Dimenzioniranje drveta - parcijalni faktori sigurnosti?

Odgovori
NameNo
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Apr 20, 2010 1:24 pm

Dimenzioniranje drveta - parcijalni faktori sigurnosti?

Post od NameNo »

Koristim tower6 v1350, dimenzioniranje drveta je prema EC5 propisima.
Primjetio sam da prilikom dimenzioniranja drvenih (u mom slucaju lameliranih) nosaca parcijalni faktor sigurnosti za materijal program ne uzima pravilno.
Konkretno, imam slucaj opterecenja 1,35×I+1,5×II (I.stalno; II. snijeg).
Dimenzioniranje:
-za I. slucaj sam stavio tip opterecenja -stalno; trajanje -stalno.
-za II. slucaj sam stavio tip opterecenja -promjenjivo; trajanje-kratkotrajno
[tako nalazu propisi EC5]
Za navedene tipove i trajanje opterecenja prilikom dimenzioniranja elementa tower uzima parcijalni faktor sigurnosti za materijal gama,M=1.0, a u mom slučaju bi trebalo biti 1.25 (jer je u pitanju lamelirano drvo).
Primjetio sam da ako tip opterecenja za snijeg stavim "stalno", onda gama,M uzima 1,25 kako i treba.
Nije mi jasno da li sam ja nesto predvidio ili je greska u softveru obzirom da nigdje u literaturi ne vidim da gama,M za materijal ovisi o trajanju opterecenja...???
NameNo
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Apr 20, 2010 1:24 pm

Post od NameNo »

Ako nitko od korisnika ne zna odgovor, molio bi gospodu iz Radimpexa da mi pomognu!
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Ispitacemo u cemu je stvar - prekontrolisacemo koeficijente sigurnosti za materijal.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
b.milan
Site Admin
Postovi: 2148
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 5:53 pm
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od b.milan »

Evo u cemu je stvar.
Za definisanje karaktera osnovnih slucajeva opterecenja potrebno je definisati dva atributa: "Tip" i "Trajanje". (dijalog za "Merodavno opterecenje", propis EC, donja tabela)


Tip moze biti jedan od dva - "Osnovno" i "Izuzetno" ("Fundamental" i "Accidental"). U hrvatskoj verziji programa je na izricit zahtev "Osnovno" prevedeno kao "Stalno" a "Izuzetno" je prevedeno kao "Promjenljivo" (za mene je to bilo prilicno nelogicno ali je to bio izricit zahtev).

Trajanje moze biti jedno od pet: stalno, dugotrajno, srednjetrajno, kratkotrajno, trenutno (eng: permanent, long-term, medium-term, short-term, instantaneous).

Sneg ne spada u izuzetna nego u osnovna opterecenja. Znaci za sneg treba staviti Tip: osnovno, Trajanje: kratkotrajno. Parcijalni koeficijent za materijal ce tada biti 1.25 za lamelirano i 1.30 za masivno drvo.

Ako se stavi Tip: izuzetno (u hr: promjenljivo) (eng: accidental) parcijalni faktor sigurnosti za materijal i treba da bude 1.0.

Ocigledno je da je greska u prevodjenju izazvala zabunu.
RADIMPEX SOFTWARE TEAM
NameNo
Postovi: 11
Pridružio se: Uto Apr 20, 2010 1:24 pm

Post od NameNo »

b.milan wrote: TipU hrvatskoj verziji programa je na izricit zahtev "Osnovno" prevedeno kao "Stalno" a "Izuzetno" je prevedeno kao "Promjenljivo" (za mene je to bilo prilicno nelogicno ali je to bio izricit zahtev).

Ocigledno je da je greska u prevodjenju izazvala zabunu.
Jeste, to je to, sad mi je sve jasno i prijevod je totalno besmislen...
Hvala na pomoći!
Odgovori