Nosivost tla i modul stišljivosti

Ovaj forum otvoren je za sve teme koje doprinose unapredjenju projektovanja, informisanju i usavrsavanju projektanata i najavi dogadjaja (seminari, sajmovi..)
Odgovori
edin
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Mar 25, 2009 12:19 pm

Nosivost tla i modul stišljivosti

Post od edin »

ovu temu je administrator premestio ovde, u prikladniju granu foruma.

Postovana gospodo. Iako ovaj forum nije direktno vezan za ovu temu nadam se da ima neko ko moze da mi pomogne.
Vec neko vrijeme pokusavam da u literaturi otkrijem odnos nosivosti tla i modula stisljivosti. Naime evo o cemu se radi: Prilikom izrade geomehanickog elaborata ustanovljena je nosivost tla koja se nalazi na odredjenoj dubini od sadasnje povrsine. Kako se nije htjelo temeljiti na tojdubini islo se na zamjenu tla (u pitanju je zamjena od 1,00 m sa kamenom sakavcem). U elaboratu je taodje propisan modul stisljivosti ali bez ikakvog proracuna ili dokaza.
Pitanje je sada koji je modul stisljivosti potreban da bi dobili nosivost kao i teren do kojeg je mijenjan materijal ili još veca nosivost zbog boljih osobina materijala. Pitao sam geologe ali mi nisu dali neki konkretan odgovor, pokusao sam u literaturi koju posjedujem o mehanici tla i temeljenju da otkrijem ovu vezu ali nisam uspio.
Molio bih da neko da pojasnjenje ili me uputi na literaturu sa tacnim naslovom i autorom. Hvala
Odgovori