Stranica 1 od 1

nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Čet Feb 05, 2009 12:57 pm
od ezoranm
Molim sve koji su imali iskustva u proceni opterecenja vetrom na nadsresnicama, da daju neki savet i slicno. Uvek sam u dilemi oko primene nasih "novih" propisa za opeterecenje vetrom oko koeficijenata Cpe i Cpi, vezano za nadstresnice. Da li zanemariti Cpi
NBM, nadam se u tvoju pomoc

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pet Feb 06, 2009 9:01 am
od NBM
Na brzinu posto sam u guzvi (ako gdje fulam oprastajte):

- Ako je rijec o glavnim nosecim konstruktivnim elementima (glavni nosaci/vezaci, stubovi, spregovi) koristi se samo Cpe

- Ako je rijec o dijelovima obloge (krovni pokrivac, fasadne obloge, prozori) i konstruktivnim elementima koji ih nose (roznjace, fasadni stubovi i grede,...) tada se koriste obadva tj. Cpe i Cpi.

I tu je jedna od velikih gluposti ovog pravilnika ali o tome neki drugi put...

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pet Feb 06, 2009 10:15 am
od NBM
Nesto gledam, otkud ti uopste ideja da se koristi Cpe, kada je u tabelama za nadstresnice dato samo Cp i nigdje se navodi Cpe.

Znaci nema nikakve dileme, koristis Cp, pri cemu je u konacnom rijec o zbiru Cpe i Cpi (spoljasnji + unutrasnji).

Pravilnik je dao i Cpl pored Cpi i kad ga citas nista ti nije jasno a cini mi se da postoji i greska gdje je Cpi, zamijenio sa Cpl.

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pet Feb 06, 2009 2:22 pm
od ezoranm
Nisam imao tabele. Tek sinoc sam dosao do njih. U pravu si, za nadstresnice postoji samo Cp, za gornju i donju stranu nadstresnice. Iznenadio sam se koliko je opterecenje vetrom na nadstresnicama

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pet Dec 09, 2011 12:19 pm
od O.o
ezoranm wrote:Nisam imao tabele. Tek sinoc sam dosao do njih. U pravu si, za nadstresnice postoji samo Cp, za gornju i donju stranu nadstresnice. Iznenadio sam se koliko je opterecenje vetrom na nadstresnicama
Da li mozete da me blize uputite o kakvim se tabelama za uticaj vetra na nadstresnicama radi? Ja sam negde u literaturi pronsla da se za nadstresnice uzima Cpe=-1.50, a Cpi=±0.30, ukoliko je nadstresnica jednovodna. Da li sam ja u pravu sa takvim nacinom proracuna.

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pet Dec 09, 2011 1:03 pm
od NBM
JUS U.C7 110-113.
Postoje tabele (dio JUS U.C7 112) - Slika 23 i 24 (otvorene nadstrsnice) u varijantama "konkavnih/konveksnih" ravni i ako postoji ili ne vertikalna prepreka (tipa peron - voz).

viewtopic.php?f=8&t=573

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Pon Jan 23, 2012 7:09 pm
od mospin
Kad vec pricamo o vetru, zanima me misljenje kolega o sledecem. Ukoliko se razmatra objekat koji se moze svrstati u kategoriju male,krute zgrade, saglasno pravilniku JUS U.C7.110-113 za sekundarnu konstrukciju se do konacnog aerodinamickog pritiska vetra dolazi kombinovanjem spoljasnjih i unutrasnjih koeficijenata GCpe i GCPi.
Za glavni noseci sistem se do konacnog pritiska vetra, opet saglasno pravilniku, dolazi upotrebom samo spoljasnjeg pritiska vetra.
Na ovaj nacin dolazimo do toga da je pritisak vetra na fasadne grede npr. osetno veci nego pritisak koji dobijamo za stub na koji se ista ta greda oslanja. To nas dovodi do zakljucka da se ta energija vetra u medjuvremenu "potrosila" dok je sa nosaca obloge stigla do glavnog noseceg elementa?!!
Nailazio sam na projekte u kojima kolege za ovakve slucajeve, cak i za glavni noseci sistem kombinuju GCPe i GCPi i onda dobijaju znacajne uticaje od vetra. U takvim slucajevima se dobijalo da je vetar apsolutno dominantno horizontalno opterecenje cak i za ab objekte sa relativno velikom masom, gde bi se seizmika ocekivala kao merodavna.
Ako slicnu konstrukciju, malu krutu zgradu, analiziramo po starim propisima, usvojimo W0=0.7kN/m2 i koeficijente sile, za vertikalne povrsine +0.8 , odnosno -0.4 i odgovarajuce koeficijente na krovnim povrsinama, uz unutrasnje koeficijente +-0.3, dobijamo rezultate koji su slicni onima kada po novim propisima primenimo samo GCPe u proracunu vetra na glavni noseci sistem. Cisto da ne bude zabune ovaj pritisak W0 proistice iz slucaja da imamo objekat u drugoj zoni vetrova i da je on izlozen.
Da vise ne davim, moje misljenje je da definitvno za ovakve slucajeve za proracun glavnih elemenata koristimo samo GCpe ni slucajno ne kombinujuci sa GCPi, a sekundarne ipak proverimo sa kombinacijom GCpe+-GCpi. Sta kazete o tome?

Re: nadstresnice i opterecenje vetrom

Objavljena: Sre Mar 14, 2018 2:19 pm
od Xa0c
Ima li neko primer o ovome?
Kao i vama, tako i meni - nije sasvim jasan ovaj pravilnik. Nekako je prekomplikovan. Pa, ako neko ima primere (o nadstreshnice, pa i o drugim objektima), bio bih zahvalan.

Nashao sam neki prorachun, al' bez crtezhe i bez puno detalje. Kako god, evo:

https://kupdf.com/download/nadstresnica ... 0d805f_pdf