Nadalje, tower traži površine u smjeru lokalnih osi nekog presjeka, a te površine ćemo dobit t.d. ih nađemo za jedan nosač i pomnožimo sa 6. Zatim se u toweru nacrta bilo kakav presjek i unesu se momenti tromosti i površine složenog presjeka. Torzijska krutost je zanemarena.
Pošto je tower program s kojim radim tek nedavno nisam bila upoznata s time.
Uspjela sam doznati kako unijeti tankostjeni presjek iz autocad-a i s tim nemam problema. Šta se tiče masivnih složenijih presjeka unosim ih na način da ih nacrtam u autocad-u i spremim kao dxf file. Nakon toga idem na datoteka -> dxf import-> zatim označim taj file i kliknem na učitaj. Otvori mi se prozor u kojem treba odabrati za layer vrstu entiteta i tu stavim ploča i kliknem na ok. Zatim idem na konstrukcija -> baza masivnih i tankozidnih preseka zatim kliknem na dodaj i označim presjek i kliknem ok. Kad nacrtam gredu s tako definiranim poprečnim presjekom i u 3D pogledu uključim render taj presjek je prikazan kao kvadrat. Sad bih vas zamolila da me uputite da li je taj postupak točan i naravno bila bih vam zahvalna na bilo kojoj dodatnoj primjedbi. :D
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: import dxf fajla

Post od b.milan »

Postupak koji ste opisali je bas kakav i treba da bude.
To sto u renderu ne vidite onu geometriju koju ste zadali vec vidite jedan pravougaonik posledica je odredjenog ogranicenja koje smo postavili u program a koje se tice samog iscrtavanja.
Naime, kada se radi o proizvoljnom poprecnom preseku mora se izvrsiti takozvana triangulacija geometrije poprecnog preseka - ako je geometrija poprecnog preseka jako slozena bice potrebno vise manjih trouglova da je opisu.
Mi smo ogranicili maksimalni broj trouglova jednog poprecnog preseka na 100 kako bi izbegli zagusenje prilikom crtanja.
Neka granica mora postojati jer bi se dogadjalo da se renderovanje produzi u nedogled - u slucaju postojanja mnogo greda sa slozenom geometrijom.
Eventualno mozemo razmisliti o tome da korisnik negde moze podesiti taj prag finoce triangulacije poprecnog preseka.
(ovo se odnosi samo na crtanje i nema nikakve druge posledice)
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
muratti
Postovi: 4
Pridružio se: Sre Dec 07, 2011 6:55 pm

Re: import dxf fajla

Post od muratti »

Ok,veliko hvala.
Odgovori